O‘zbekiston milliy terma jamoasining yorqin yulduzlaridan biri Abbosbek Fayzullayev uchun Rossiya Premer-ligasidagi joriy mavsum murakkab kechmoqda. 2023 yilda "Paxtakor" klubidan Moskva armiyachilari safiga ko‘chib o‘tgan hujumkor futbolchimizning samaradorligi 2025 yil boshidan sezilarli darajada tushib ketgan. O‘tgan mavsumlarda SSKA tarkibida yetakchiga aylangan va jamoasining golli hujumlarini tashkil etishda muhim rol o‘ynagan Abbosbekning bugungi holati rossiyalik futbol ekspertlarining ham diqqat markazida.
Rossiyalik mutaxassislarning Abbosbek Fayzullayev bilan bog‘liq vaziyat haqidagi fikr-mulohazalarini taqdim etamiz.
Aleksey Petrushin, "Dinamo Moskva" klubining sobiq bosh murabbiyi:
"Fayzullayevning o‘yinida pasayish kuzatilayotganini yashirish kerak emas. Sababi, SSKA bosh murabbiyi Marko Nikolich qo‘llayotgan romb shaklidagi yangi taktik sxemaga u moslashishiga to‘g‘ri kelmoqda. Bu mashhur "milancha romb" taktikasi ko‘pchilikka yaxshi tanish bo‘lsa-da, Abbos uchun yangi va bunga tezda moslashishi oson emas. Shunga qaramay, u juda iste’dodli va e’tiborni tortadigan futbolchi.
Shuningdek, Abbosbek terma jamoa o‘yinlarida ko‘p ishtirok etmoqda va bu uning kuch-quvvatiga ta’sir qilayotgan bo‘lishi mumkin. U yosh bo‘lishiga qaramay, charchoq his qilishi tabiiy holat. Faqatgina Fayzullayev emas, SSKAning boshqa futbolchilarida ham keyingi paytda charchoq alomatlari ko‘zga tashlanyapti. Bunga misol sifatida Ivan Oblyakovni ham ko‘rsatish mumkin."
Yevgeniy Aldonin, SSKAning sobiq futbolchisi va mutaxassisi:
"Ko‘pchilik Marko Nikolichning romb sxemasi Abbosbek Fayzullayevga mos kelmay qoldi, deyapti. Men bu fikrga qo‘shilmayman. Chunki romb – bu juda o‘zgaruvchan va moslashuvchan taktika. O‘yinlar davomida jamoaning taktik sxemasi o‘zgarishi tabiiy holat.
Fayzullayevning bugungi holati uning o‘sishi va rivojlanishiga turtki bo‘ladi, deb hisoblayman. Abbos – maqsad sari intiladigan futbolchi. U o‘zining yuqori darajasini namoyon qilib bo‘lgan va murabbiy ishonchini qaytarib olish uchun yana o‘zini ko‘rsatishi lozim. Jamoaning yetakchisi sifatida maydondagi o‘yini orqali o‘z mavqeini mustahkamlashi kerak."
Aleksandr Grishin, SSKAning sobiq futbolchisi va tahlilchi:
"Agar futbolchi yaxshi natija ko‘rsatsa, darhol uning top klublardan takliflari borligi haqida gapirila boshlanadi. Ammo Abbosbek Fayzullayev haqidagi gap-so‘zlarning qanchalik haqiqatligini hali bilmaymiz. Hozircha bular faqat mish-mishlar.
Aslida bu masalani transfer amalga oshganidan keyin muhokama qilsak arziydi. Fayzullayev o‘zining ilgarigi yorqin o‘yinlarini qayta namoyon qilishi kerak. Hozirgi holati esa uning Yevropaga ketishiga yaqinlashtirmaydi, aksincha, klubda o‘ziga bo‘lgan ishonchni qaytarishi talab etiladi."
Eslatib o‘tamiz, Abbosbek Fayzullayev 2023 yilning avgust oyida SSKA tarkibiga qo‘shilganidan beri Rossiya chempionati va kubok musobaqalarida jami 65 ta uchrashuvda qatnashib, 8 ta gol va 21 ta golli uzatmani amalga oshirgan.
Shuningdek, 21 yoshli futbolchi O‘zbekiston milliy terma jamoasi safida 25 marta maydonga tushib, raqiblari darvozasini 8 marotaba ishg‘ol qilgan. Hozirda Transfermarkt portali uning transfer qiymatini 8 million yevro miqdorida baholagan. Abbosbekning SSKA bilan shartnomasi 2026 yilning yoziga qadar amal qiladi.

Состояние Аббосбека Файзуллаева в ССКА: что говорят специалисты?
Для одной из ярких звезд национальной сборной Узбекистана Аббосбека Файзуллаева текущий сезон в Российской Премьер-Лиге проходит сложно. Перешедший в 2023 году из клуба "Пахтакор" в ряды московских армейцев, наш нападающий значительно снизил свою результативность с начала 2025 года. Став лидером в составе ЦСКА в прошлых сезонах и сыграв важную роль в организации голевых атак своей команды, нынешнее состояние Аббосбека также привлекает внимание российских футбольных экспертов.
Представляем мнения российских специалистов о ситуации с Аббосбеком Файзуллаевым.
Алексей Петрушин, бывший главный тренер клуба "Динамо Москва":
"Не стоит скрывать, что в игре Файзуллаева наблюдается спад. Причина в том, что главному тренеру ЦСКА Марко Николичу приходится адаптировать его к новой тактической схеме в форме ромба. Хотя эта известная тактика "миланского ромба" хорошо знакома многим, для Аббоса она новая, и быстро адаптироваться к ней ему не просто. Тем не менее, он очень талантливый и привлекающий внимание футболист.
Кроме того, Аббосбек активно участвует в играх сборной, и это может сказываться на его физическом состоянии. Несмотря на свой молодой возраст, он вполне естественно может чувствовать усталость. Не только Файзуллаев, но и другие футболисты ЦСКА в последнее время также проявляют признаки усталости. В качестве примера можно привести Ивана Облякова."
Евгений Aldonin, бывший футболист и специалист ЦСКА:
"Многие говорят, что схема ромба Марко Николича не подходит Аббосбеку Файзуллаеву. Я с этим мнением не согласен. Потому что ромб — это очень изменчивая и адаптивная тактика. Изменение тактической схемы команды в ходе матчей — это естественный процесс.
Считаю, что текущее состояние Файзуллаева станет толчком для его роста и развития. Аббос — это футболист, стремящийся к цели. Он уже проявил свой высокий уровень и должен снова показать себя, чтобы вернуть доверие тренера. Ему необходимо укрепить свою позицию на поле через игру как лидера команды."
Александр Гришин, бывший футболист и аналитик ЦСКА:
"Если футболист показывает хорошие результаты, сразу начинают говорить о том, что у него есть предложения от топ-клубов. Однако мы пока не знаем, насколько правдивы слухи о Файзуллаеве. На данный момент это всего лишь слухи.
На самом деле, эту тему стоит обсуждать после завершения трансфера. Файзуллаев должен снова продемонстрировать свои яркие игры. Его текущее состояние не приближает его к переходу в Европу, наоборот, требуется вернуть доверие в клубе."
Напоминаем, что с момента присоединения Аббосбека Файзуллаева к ЦСКА в августе 2023 года он принял участие в 65 матчах чемпионата и кубка России, забив 8 голов и сделав 21 голевую передачу.
Кроме того, 21-летний футболист 25 раз выходил на поле за национальную сборную Узбекистана, забив 8 мячей в ворота соперников. В настоящее время портал Transfermarkt оценивает его трансферную стоимость в 8 миллионов евро. Контракт Аббосбека с ЦСКА действует до лета 2026 года.