Ispaniya chempionatining 35-turida "Barselona" jamoasi o‘zining prinsipial raqibi – "Real Madrid" ustidan dramatik va tarixiy g‘alabaga erishdi. Kataloniyaliklar 0:2 hisobida ortda qolayotgan holda, ajoyib kambekni amalga oshirib, raqibini 4:3 hisobida taslim qildi.
O‘yindan so‘ng o‘tkazilgan matbuot anjumanida "Barselona" bosh murabbiyi Xans-Diter Flik jamoasining irodali g‘alabasiga yuqori baho berib, muxlislarga va futbolchilarga minnatdorchilik bildirdi:
«Bugungi g‘alaba – muxlislarimiz va futbolchilarimiz uchun haqiqiy sovg‘a. Bu shunchaki fantastik natija. "Real" juda yuqori saviyadagi jamoa ekani hech kimga sir emas. Milandagi Chempionlar ligasi yarimfinalida 120 daqiqalik og‘ir o‘yindan keyin bunday qaytishni amalga oshirish oson bo‘lmadi. Ammo futbolchilarim ruhiy va jismoniy jihatdan o‘z kuchini namoyish etib, bu ishning uddasidan chiqdi. Rostini aytsam, bunday keskin va asabiy bellashuvlardan keyin o‘zimning ham yuragimni tekshirtirishim kerak bo‘lib qoldi», – deb hazilomuz fikr bildirdi Flik.
Biroq germaniyalik murabbiy g‘alabadan keyin ham jamoasining o‘yinidagi kamchiliklarni yashirib o‘tirmadi. U ayniqsa, jamoaning himoya chizig‘idagi xatolarga jiddiy e’tibor qaratish kerakligini alohida ta’kidladi:
«G‘alaba erishdik, ammo bu o‘yin himoya chizig‘imizda hali ancha ish qilishimiz kerakligini ko‘rsatib berdi. Pressing va hujumkor harakatlarda deyarli muammo yo‘q, ammo birinchi golni o‘tkazib yuborgan vaziyatimiz kabi xatolar takrorlanaversa, bizga kelgusida katta muammolar tug‘dirishi mumkin. Bunday xatolarga yo‘l qo‘yishimiz raqiblarimizga katta ustunlik beradi. Shuning uchun jamoaviy o‘yinni yanada yaxshilashimiz lozim», – deya ta’kidladi kataloniyaliklar ustozi.
Murabbiy shuningdek, uch kunda bir bo‘layotgan uchrashuvlar tufayli mashg‘ulotlarda barcha kamchiliklarni mukammal ishlash imkoniyati bo‘lmayotganiga ham urg‘u berdi:
«Biz jismoniy jihatdan va taktik jihatdan o‘sishni maqsad qilganmiz. Ammo hozirda uch kunda bitta o‘yin o‘tkazayapmiz va bu mashg‘ulotlarda ko‘p narsani bajarishimizga imkon bermayapti. Lekin bu – biz uchun bahona emas. Yozgi tayyorgarlikni rejalashtirayotganimizda aynan ana shu kamchiliklarni bartaraf etishga jiddiy e’tibor qaratamiz», – dedi Flik.
Ayni damda La Ligada mavsumning yakunlanishiga 3 tur qolganda "Barselona" 82 ochko bilan peshqadamlik qilmoqda. Eng yaqin ta’qibchisi bo‘lgan "Real" esa kataloniyaliklardan 7 ochko ortda qolmoqda. Agar "Barsa" keyingi turda ham g‘alaba qozonsa, muddatidan oldin chempionlikni o‘z nomiga rasmiylashtiradi.

Флик: «Мне нужно проверить сердце! Ошибки в нашей защите меня беспокоят»
В 35-м туре чемпионата Испании команда "Барселона" одержала драматическую и историческую победу над своим принципиальным соперником – "Реалом". Каталонцы, отставая со счетом 0:2, совершили великолепный камбэк и победили соперника со счетом 4:3.
На пресс-конференции после матча главный тренер "Барселоны" Ханс-Дитер Флик высоко оценил волевую победу своей команды и поблагодарил болельщиков и футболистов:
«Сегодняшняя победа – это настоящий подарок для наших болельщиков и футболистов. Это просто фантастический результат. Никому не секрет, что "Реал" – команда очень высокого уровня. Вернуться после тяжелой игры в полуфинале Лиги чемпионов в Милане, которая длилась 120 минут, было непросто. Однако мои футболисты продемонстрировали свои силы как в психологическом, так и в физическом плане и справились с этой задачей. Честно говоря, после таких напряженных и нервных противостояний мне тоже нужно проверить свое сердце», – пошутил Флик.
Однако немецкий тренер не стал скрывать недостатки игры своей команды даже после победы. Он особенно подчеркнул необходимость серьезного внимания к ошибкам в оборонительной линии команды:
«Мы одержали победу, но эта игра показала, что нам еще предстоит много работы в нашей обороне. Проблем с прессингом и атакующими действиями почти нет, но если такие ошибки, как пропущенный первый гол, будут повторяться, это может создать нам большие проблемы в будущем. Такие ошибки дают нашим соперникам большое преимущество. Поэтому нам нужно улучшить командную игру», – отметил наставник каталонцев.
Тренер также акцентировал внимание на том, что из-за матчей каждые три дня у команды нет возможности тщательно проработать все недостатки на тренировках:
«Мы поставили перед собой цель расти физически и тактически. Однако сейчас мы играем каждые три дня, и это не дает нам возможности сделать много на тренировках. Но это не оправдание для нас. Когда мы будем планировать летнюю подготовку, мы уделим серьезное внимание устранению именно этих недостатков», – сказал Флик.
В данный момент "Барселона" занимает первое место с 82 очками, за три тура до окончания сезона в Ла Лиге. Ближайший преследователь "Реал" отстает от каталонцев на 7 очков. Если "Барса" одержит победу в следующем туре, она досрочно оформит чемпионство на свое имя.