Erling Xoland: “Biz o‘z standartlarimizga yetmadik — bu mavsumni muvaffaqiyatli deyish qiyin”
"Manchester Siti"ning asosiy to‘purari va Norvegiya terma jamoasi hujumchisi Erling Xoland joriy mavsumda jamoaning APLdagi natijalari haqida shaxsiy fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Xozirgi vaqtda Xosep Gvardiola boshqaruvidagi "Siti" Angliya Premer-ligasida 65 ochko bilan turnir jadvalining to‘rtinchi pog‘onasida joylashgan. Ushbu holat klubning so‘nggi yillardagi yuqori standartlari bilan solishtirilganda, muxlislar va futbolchilar uchun qoniqarli emas.
Xoland: “Bunday natijalar bilan qoniqish mumkin emas”
— Agar siz Premer-ligada ketma-ket to‘rt marta chempionlikni qo‘lga kiritgan bo‘lsangiz, beshinchisini yutmaslik – bu albatta orqaga chekinishdek tuyuladi. Biz shu darajadagi talab va standartlarni o‘rnatib bo‘lganmiz. Shu bois, mavsumni muvaffaqiyatli deb baholash qiyin, — dedi Xoland.
Uning ta’kidlashicha, jamoa bu mavsumda barqaror o‘yin ko‘rsata olmadi va ko‘plab muhim ochkolarni yo‘qotdi. G‘alabali seriyalarning yetishmasligi ham jamoaning chempionlik uchun kurashishda ortda qolishiga sabab bo‘lgan.
— Biz yetarlicha g‘alabali seriyaga ega bo‘lolmadik. Axamiyatli o‘yinlarda ko‘proq ruhiy barqarorlik va jiddiy tayyorgarlik kerak edi, — deya qo‘shimcha qildi u.
Jarohatlar va formadan chetlashish — lekin bahona yo‘q
Xoland, shuningdek, jamoadagi jarohatlar haqida ham to‘xtalib o‘tdi, biroq buni asosiy bahona sifatida ko‘rmadi:
— Ha, mavsum davomida bir nechta muhim futbolchilar jarohat oldi. Ammo bunday darajadagi klub uchun bu oddiy bahona bo‘lolmaydi. Har bir futbolchi o‘zining eng yaxshi formasida bo‘lishi kerak. Agar shunday bo‘lmasa, bu mamlakatda g‘alaba qozonish juda murakkab, — dedi u.
Maqsad – hali ham oldinda
Shu bilan birga, Xoland hozirdagi holatda ham "Siti"da Chempionlar ligasi uchun imkoniyat saqlanib qolganini ta’kidlab o‘tdi. Unga ko‘ra, mavsumni yuqori notada yakunlash uchun barcha futbolchilar so‘nggi bahslarda jonbozlik bilan harakat qilishi lozim.
Zamin.uz tahririyati “Manchester Siti”ning so‘nggi haftalardagi natijalarini kuzatib, Yevropa yo‘llanmasi uchun kurashdagi vaziyatni yoritishda davom etadi. Xolandning tanqidiy bahosi ortidan jamoa yana qanday yo‘l tutadi?

Эрлинг Холанд: “Мы не достигли своих стандартов — трудно сказать, что этот сезон успешный”
Нападающий "Манчестер Сити" и сборной Норвегии Эрлинг Холанд поделился своими личными мнениями о результатах команды в АПЛ в этом сезоне.
В настоящее время "Сити", управляемый Хосепом Гвардиолой, занимает четвертое место в таблице английской Премьер-лиги с 65 очками. Эта ситуация не удовлетворяет ни болельщиков, ни игроков по сравнению с высокими стандартами клуба в последние годы.
Холанд: “С такими результатами нельзя быть довольным”
— Если вы выиграли подряд четыре титула в Премьер-лиге, то не выиграть пятый — это, безусловно, кажется шагом назад. Мы установили требования и стандарты такого уровня. Поэтому трудно оценить сезон как успешный, — сказал Холанд.
Он отметил, что команда не смогла показать стабильную игру в этом сезоне и потеряла много важных очков. Недостаток победных серий также стал причиной отставания команды в борьбе за титул.
— У нас не было достаточного количества победных серий. В важных матчах требовалась большая психологическая стабильность и серьезная подготовка, — добавил он.
Травмы и отсутствие формы — но оправданий нет
Холанд также остановился на травмах в команде, но не считал это основной отговоркой:
— Да, в течение сезона несколько важных игроков получили травмы. Но для клуба такого уровня это не может быть обычной отговоркой. Каждый футболист должен быть в своей лучшей форме. Если это не так, то победить в этой стране очень сложно, — сказал он.
Цель — все еще впереди
В то же время Холанд подчеркнул, что даже в текущей ситуации "Сити" сохраняет шансы на Лигу чемпионов. По его словам, для того чтобы завершить сезон на высокой ноте, всем футболистам необходимо проявить активность в последних матчах.
Редакция Zamin.uz продолжит следить за результатами "Манчестер Сити" в последние недели и освещать ситуацию в борьбе за европейскую путевку. Какую линию выберет команда после критической оценки Холанда?