Kecha, 20 mart kuni qit’amiz bo‘ylab JCH saralash bosqichining uchinchi raund 7-tur uchrashuvlari o‘tkazildi. 7-tur yakunlariga ko‘ra, o‘z maydonida g‘alaba qozongan Yaponiya terma jamoasi butun dunyo jamoalari orasida birinchi bo‘lib JCH yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
"A" guruhi natijalari va keyingi o‘yinlar
- O‘zbekiston - Qirg‘iziston 1:0
- Eron - BAA 2:0
- Qatar - KXDR 5:1
Bizning guruhdagi har uchala o‘yinda kutilganidek mezbonlar g‘alabaga erishdi. Terma jamoamiz qiyinchilik bilan g‘alaba g‘ozonib, o‘z hisobiga muhim uch ochkoni yozib qo‘ydi. BAAning mag‘lub bo‘lishi ham bizga qo‘l keldi va endilikda ochkolar farqi 6taga yetdi. Lekin baribir xotirjam bo‘lish kerak emas, chunki oldinda yana uchta tur bor va buyog‘iga faqat qiyin o‘yinlar qoldi.
G‘alenoi g‘alabani Beyranvandga bag‘ishladi
Eron o‘z maydonida BAAni qabul qilib 2:0 hisobida zafar quchdi. O‘yindan keyingi matbuot anjumanida Eron terma jamasi bosh murabbiyi Amir G‘alenoi shunday dedi:
"G‘alaba uchun xursandmiz va bemalol bu g‘alabani darvozabonimiz Alirizo Beyranvandga bag‘ishlasak bo‘ladi. Chunki uning mohir seyvlari tufayli to‘p darvozamizga kirmadi. Bizda juda yaxshi jamoa bor va bu jamoa bilan bemalol o‘z maqsadimizga erisha olamiz".
Paulu Bentu shogirdlarini tanqid qilmadi
Garchi mag‘lubiyatga uchragan bo‘lsa-da, BAA terma jamoasi ustozi o‘z shogirdlari haqida iliq fikrlar bildirdi:
"Birinchi taymni zo‘r o‘tkazdik, lekin to‘pga ko‘proq Eron egalik qildi. O‘ylashimcha, ikkinchi taymda ham chiroyli harakat qildik. Shogirdlarimni tanqid qilmoqchi emasman, hamma bor kuchi bilan o‘ynadi. Faqat mahorat bobida Eron ustunlik qildi. Endi KXDR bilan o‘yinni o‘ylaymiz".
Guruhning uchinchi bahsida Qatar KXDRni yirik hisobda mag‘lub etib, o‘z ochkolarini 10 taga yetkazib oldi. Shunday qilib, BAA bilan Qatarning ochkolari bir xil 10 tadan bo‘ldi.
8-tur uchrashuvlari. 25 mart
- Qirg‘iziston - Qatar
- Eron - O‘zbekiston
- KXDR - BAA
"B" guruhi natijalari va keyingi o‘yinlar
- Janubiy Koreya - Ummon 1:1
- Iroq - Kuvayt 2:2
- Iordaniya - Falastin 3:1
Janubiy Koreyaning o‘z maydonida durang o‘ynashi tur sensatsiyasi bo‘ldi. Shunga qaramay, koreyaliklar hamon peshqadam bo‘lib qolmoqda va katta ehtimol bu jamoa guruhdan birinchi o‘rin bilan Jahon chempionatiga yo‘l oladi.
Iroqning Basra shahrida kechgan Iroq - Quvayt bahsida 2:2 qayd etildi. Bu o‘yinni 63 ming atrofida muxlis kuzatib bordi. O‘yinda kuvaytliklar 2:0 hisobida oldinda borayotgandi, ammo Iroq terma jamoasi futbolchilari 90+3 va 90+11-daqiqada gol urib, mag‘lubiyatni durangga aylantirishdi. Shundan so‘ng maydonda tortishuv va janjalli holat yuzaga keldi. Bosh hakam esa kuvaytlik futbolchini chetlatdi.
Guruhning uchinchi o‘yinida Iordaniya Falastin darvozasiga 3 ta gol urib zafar quchdi. Guruhdagi vaziyatga qarasak, to‘rtta jamoa ikkita yo‘llanma uchun kurashmoqda. Hatto Kuvaytda ham imkoniyat bor deya olamiz. Bu guruhda kurash oxirgi turgacha kechishini taxmin qilish qiyin emas.
- Janubiy Koreya - Iordaniya
- Falastin - Iroq
- Quvayt - Ummon
C guruhi natijalari va keyingi o‘yinlar
- Avstraliya - Indoneziya 5:1
- Yaponiya - Bahrayn 2:0
- Saudiya Arabistoni - Xitoy 1:0
Indoneziya ustidan qo‘lga kiritilgan yirik g‘alaba Avstraliyaga ikkinchi uch ochkoni taqdim etdi. Bu jamoa saralashni yaxshi boshlay olmadi, to‘rt marta durang o‘ynadi, lekin hozir ikkinchi o‘ringa ko‘tarilib oldi.
