Orlov: Legioner cheklovi murabbiylar bilan muhokama qilinmadi
Mashhur sport sharhlovchisi Gennadiy Orlov Rossiya premer-ligasida legioner futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklovning kuchaytirilishi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lumki, bu cheklovning kuchaytirilishi haqida Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov oldinroq e’lon qilgan edi. Orlovning aytishicha, Rossiya sport vazirligi legionerlar soniga oid cheklovlarni Rossiya futbol ittifoqi va murabbiylar bilan muhokama qilmayapti.
Unga ko‘ra, nega bu masala haqida sport vaziri gapiryapti, axir Rossiya futbol ittifoqi jamoatchilik tashkilotidir. Orlov bu tashkilotga ham o‘z fikrini bildirish imkoniyati berilishi kerakligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu masalada ochiq muhokama bo‘lishi zarur. Orlov, ayniqsa, murabbiylarning fikri inobatga olinmayotganidan hayratda ekanini aytdi.
Unga ko‘ra, aynan murabbiylar bu borada asosiy qarorni qabul qilishlari lozim. Orlovda mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya premer-ligasi klublari murabbiylarining aksariyati legionerlar soniga cheklov qo‘yilishini bekor qilish tarafdori.
Orlovning o‘zi ham ushbu cheklovni olib tashlashni qo‘llab-quvvatlaydi. Hozirgi tartibga ko‘ra, Rossiya premer-ligasi klublari bir mavsumda eng ko‘pi bilan 13 nafar legioner futbolchini ro‘yxatdan o‘tkazishi mumkin.
Shu bilan birga, bir vaqtning o‘zida maydonda 8 nafardan ortiq legioner futbolchi bo‘lishi taqiqlanadi.

Орлов: Легионерское ограничение не обсуждалось с тренерами
Известный спортивный комментатор Геннадий Орлов высказал свое мнение о ужесточении ограничения на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что ранее министр спорта России Михаил Дегтярев объявил о планах по ужесточению этого ограничения. По словам Орлова, Министерство спорта России не обсуждает ограничения на количество легионеров с Российским футбольным союзом и тренерами.
Он задается вопросом, почему министр спорта говорит об этом, ведь Российский футбольный союз является общественной организацией. Орлов подчеркнул, что этой организации также следует предоставить возможность высказать свое мнение.
По его словам, в этом вопросе необходимо открытое обсуждение. Орлов, в частности, выразил удивление тем, что мнение тренеров не учитывается.
По его мнению, именно тренеры должны принимать основное решение по этому вопросу. Согласно имеющимся у Орлова данным, большинство тренеров клубов Российской Премьер-Лиги выступают за отмену ограничения на количество легионеров.
Сам Орлов также поддерживает отмену этого ограничения. В соответствии с действующими правилами, клубы Российской Премьер-Лиги могут зарегистрировать не более 13 легионеров за один сезон.