Abbosbek Fayzullayev «Spartak» bilan derbi va SSKAdagi kelajagi haqida ochiqladi
Rossiya Premer-ligasi 26-turidagi eng murosasiz va tomoshabop uchrashuvlardan biri Moskva derbisi — «Spartak» va SSKA jamoalari o‘rtasida kechdi. Qizg‘in va shiddatli o‘yinda mehmonlar – «armiyachilar» 2:1 hisobida zafar qozonib, raqibidan musobaqa jadvalida yuqoriga chiqib, uchinchi pog‘onaga joylashdi.
Uchrashuvni asosiy tarkibda boshlagan va 72 daqiqa davomida faol harakat qilgan o‘zbekistonlik iqtidor egasi Abbosbek Fayzullayev bahsdan keyin jurnalistlar savollariga atroflicha javob berdi.
Derbidagi keskinlik haqida
— «Spartak» bilan bellashuv Rossiyadagi eng ko‘zga ko‘ringan derbilardan biri. Shunday o‘yinlarda ko‘plab follar va sariq kartochkalar bo‘lishi tabiiy holat. Ba’zida ko‘proq fol qilgan tomon g‘alaba qozonishi mumkin, deb o‘ylayman.
Bugungi bahsdagi penalti vaziyatlarini kiyim almashtirish xonasida qayta ko‘rib chiqdik. Ikkinchi vaziyatda raqib jamoa hujumchisi bizning o‘yinchiga nisbatan qo‘lini ishlatib turtib yuborgani uchun, jamoadoshimizda to‘pdan qochish imkoni qolmagandi. Nega hakamlar buni penalti sifatida baholaganini tushunmadim, lekin eng asosiysi, oxir-oqibat g‘alabaga erishdik.
Jamoliddin Abdulqodirovning debyuti haqida
— Albatta, biz jamoadoshimiz Jamoliddin Abdulqodirovni asosiy tarkibdagi ilk uchrashuvi bilan tabriklab, unga dalda berdik. Bunday muhim derbida professional debyut qilish oson ish emas, ammo u o‘z vazifasini qoyilmaqom bajardi. Umid qilamanki, uning oldidagi kelajagi ham yorqin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, 2005 yilda tavallud topgan Jamoliddin Abdulqodirov «Spartak» bilan o‘yinda SSKAning asosiy tarkibida ilk bor maydonga tushgan edi.
Yangi o‘yin uslubiga ko‘nikish haqida
— Bosh murabbiy Marko Nikolich jamoamizda yangi taktik sxema va uslubni tatbiq qilmoqda. Shu bilan birga, u menga ham yangi pozitsiya topshirdi. Bu men uchun yangi vazifa va shu sababli avvalgi o‘yinlardagi yorqin harakatlarim hozir ko‘rinmayotgan bo‘lishi mumkin. Biroq men bor kuchim bilan ishlashda davom etyapman va tez orada bu uslubga ham to‘liq moslashib ketaman, degan umiddaman.
Miralem Pyanichning jamoadagi o‘rni haqida
— Pyanich biz uchun maydon ichida ham, tashqarisida ham muhim o‘yinchi hisoblanadi. Uning katta tajribasi, doimiy ravishda biz bilan maslahatlashib turishi va qo‘llab-quvvatlashi jamoaga katta kuch beradi. Maydonda ham u o‘zining yuqori saviyasini namoyish etmoqda.
SSKAdan ketishi haqidagi xabarlarga munosabati
— Hozircha men uchun klubdan ketish haqidagi xabarlarga javob berish muhim emas. E’tiborim to‘liq chempionatning qolgan 4 ta uchrashuviga qaratilib turibdi. Shuningdek, SSKA bilan Rossiya kubogini yutib olish va O‘zbekiston terma jamoasi bilan birgalikda jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritishga intilyapman. Hozir butun o‘y-xayolim va e’tiborim ana shu maqsadlarga qaratilib turibdi.
«Spartak» ustidan qozonilgan g‘alaba haqida
— Stadionga kelib bizni qo‘llab-quvvatlagan muxlislarimizga va televizor qarshisida bizni tomosha qilgan barcha ishqibozlarga minnatdorchilik bildiraman. Ushbu muhim g‘alabani aynan ularga bag‘ishlaymiz. O‘yin biz uchun juda og‘ir kechdi, lekin bunday ahamiyatli uchrashuvda g‘alaba qozonish ikki hissa yoqimli bo‘ldi.