Yaponiya terma jamoasi Bahrayndan ustun kelib, Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. "Samuraylar"ning guruh o‘yinlarini peshqadam sifatida tugatishi ma’lum edi. Guruh o‘yinlari tugashiga uchta tur qolganida Yaponiya vazifani bajardi.
Xitoyni kichik hisobda mag‘lub etgan Saudiya Arabistoni guruhda uchinchi o‘ringa ko‘tarilib oldi. Endilikda Avstraliya va Saudiya Arabistoni ikkinchi o‘rin uchun kurash olib boradi. Nazarimizda, Indoneziya kurashdan chiqdi, chunki jamoa yaxshi ketayotgan bir paytda murabbiy o‘zgardi va shu bilan hammasi o‘zgarib ketdi.

Итоги 7-го тура отборочного этапа чемпионата мира
Вчера, 20 марта, по всему континенту прошли матчи 7-го тура третьего раунда отборочного этапа ЧМ. По итогам 7-го тура сборная Японии, одержавшая победу на своем поле, первой среди команд мира завоевала путевку на чемпионат мира.
Результаты группы "A" и предстоящие игры
- Узбекистан - Кыргызстан 1:0
- Иран - ОАЭ 2:0
- Катар - КНДР 5:1
Во всех трех матчах нашей группы, как и ожидалось, хозяева одержали победу. Наша сборная с трудом выиграла, записав на свой счет важные три очка. Поражение ОАЭ также сыграло нам на руку, и теперь разница в очках составила 6. Но все равно расслабляться не стоит, так как впереди еще три тура, и остались только сложные игры.
Галено посвятил победу Бейранвану
Иран на своем поле принял ОАЭ и одержал победу со счетом 2:0. На пресс-конференции после матча главный тренер сборной Ирана Амир Галено сказал:
"Мы рады победе и можем смело посвятить эту победу нашему вратарю Алиризо Бейранвану. Благодаря его мастерским сейвам мяч не попал в наши ворота. У нас очень хорошая команда, и с этой командой мы сможем достичь нашей цели".
Паулу Бенту не критиковал своих подопечных
Хотя его команда потерпела поражение, тренер сборной ОАЭ высказал теплые слова о своих подопечных:
"Первый тайм мы провели отлично, но мяч больше контролировал Иран. Думаю, во втором тайме мы также действовали красиво. Я не хочу критиковать своих подопечных, все играли изо всех сил. Просто в мастерстве Иран был сильнее. Теперь мы думаем о матче с КНДР".
В третьем матче группы Катар крупно обыграл КНДР, доведя свои очки до 10. Таким образом, у ОАЭ и Катара стало по 10 очков.
Матчи 8-го тура. 25 марта
- Кыргызстан - Катар
- Иран - Узбекистан
- КНДР - ОАЭ
Результаты группы "B" и предстоящие игры
- Южная Корея - Оман 1:1
- Ирак - Кувейт 2:2
- Иордания - Палестина 3:1
Ничья Южной Кореи на своем поле стала сенсацией тура. Тем не менее, корейцы по-прежнему остаются лидерами и с большой вероятностью эта команда выйдет из группы с первого места на чемпионат мира.
В матче Ирак - Кувейт, который прошел в Басре, была зафиксирована ничья 2:2. Эту игру наблюдали около 63 тысяч зрителей. В матче кувейтцы вели 2:0, но иракские футболисты забили голы на 90+3 и 90+11 минутах, превратив поражение в ничью. После этого на поле возникли стычки и конфликтные ситуации. Главный арбитр удалил кувейтского футболиста.
В третьем матче группы Иордания одержала победу, забив 3 гола в ворота Палестины. Судя по ситуации в группе, четыре команды борются за два путевки. Даже у Кувейта есть шансы. Не трудно предположить, что борьба в этой группе продлится до последнего тура.
- Южная Корея - Иордания
- Палестина - Ирак
- Кувейт - Оман
Результаты группы "C" и предстоящие игры
- Австралия - Индонезия 5:1
- Япония - Бахрейн 2:0
- Саудовская Аравия - Китай 1:0
Крупная победа над Индонезией принесла Австралии вторые три очка. Эта команда не очень удачно начала отбор, сыграв вничью четыре раза, но сейчас поднялась на второе место.
Сборная Японии, одержавшая победу над Бахрейном, завоевала путевку на чемпионат мира. "Самураи" было известно, что они закончат групповые игры на первом месте. За три тура до окончания групповых игр Япония выполнила задачу.
Саудовская Аравия, одержавшая минимальную победу над Китаем, поднялась на третье место в группе. Теперь Австралия и Саудовская Аравия будут бороться за второе место. Мы считаем, что Индонезия выбыла из борьбы, так как в команде произошла смена тренера в то время, когда дела шли хорошо, и все изменилось.