Abduqodir Husanov Enfilddagi ilk o‘yinida yorqin o‘ynadi
Yevropa Chempionlar Ligasi yarim finali doirasidagi «Inter» – «Barselona» to‘qnashuvi nafaqat gollarga boy, balki bahsli qarorlar bilan ham muxlislar yodida qoldi. Jumladan, uchrashuvning hal qiluvchi pallasi — ikkinchi taym oxirida, 90+2-daqiqada «Inter» jamoasi penalti ishlab oldi. Bu gol natijasida milanliklar 4:3 hisobida g‘alaba qozondi va umumiy 7:6 natija bilan finalga yo‘l oldi.
Biroq ushbu vaziyat va qabul qilingan qaror atrofida futbol jamoatchiligida qizg‘in muhokamalar boshlandi. Xususan, mashhur mutaxassis, «Arsenal» klubining sobiq bosh murabbiyi Arsen Venger ham bu epizodga o‘z munosabatini bildirdi.
“Bunday penaltilar futbolni hal qilmasligi kerak”
beIN SPORTS telekanalidagi tahliliy chiqishi paytida Venger VAR orqali berilgan ushbu penaltini mutlaqo adolatsiz, futbol ruhiga zid qaror sifatida baholadi:
“Men bu kabi penaltilarga butunlay qarshiman. Bu VAR ta’siridagi noadolat qaror. Har bir VAR tekshiruvi quyi tempdagi takrorlarga asoslanadi. Ammo futbol real vaqtda, yuqori tezlikda bo‘ladi. Shuning uchun bunday sekinlashtirilgan tasvirlar haqiqiy vaziyatni buzib ko‘rsatadi.”
Epizod tahlili: to‘pga kim birinchi yetadi?
Venger vaziyatni shunday tahlil qildi:
“Bu yerda Kúbarsi aniq birinchi bo‘lib to‘pga yetadi. U a’lo darajada podkat qiladi. Lautaro esa to‘pdan ko‘ra ko‘proq himoyachini to‘sib, tanasi bilan unga suyanadi va qasddan penalti qidiradi. U yaxshi biladi — gol ura olmaydi, chunki himoyachi uning to‘pni boshqarish imkonini yo‘qqa chiqaradi. Shunday vaziyatda hakam 11 metrlik zarba tayinlash o‘rniga o‘yinni davom ettirishi kerak edi.”
VAR'ning “makro” muammosi
Arsen Venger VAR tizimining asosiy muammosini ham ta’kidladi:
“Kontakt bor yoki yo‘qligidan ko‘ra, futbolda muhim jihat — birinchi bo‘lib kim to‘pga yetadi. VAR esa aynan shu nuqtani yo‘qqa chiqaradi. U chalg‘ituvchi detallar orqali hakamni boshqacha qaror qabul qilishga majbur qiladi.”
Jamoaviy ehtiros, lekin individual xatolar
Hakam Shimon Marchinyak tomonidan qabul qilingan ushbu qaror “Barselona”ni finaldan uzoqlashtirdi. Bu esa klub va uning ishqibozlari uchun og‘riqli yo‘qotish bo‘ldi. Shu bilan birga, futbol muhitida VAR orqali berilgan shubhali penalti bahslarni yanada kuchaytirmoqda.
Bu bahs muxlislarga nafaqat dramatik futbol tomoshasi, balki texnologiya va inson qarori o‘rtasidagi ziddiyatni ham yana bir bor namoyon qildi.
Siz nima deb o‘ylaysiz — bu penalti haqiqatan ham berilganga loyiqmidi yoki Venger haqmi?
Angliya Premer-ligasining (APL) 25-turi doirasidagi markaziy uchrashuvlardan biri Enfild stadionida bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Unda “Manchester Siti” jamoasi safarda “Liverpul”ni
Sport Bugun, 08:37
Fenerbahche Taliska bilan shartnomani 2028 yilgacha uzaytirdi
Fenerbahche futbol klubi braziliyalik yarim himoyachi Anderson Taliska bilan shartnomani uzaytirganini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Klubning rasmiy manbasiga ko‘ra, yangi
Luis Enrike: PSJ darvozabonlari o‘rtasida sog‘lom raqobat bor
PSJ bosh murabbiyi Luis Enrike jamoada darvozabonlar o‘rtasida birinchi raqamli darvozabon bo‘lish uchun kechayotgan raqobat haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda
Husanov jarohat oldi, lekin ahvoli yaxshi
Angliya Premer-ligasining 25-turida “Liverpul” va “Manchester Siti” jamoalari o‘rtasida markaziy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Enfild stadionida kechgan bahs murosasiz va
Sport Bugun, 07:52
Fenerbahche Taliska bilan 2028 yilgacha shartnoma imzoladi
Fenerbahche klubi hujumkor yarim himoyachisi Anderson Taliska bilan yangi mehnat shartnomasi imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda turk klubi rasmiy manbalarida xabar berilgan.

Арсен Венгер высказал протест против решающего пенальти «Интера»: «Это было назначено благодаря VAR...»
Полуфинал Лиги чемпионов Европы между «Интером» и «Барселоной» запомнился не только множеством голов, но и спорными решениями. В частности, решающий момент матча — на 90+2-й минуте второго тайма «Интер» заработал пенальти. Этот гол позволил миланцам одержать победу со счетом 4:3 и пройти в финал с общим результатом 7:6.
Однако вокруг этой ситуации и принятого решения начались горячие обсуждения в футбольном сообществе. В частности, известный специалист, бывший главный тренер клуба «Арсенал» Арсен Венгер также высказал свое мнение по этому эпизоду.
“Такие пенальти не должны решать судьбу футбольного матча”
В аналитическом выступлении на телеканале beIN SPORTS Венгер оценил этот пенальти, назначенный с помощью VAR, как абсолютно несправедливое решение, противоречащее духу футбола:
“Я полностью против таких пенальти. Это несправедливое решение под влиянием VAR. Каждая проверка VAR основывается на замедленных повторах. Но футбол происходит в реальном времени, на высокой скорости. Поэтому такие замедленные изображения искажают реальную ситуацию.”
Анализ эпизода: кто первым доберется до мяча?
Венгер проанализировал ситуацию следующим образом:
“Здесь Кубарси явно первым добирается до мяча. Он делает отличный подкат. Лаутаро же больше блокирует защитника, полагаясь на свое тело, и намеренно ищет пенальти. Он хорошо знает — не сможет забить, так как защитник лишает его возможности контролировать мяч. В такой ситуации судья должен был продолжить игру, а не назначать 11-метровый удар.”
Макро-проблема VAR
Арсен Венгер также отметил основную проблему системы VAR:
“В футболе важнее, кто первым доберется до мяча, чем наличие контакта. VAR как раз игнорирует этот момент. Он заставляет судью принимать другое решение через отвлекающие детали.”
Командные страсти, но индивидуальные ошибки
Это решение судьи Симона Марчиниака лишило «Барселону» финала. Это стало болезненной утратой для клуба и его болельщиков. В то же время, в футбольной среде спорный пенальти, назначенный через VAR, усиливает дебаты.
Эти споры показывают болельщикам не только драматичное зрелище футбольного матча, но и вновь выявляют противоречие между технологией и человеческим решением.