Cherchesov: Qisqa vaqtda jamoani butunlay o‘zgartirib bo‘lmaydi
“Axmat” jamoasi bosh murabbiyi Stanislav Cherchesov “Orenburg”ga qarshi o‘yin oldidan “Match TV”ga o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bugun siz “Axmat” jamoasida bosh murabbiy sifatida ikkinchi o‘yiningizni o‘tkazasiz. Jamoa o‘yinida qanday o‘zgarishlar qilganingiz va bugun jamoani qanday ko‘rishni istashingiz haqida so‘ralganda, Cherchesov quyidagilarni aytdi: – O‘zingiz ham guvoh bo‘ldingiz, biz o‘yin uslubini bir oz o‘zgartirdik.
O‘tgan safar “Zenit”ga qarshi o‘ynadik. U yerda o‘zimiz xohlaymizmi yo‘qmi, baribir raqibga qarab harakat qilishimizga to‘g‘ri keldi.
Biz esa intizomli, har bir o‘yinda g‘alaba qozonishga intiladigan jamoa bo‘lishni xohlaymiz. Har bir o‘yin o‘ziga xos tarzda yutib olinishi kerak.
O‘z yo‘limizdan boramiz. Bu ikkinchi o‘yin, siz to‘g‘ri ta’kidlaganingizdek, qisqa vaqt ichida ko‘p o‘zgarish kiritish qiyin.
Eng asosiysi – jamoa ichidagi muhit va futbolchilarning ruhiyatiga ta’sir qilishdir. Futbolchilar o‘ynashni bilishadi.
Shuningdek, Vladimir Slishkovich kubok uchrashuvlari yosh futbolchilarga tajriba orttirish uchun imkoniyat ekanini aytdi. Cherchesov esa kubok o‘yinlari haqida quyidagilarni bildirdi: – Kubok o‘yini – bu sovrin uchun o‘tkaziladigan uchrashuv.
Mening davrimda kubok bir o‘yinda hal qilinardi, ya’ni yutdingizmi yoki yutqazdingizmi – natija shu bilan aniqlanardi. Hozir esa ayrim imkoniyatlar paydo bo‘lgan.
Bizda ham o‘zgarishlar bo‘ladi, chunki yaqinda “Zenit”ga qarshi murakkab o‘yin o‘tkazdik va ayrim futbolchilar to‘liq tiklana olishmadi. Shuning uchun tarkibni futbolchilarning hozirgi holatidan kelib chiqib tanlaymiz, – dedi Cherchesov.
Bosh murabbiyning ta’kidlashicha, qisqa muddatda jamoani to‘liq o‘zgartirish mushkul, biroq jamoa ichki muhiti va futbolchilarning ruhiy holati asosiy e’tiborda bo‘ladi.

Черчесов: В короткие сроки команду полностью изменить невозможно
Главный тренер команды "Ахмат" Станислав Черчесов поделился своими мыслями с "Матч ТВ" перед игрой с "Оренбургом". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Сегодня вы проведете свою вторую игру в качестве главного тренера команды "Ахмат". Когда его спросили о том, какие изменения он внес в игру команды и как он хочет видеть команду сегодня, Черчесов сказал следующее: – Вы сами были свидетелем, мы немного изменили стиль игры.
В прошлый раз мы играли против "Зенита". Там нам пришлось действовать в зависимости от соперника, хотим мы этого или нет.
Мы же хотим быть дисциплинированной командой, стремящейся к победе в каждой игре. Каждая игра должна быть выиграна по-своему.
Мы будем идти своим путем. Это вторая игра, как вы правильно отметили, за короткое время трудно внести много изменений.
Самое главное – это атмосфера внутри команды и влияние на моральный дух футболистов. Футболисты умеют играть.
Также Владимир Слишкович отметил, что кубковые матчи – это возможность для молодых футболистов получить опыт. Черчесов же сказал следующее о кубковых играх: – Кубковая игра – это встреча, проводимая за трофей.
В мое время кубок решался в одной игре, то есть выиграли вы или проиграли – результат определялся этим. Сейчас же появились некоторые возможности.
У нас тоже будут изменения, так как мы недавно провели сложную игру против "Зенита", и некоторые футболисты не смогли полностью восстановиться. Поэтому состав мы будем выбирать исходя из текущего состояния футболистов, – сказал Черчесов.
По словам главного тренера, полностью изменить команду за короткий срок сложно, но внутреннее состояние команды и моральный дух футболистов будут в центре внимания.