"Neftchi"ga qarshi o‘yinda mag‘lub bo‘lgan "Andijon" murabbiyi nimalar dedi?
- Muxlislar g‘alaba kutgan edi. O‘yinni juda zo‘r tashkil qiladigan jiddiy raqibga qarshi o‘ynadik. Raqibning birinchi va ikkinchi hududiga o‘ta oldik. Faqatgina hujumni yakunlashda muammolarga duch keldik. Raqib bizga imkoniyat bermadi va biz ham deyarli vaziyat yarata olmadik. Ikki vaziyatda biz raqibni qarshi hujumda ushladik, keyinchalik ular to‘p yo‘qotilgandan keyin bunday holat kuzatilishi mumkin deb, bu jihatda ham o‘ynashdi. Raqibni yana bir bor g‘alaba bilan tabriklayman. Ular adolatli g‘alabaga erishishdi va bizni to‘laqonli jazolashdi.
- Jamoani o‘yinga bosh murabbiysiz tayyorlash Sizga qiyin bo‘ldimi?
- Butun bir jamoaning ruhiy holati juda og‘ir darajada. Ketma-ket besh mag‘lubiyat, jamoaning bosh murabbiysiz qolishi. Jamoa o‘rtada uyg‘ongandek ko‘ringandi, biroq bu yetarlicha bo‘lmagan ekan. Menimcha bizga qiyin holatdan chiqib olish uchun vaqt yetmayapti. Hozir har 3-4 kunda o‘yin. Ketma-ket mag‘lubiyat, mag‘lubiyat, mag‘lubiyat - barcha futbolchilar ruhiy jarlikda. Bundan chiqib olish uchun 3-4 kun kamlik qiladi.
- Bugungi uchrashuvda maydoni markazi deyarli boy berildi. Bu haqida fikringiz qanday?
- "Neftchi"ning futbolchilar biznikilardan kuchlilik qildi. Biz faqatgina markazni emas, to‘p yo‘qotilgandan keyin barcha o‘z joyiga tushib olishi degan narsa bor, shu jihatni yo‘qotib qo‘ydik. Raqiblarning markazdagi futbolchilari biznikilardan tezroq. Raqib jarima maydonchasi va o‘z jarima maydonchamizda futbolchilarning mahorati farqlanib turibdi. Masalan biz raqib jarima maydonchasi ichiga kirolmagan bo‘lsak, raqiblar 3-4 vaziyatdan ikkita gol urishdi. Mana farq.
- Bugungi urilgan gollarning ikkalasida ham Oleg Zoteyevning aybi bor. U jamoa sardori sifatida o‘ynamoqda. Mavsum boshidagi Oleg Zoteyevdan asar ham yo‘q. Uning o‘yini haqida nima deya olasiz?
- Birinchi gol Oleg Zoteyevning qanotidan urilmadi. U to‘p uchun kurashdi va g‘olib bo‘ldi. Keyin to‘pni yo‘qotdik. Uzatma vaqtida o‘ng qanot himoyachimiz joyini yo‘qotib qo‘ydi, Sayfiyev gol urib ketdi. Ikkinchi golda Siz aytganingizdek, uning aybi bor. Zoteyev birga bir holatda yutqazdi. Nima ham deya olardim... Istalgan futbolchi xato qiladi. Birorta xato qilmaydigan futbolchi yo‘q. Barcha futbolchilar undan mamnun. Balki yosh o‘z ta’sirini o‘tkazayotgandir. Lekin Oleg o‘z ishiga professional yondashadi, mashg‘ulotlarda bor kuchi bilan ishlaydi va asosiy tarkibga loyiq futbolchi.
- Bugungi uchrashuvda yarim himoyachi Rustam Turdimurodov o‘rniga Usmonali Ismonaliyev maydonga tushdi, keyinchalik tezda himoyachi o‘rniga hujumchi Islam Mashukovni o‘yinga qo‘shdingiz. Bu taktik qarashingiz bilan bog‘liqmidi?
- Bu vabank. Usmonaliga hujumda o‘ynash yangilik emas. Oldin "Andijon"da ham, "Bunyodkor"da ham hujumda o‘ynagan. Bizga hujumda chaqqon futbolchi kerak edi. Biroq rejalarimiz o‘xshamay qoldi.

Что сказал тренер "Андижана" после поражения в матче против "Нефтчи"?
После матча против "Нефтчи" в рамках 9-го тура Суперлиги временный главный тренер "Андижана" Артем Петросян принял участие в пресс-конференции.
О матче
- Болельщики ожидали победы. Мы играли против серьезного соперника, который очень хорошо организует игру. Мы смогли пройти в первую и вторую зоны соперника. Только с завершением атак у нас возникли проблемы. Соперник не дал нам шансов, и мы тоже почти не создали моментов. В двух ситуациях мы поймали соперника на контратаке, но позже, когда они потеряли мяч, такая ситуация могла возникнуть, и они тоже играли в этом плане. Еще раз поздравляю соперника с победой. Они заслуженно выиграли и полностью наказали нас.
- Вам было трудно подготовить команду к игре без главного тренера?
- Психологическое состояние всей команды на очень тяжелом уровне. Пять подряд поражений, команда без главного тренера. Команда выглядела как будто проснулась, но этого оказалось недостаточно. Мне кажется, у нас не хватает времени, чтобы выйти из сложной ситуации. Сейчас каждые 3-4 дня игра. Поражение за поражением, все футболисты в психологической яме. Для выхода из этого состояния 3-4 дня недостаточно.
- В сегодняшнем матче центр поля был почти потерян. Каково ваше мнение об этом?
- Футболисты "Нефтчи" были сильнее наших. Мы потеряли не только центр, но и после потери мяча все должны были занять свои позиции, и мы это упустили. Футболисты соперника в центре поля были быстрее наших. Мастерство футболистов соперника в их штрафной и в нашей штрафной зоне заметно различается. Например, если мы не смогли войти в штрафную соперника, то соперники забили два гола из 3-4 моментов. Вот и разница.
- В обоих забитых голах сегодня есть вина Олега Зотеева. Он играет как капитан команды. С начала сезона от Олега Зотеева и следа нет. Что вы можете сказать о его игре?
- Первый гол не был забит с фланга Олега Зотеева. Он боролся за мяч и выиграл. Затем мы потеряли мяч. Во время передачи наш правый защитник потерял позицию, и Сайфиев забил гол. В втором голе, как вы сказали, есть его вина. Зотиев проиграл в ситуации один на один. Что я могу сказать... Любой футболист может ошибиться. Нет футболиста, который не делает ошибок. Все футболисты довольны им. Возможно, молодость влияет. Но Олег профессионально подходит к своей работе, работает на тренировках изо всех сил и является достойным игроком основного состава.
- В сегодняшнем матче полузащитник Рустам Турдимуродов вышел вместо Усмонали Исмоналиева, а затем вы быстро заменили защитника на нападающего Ислама Машукова. Это связано с вашей тактической концепцией?
- Это ва-банк. Игра Усмонали в атаке не новость. Он играл в атаке и раньше в "Андижане", и в "Бунёдкоре". Нам нужен был быстрый футболист в атаке. Однако наши планы не сработали.