Ulug‘bek Bakayev: "6:0 hisobida mag‘lub bo‘lish juda og‘riqli"
Superliganing 9-turi doirasida "Paxtakor" maydonidagi mag‘lubiyatdan keyin "Buxoro" bosh murabbiyi Ulug‘bek Bakayev matbuot anjumanida qatnashdi.
- O‘yinni yaxshi boshladik, birinchi bo‘limda gol ham urdik, VAR esa golni hisoblamadi va ofsayd borligini aytishdi. Bilmadim, qayerda ofsayd ko‘rishdi. Takroriy lavhalarni ko‘rdim va menimcha gol toza urildi. "Paxtakor"ning tarkibi kuchli, ijrochilari bor. Ular o‘z vaziyatlaridan foydalanishdi. Birinchi bo‘limda ikkita urishdi, ikkinchi bo‘lim boshidagi xatolar esa... Hech kimni ayblamoqchi emasman, yigitlarga minnatdorlik bildiraman. "Paxtakor"ni g‘alaba bilan tabriklayman, biroq 6:0 hisobida mag‘lub bo‘lish juda og‘riqli. Mag‘lubiyatdagi barcha ayb va mas’uliyatni o‘z bo‘ynimga olaman.
- Jamoaning tarkibi yomon emas, sharoitlar ham yetarlicha. Klubda moliyaviy yoki natijaga salbiy ta’sir o‘tkazadigan boshqa muammolar bormi?
- Bu yerda ajratib ko‘rsatiladigan narsalar ko‘p. Hozir jamoa ruhiy tushkunlikda. Sobiq futbolchi sifatida aytaman, bunday holatdan chiqib ketish juda qiyin. Bu yerda bir "portlash" kerak. Ya’ni, g‘alaba qozonishimiz yoki 3 ochko olishimiz kerak. Futbolda futbolchining ruhiy tushkunlikka tushib qolishi odatiy holat. Biz o‘yin davomida raqib darvozasi tomon 4-5ta zarba beryapmiz, raqib darvozaboni yaxshi qaytaryapti. "Paxtakor"da esa zarbalari odatda chiroyli gollar, ijro mahorati bilan yakunlanyapti, bunga e’tiroz yo‘q. Shunchaki bizga berilgan zarbalarning barchasi gol bo‘lyapti. Demak, bu qandaydir ishonchsizlik emas, boshqa narsa. Ruhiy qo‘rqishmi, bilmadim. Bu ruhiy tushkunlikdan tezroq chiqib ketish kerak. Lekin bu juda qiyin.
- Balki bunga jamoaning faqatgina safar o‘yinlarida o‘ynayotgani sababdir. Baribir Buxoroda jamoa ko‘p g‘alaba qozonardi.
- Qachonki biz Buxoroda bo‘lsak, o‘z jonajon stadionimiz bo‘lardi, 25 ming muxlis kelardi, bu esa qo‘shimcha ruh berardi. Bahsli vaziyatlarda hakamlar mezbonlarga yonbosardi. Bu ham bir plyus. Safarda bo‘layotganimiz uchun muxlislarning qo‘llab-quvvatlashini his qilmayapmiz. Bu borada ham nyuanslar bor. Hozircha shunday.

Улугбек Бакаев: "Проиграть со счетом 6:0 очень больно"
После поражения на стадионе "Пахтакор" в рамках 9-го тура Суперлиги главный тренер "Бухары" Улугбек Бакаев принял участие в пресс-конференции.
- Мы хорошо начали игру, в первом тайме забили гол, но VAR не засчитал его и сказал, что был офсайд. Не знаю, где они увидели офсайд. Я смотрел повторные кадры, и, по моему мнению, гол был чистым. Состав "Пахтакора" сильный, у них есть исполнители. Они воспользовались своими моментами. В первом тайме они дважды ударили, а ошибки в начале второго тайма... Не хочу никого обвинять, благодарю ребят. Поздравляю "Пахтакор" с победой, но проиграть со счетом 6:0 очень болезненно. Вину и ответственность за поражение беру на себя.
- Состав команды неплохой, условий тоже достаточно. Есть ли в клубе финансовые или другие проблемы, негативно влияющие на результат?
- Здесь много вещей, которые можно выделить. Сейчас команда в психологическом упадке. Как бывший футболист скажу, выбраться из такого состояния очень сложно. Здесь нужно какое-то "взрывное" событие. То есть, нам нужно выиграть или взять 3 очка. В футболе бывает, что игрок попадает в психологическую яму. Мы в ходе игры наносим 4-5 ударов по воротам соперника, вратарь соперника хорошо играет. А у "Пахтакора" удары обычно заканчиваются красивыми голами, с мастерством исполнения, в этом нет возражений. Просто все удары, которые нам дают, превращаются в голы. Значит, это не какая-то неуверенность, что-то другое. Психологический страх, не знаю. Нужно быстрее выбраться из этого психологического упадка. Но это очень сложно.
- Возможно, это связано с тем, что команда играет только в выездных матчах. В любом случае, в Бухаре команда часто побеждала.
- Когда мы были в Бухаре, у нас был свой родной стадион, приходило 25 тысяч болельщиков, это придавало дополнительный дух. В спорных ситуациях судьи склонялись к хозяевам. Это тоже плюс. Из-за того, что мы играем в выездных матчах, не чувствуем поддержки болельщиков. В этом тоже есть нюансы. Пока так.