Anchelotti kechagi alamli mag‘lubiyatdan so‘ng nimalar dedi?
Ispaniya kubogi finalida kecha tun «Real Madrid» jamoasi o‘zining ashaddiy raqibi «Barselona»ga qarshi qizg‘in va keskin kechgan bahsda 3:2 hisobida mag‘lubiyatga uchradi. Mazkur bellashuvdan so‘ng madridliklar bosh murabbiyi Karlo Anchelotti o‘yin haqida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
«Juda qiziq va tomoshabop o‘yin bo‘ldi. Birinchi bo‘lim biz uchun og‘ir o‘tdi. Ammo ikkinchi bo‘limda vaziyatni o‘z nazoratimizga oldik va ko‘proq imkoniyat yaratdik. G‘alabaga juda yaqin edik, ammo afsuski, buni amalga oshira olmadik. Nima bo‘lganda ham, futbolchilarimdan faxrlanaman va ularni tanqid qilishga hech qanday asos ko‘rmayapman», — deydi Anchelotti.
Murabbiyning ta’kidlashicha, «Real» g‘alaba qozongan taqdirda bu kutilmagan natija bo‘lmas edi. Chunki ikkinchi bo‘limda jamoa raqibdan ancha ustunroq harakat qilgan.
«Agar biz g‘alaba qozonganimizda, bu hech qanday sensatsiya bo‘lmasdi. Ikkinchi bo‘limda biz raqibga nisbatan yaqqol kuchliroq edik va g‘alabaga ancha yaqinroq turdik», — deya qo‘shimcha qildi italiyalik mutaxassis.
Shuningdek, Karlo Anchelotti jamoaning yetakchi o‘yinchilaridan biri bo‘lgan Kilian Mbappening o‘yini haqida ham alohida to‘xtaldi va uning maydondagi harakatlaridan mamnunligini bildirdi.
«Mbappe to‘liq 90 daqiqa maydonda harakatlana olmasdi. Shu bois, uni ikkinchi bo‘limgacha saqlab turishga qaror qildim. U maydonga tushib, ajoyib harakat qildi va biz uchun muhim golni kiritdi. Uning o‘yini meni qoniqtirdi», — dedi Anchelotti.
Murabbiy so‘nggi natijadan xafa ekanligini yashirmadi, ammo bu mag‘lubiyatda futbolchilarni ayblash to‘g‘ri emasligini ta’kidladi.
«Kubokni qo‘lga kirita olmaganimiz, albatta, biz uchun juda alamli. Ammo bu natijada futbolchilarni ayblashga hech qanday asos yo‘q. Ular bor imkoniyatlari bilan harakat qilishdi», — deb so‘zini yakunladi Karlo Anchelotti.
Hozirda «Real»ning asosiy vazifasi — bu mag‘lubiyatni tezroq unutib, mavsumning qolgan o‘yinlarida muvaffaqiyatli natijalarga erishishdir.

Что сказал Анчелотти после вчерашнего болезненного поражения?
В финале Кубка Испании вчера ночью команда «Реал Мадрид» потерпела поражение со счетом 3:2 в напряженном и жестком матче против своего заклятого соперника «Барселоны». После этого поединка главный тренер мадридцев Карло Анчелотти высказал свои мысли о игре.
«Это была очень интересная и зрелищная игра. Первый тайм был для нас тяжелым. Однако во втором тайме мы взяли ситуацию под контроль и создали больше возможностей. Мы были очень близки к победе, но, к сожалению, не смогли этого сделать. В любом случае, я горжусь своими игроками и не вижу оснований для критики», — говорит Анчелотти.
По словам тренера, если бы «Реал» одержал победу, это не было бы неожиданным результатом. Поскольку во втором тайме команда действовала значительно сильнее соперника.
«Если бы мы выиграли, это не было бы сенсацией. Во втором тайме мы были явно сильнее соперника и были гораздо ближе к победе», — добавил итальянский специалист.
Кроме того, Карло Анчелотти отдельно остановился на игре одного из ведущих игроков команды Килиана Мбаппе и выразил удовлетворение его действиями на поле.
«Мбаппе не мог бы полностью провести 90 минут на поле. Поэтому я решил сохранить его до второго тайма. Он вышел на поле, отлично сыграл и забил важный гол для нас. Его игра меня удовлетворила», — сказал Анчелотти.
Тренер не скрывал, что расстроен последним результатом, но подчеркнул, что обвинять футболистов в этом поражении неправильно.
«То, что мы не смогли завоевать кубок, конечно, очень обидно для нас. Однако в этом результате нет оснований обвинять футболистов. Они действовали на пределе своих возможностей», — завершил свою речь Карло Анчелотти.
В настоящее время основной задачей «Реала» является как можно быстрее забыть это поражение и добиться успешных результатов в оставшихся играх сезона.