Uchrashuv boshidanoq har ikki jamoa ham o‘yin qiyin bo‘lishini bilardi. Har bir metr maydon uchun qattiq kurash olib bordik. Bunday keskin bellashuvda yutuqqa erishganimizdan juda mamnunmiz. Bundan tashqari, aynan «Spartak»ni ortda qoldirib, musobaqa jadvalida yuqori o‘ringa ko‘tarilishimiz bizga qo‘shimcha kuch berdi. Endi oldimizda qolgan barcha o‘yinlarda g‘alaba qozonib, o‘z maqsadlarimizga erishishni istaymiz, — deya so‘zlarini yakunladi Abbosbek Fayzullayev.

Аббосбек Файзуллаев рассказал о дерби с «Спартаком» и своем будущем в ССКА
Один из самых бескомпромиссных и зрелищных матчей 26-го тура Российской Премьер-Лиги прошел в Москве — дерби между командами «Спартак» и ЦСКА. В жарком и напряженном поединке гости — «армейцы» одержали победу со счетом 2:1, поднявшись на третью строчку в турнирной таблице.
Узбекистанский талант Abbosbek Fayzullayev, который начал матч в основном составе и активно играл в течение 72 минут, ответил на вопросы журналистов после игры.
О напряженности дерби
— Соперничество с «Спартаком» — одно из самых заметных дерби в России. В таких играх естественно много фолов и желтых карточек. Иногда команда, которая совершает больше фолов, может одержать победу, так я думаю.
Мы пересмотрели ситуации с пенальти в раздевалке. Во втором эпизоде нападающий соперника толкнул нашего игрока рукой, и нашему товарищу по команде не осталось возможности уйти от мяча. Я не понял, почему судьи оценили это как пенальти, но главное, что в итоге мы добились победы.
О дебюте Jamoliddin Abdulqodirov
— Конечно, мы поздравили нашего товарища по команде Jamoliddin Abdulqodirov с его первым матчем в основном составе и поддержали его. Дебютировать на профессиональном уровне в таком важном дерби — это не простое дело, но он блестяще справился со своей задачей. Надеюсь, его будущее будет ярким.
Напоминаем, что Jamoliddin Abdulqodirov, родившийся в 2005 году, впервые вышел на поле в основном составе ЦСКА в матче против «Спартака».
О привыкании к новому стилю игры
— Главный тренер Марко Николич внедряет в нашу команду новую тактическую схему и стиль. При этом он также доверил мне новую позицию. Это новая задача для меня, и поэтому мои яркие действия в предыдущих играх могут сейчас не проявляться. Однако я продолжаю работать изо всех сил и надеюсь, что скоро полностью адаптируюсь к этому стилю.
О роли Miralem Pjanic в команде
— Пьянич является важным игроком для нас как на поле, так и вне его. Его большой опыт, постоянные советы и поддержка придают команде большую силу. На поле он также демонстрирует свой высокий уровень.
О слухах о возможном уходе из ЦСКА
— Пока для меня не важно отвечать на слухи о выходе из клуба. Мое внимание полностью сосредоточено на оставшихся 4 матчах чемпионата. Также я стремлюсь выиграть Кубок России с ЦСКА и получить путевку на чемпионат мира вместе с национальной сборной Узбекистана. В данный момент все мои мысли и внимание направлены на эти цели.
О победе над «Спартаком»
— Я хочу поблагодарить наших болельщиков, которые поддержали нас на стадионе, и всех фанатов, которые смотрели нас по телевизору. Эту важную победу мы посвящаем именно им. Игра была для нас очень тяжелой, но победа в таком значимом матче была вдвойне приятной.
С самого начала матча обе команды знали, что игра будет сложной. Мы боролись за каждый метр поля. Мы очень довольны тем, что добились успеха в таком напряженном противостоянии. Кроме того, оставив «Спартак» позади, мы поднялись на более высокую позицию в турнирной таблице, что дало нам дополнительную силу. Теперь мы хотим одержать победу во всех оставшихся матчах и достичь наших целей, — завершил Abbosbek Fayzullayev.