Maksim Shatskix “Andijon”ning kechagi mag‘lubiyatiga qanday izoh berdi?
Superliganing 10-turidan o‘rin olgan “Sho‘rtan” – “Andijon” (1:0) uchrashuvidan so‘ng, mehmonlar bosh murabbiyi Maksim Shatskix matbuot anjumanida jamoasining o‘yini, hakamlar qarori va kelgusi rejalar haqida fikr bildirdi.
“Bir futbolchi kam bo‘lsak ham yaxshi o‘ynadik”
— Ikkinchi taymda jamoam yomon o‘ynamadi. To‘g‘risi, hakamlar tomonidan ko‘rsatilgan qizil kartochka men uchun tushunarsiz bo‘ldi. Qizig‘i, raqibga ko‘rsatilgan kartochkaning bekor qilinishi VAR orqali qayta ko‘rib chiqilgandan so‘ng amalga oshdi. Shunday bo‘lsa-da, 10 kishi bo‘lib qolganimizga qaramay, ikkinchi bo‘limda o‘yinni yaxshi tashkil qildik. Imkoniyatlar ham bo‘ldi. Futbolchilar ko‘rsatmalarimizni to‘liq bajarishga harakat qilishdi. Ammo birinchi daqiqalarda ko‘proq e’tiborli bo‘lish kerak edi. