Abduraimov: "O‘yin menga yoqdi, biz uchun eng asosiysi natija"
FIFA kunlari munosabati bilan “JCH-2026”ning oxirgi saralash bosqichidagi o‘yinlar o‘tkazilayotganidan yaxshi xabardorsiz.
Terma jamoamiz 20 mart kuni Qirg‘izistonni 1:0 hisobida mag‘lub etdi. 25 mart kuni Tehronda Eronga qarshi markaziy to‘qnashuv kutib turibdi. Milliy terma jamoamiz Eron bilan birga mundial sari tobora yaqinlashib qoldi. Agar vakillarimiz Tehronda uch ochkoni qo‘lga kiritadigan bo‘lsa, muddatidan ilgari O‘zbekiston jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritadi. Shunday ekan, 25 mart oqshomida juda muhim o‘yin guvohiga aylanamiz va albatta vakillarimizga omad yor bo‘lishini tilaymiz.
Taniqli futbol mutaxassislaridan biri Jasur Abduraimov Qirg‘izistonga qarshi o‘yin va Eron bilan o‘tadigan bo‘lajak uchrashuv borasidagi bir qator savollarga javob berdi.
- Jasur aka, milliy terma jamoamiz Qirg‘izistonga qarshi bahsda kutilganidek 3 ochkoni qo‘lga kiritdi, ammo ko‘plab imkoniyatlardan foydalana olmadik. Ushbu uchrashuv haqida fikringiz qanday?
- Birinchi navbatda biz uch ochkoni qo‘lga kiritdik. Bu juda yaxshi natija. Jahon chempionatiga chiqishimizga yanada yaqinlashdik. O‘yin shunaqa bo‘ldiki, raqib qarshi hujumda o‘ynadi. Bizda ko‘plab golli imkoniyatlar bo‘ldi.
- Raqib futbolchisining qizil kartochka olgani bizga foyda bo‘ldimi yoki ziyon deb o‘ylaysizmi?
- Albatta, ta’sir qiladi. Raqib o‘yinchisining qizil kartochkasi ham bizga yaxshi bo‘ldi. Terma jamoamizga qiyin bo‘lgani shu bo‘ldiki, ular butun jamoa bo‘lib himoyalandi. Shunga qaramasdan futbolchilarimiz ko‘plab juda yaxshi golga tortadigan vaziyatlarni yaratdilar. O‘yin menga yoqdi.
- Keyingi turda Masharipov Eronga qarshi uchrashuvda jamoamizga yordam bera olmaydi. Bu biz uchun katta yo‘qotishmi?
- O‘ylashimcha, Masharipov katta yo‘qotish. Chunki u yetakchi o‘yinchimiz. Ko‘ramiz, o‘rniga kim o‘ynarkin?
- Terma jamoamiz safida sizga eng yoqqani kim bo‘ldi?
- Aytganimdek, menga jamoani o‘yini yoqdi. O‘rtada Otabek Shukurov, Odil Hamrobekov, Jaloliddin Masharipov, Abbos Fayzullayev, Eldor Shomurodov kabi yigitlar ham ajoyib harakat qildilar. Bular yetakchilar va o‘zlarini ko‘rsatishlari kerak. Hojiakbar Alijonov muhim golni urdi. U yoshligida mening qo‘l ostimda shug‘ullangan. Gol urganidan xursand bo‘ldim.
- Umuman olganda, Tehrondagi o‘yindan nima kutyapsiz?
- O‘yin jangovar tarzda o‘tadi. Hujumkor va balans bo‘lishi kerak: himoyada ham, oldinga chiziqda ham. Jamoaviy o‘yin yaxshi bo‘lsa, natija ham keladi.
- Srechko Katanetsdan keyin Timur Kapadze ishni davom ettiryapti. Jamoa o‘yinida o‘zgarish sezyapsizmi? Katanes bilan Kapadzening farqi nimada?
- Hozir farqi albatta ko‘rinmaydi. Katanetsda ham, Kapadzeda ham vazifa bitta. Ayni paytda natija ko‘rsatish muhim. Ayniqsa, bu milliy terma jamoa bo‘lar ekan, natija eng asosiysi hisoblanadi. O‘yin zo‘r bo‘lsa natija ham keladi.

Абдураимов: "Игра мне понравилась, для нас самое главное - результат"
Вы хорошо осведомлены о том, что в связи с днями FIFA проходят игры последнего этапа квалификации на "ЧМ-2026".
Наша сборная 20 марта победила Кыргызстан со счетом 1:0. 25 марта в Тегеране нас ждет центральное противостояние с Ираном. Наша национальная сборная все ближе к чемпионату мира. Если наши представители смогут заработать три очка в Тегеране, Узбекистан досрочно получит путевку на чемпионат мира. Таким образом, 25 марта вечером мы станем свидетелями очень важной игры, и, конечно, желаем нашим представителям удачи.
Один из известных футбольных специалистов, Jasur Abduraimov, ответил на ряд вопросов о матче с Кыргызстаном и предстоящей встрече с Ираном.
- Jasur aka, наша национальная сборная, как и ожидалось, заработала 3 очка в матче с Кыргызстаном, но мы не смогли воспользоваться многими возможностями. Каково ваше мнение об этом матче?
- Прежде всего, мы заработали три очка. Это очень хороший результат. Мы стали еще ближе к выходу на чемпионат мира. Игра была такой, что соперник играл в контратаке. У нас было много голевых возможностей.
- Получение красной карточки игроком соперника было для нас выгодным или вредным, как вы думаете?
- Конечно, это влияет. Красная карточка игрока соперника тоже была нам на руку. Наша сборная столкнулась с трудностями, так как они защищались всей командой. Тем не менее, наши футболисты создали много очень хороших голевых ситуаций. Игра мне понравилась.
- В следующем туре Masharipov не сможет помочь нашей команде в матче с Ираном. Это большая потеря для нас?
- Я думаю, что Masharipov - это большая потеря. Потому что он наш ведущий игрок. Посмотрим, кто займет его место?
- Кто вам больше всего понравился в нашей сборной?
- Как я уже сказал, мне понравилась игра команды. В центре поля также отлично действовали ребята, такие как Otabek Shukurov, Odil Hamrobekov, Jaloliddin Masharipov, Abbos Fayzullayev, Eldor Shomurodov. Это лидеры, и они должны проявить себя. Hojiakbar Alijonov забил важный гол. Он занимался под моим руководством в молодости. Я был рад, что он забил гол.
- В общем, что вы ожидаете от игры в Тегеране?
- Игра пройдет в боевом стиле. Должна быть атакующая игра и баланс: как в защите, так и в атаке. Если командная игра будет хорошей, результат тоже придет.
- После Srechko Katanets, Timur Kapadze продолжает работу. Вы чувствуете изменения в игре команды? В чем разница между Katanes и Kapadze?
- Сейчас разница, конечно, не видна. И у Katanets, и у Kapadze задача одна. В данный момент важно показать результат. Особенно, если это национальная сборная, результат является самым главным. Если игра будет хорошей, результат тоже придет.