Karpin legionerlar cheklovi bo‘yicha eski fikrida qoldi
Moskvaning “Dinamo” futbol klubi va Rossiya milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Valeriy Karpin Rossiya Premyer ligasida legioner futbolchilar uchun belgilangan cheklovlarni kuchaytirish haqidagi yangilikka o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, ushbu tashabbus Rossiya sport vazirligi tomonidan ilgari surilgan. Valeriy Karpin bu borada o‘z fikrini 2008 yilda bildirganini va unga qo‘shimcha aytadigan so‘zi yo‘qligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu masalada avvalgi pozitsiyasida qoladi. Hozirgi tartibga ko‘ra, har bir klub tarkibida 13 nafardan ortiq legioner futbolchi bo‘la olmaydi va bir vaqtning o‘zida maydonda 8 nafar xorijlik futbolchi ishtirok etishi mumkin.
Sport vazirligi ushbu tartibni o‘zgartirishni taklif qilmoqda. Yangi taklifga ko‘ra, klub ro‘yxatida 10 nafar legioner bo‘lishi mumkin va maydonga bir vaqtning o‘zida 5 nafar xorijlik futbolchi chiqishi mumkin bo‘ladi.
Sport vazirligi rahbari Mixail Degtyaryovning so‘zlariga ko‘ra, bu borada asosiy qaror qabul qilingan va yangi tartib bosqichma-bosqich, 2026/2027 yilgi mavsumdan boshlab joriy etiladi. Shuningdek, vazirlik xorijlik futbolchilar bilan tuzilgan uzoq muddatli shartnomalar hisobga olinishi va klub manfaatlari e’tiborga olinishi haqida ham ma’lumot berdi.

Карпин остался при своем старом мнении о лимите легионеров
Главный тренер футбольного клуба «Динамо» Москвы и сборной России Валерий Карпин высказал свое мнение о новостях о ужесточении ограничений для легионеров в Российской Премьер-Лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Сообщается, что эта инициатива была выдвинута Министерством спорта России. Валерий Карпин отметил, что он высказал свое мнение по этому поводу еще в 2008 году и у него нет дополнительных слов.
По его словам, он останется на своей прежней позиции. Согласно действующим правилам, в составе каждого клуба не может быть более 13 легионеров, и одновременно на поле могут находиться 8 иностранных футболистов.
Министерство спорта предлагает изменить эти правила. Согласно новому предложению, в списке клуба может быть 10 легионеров, и одновременно на поле может находиться 5 иностранных футболистов.
По словам главы Министерства спорта Михаила Дегтярёва, основное решение по этому вопросу уже принято, и новые правила будут внедряться поэтапно, начиная с сезона 2026/2027. Также министерство сообщило, что будут учитываться долгосрочные контракты с иностранными футболистами и интересы клубов.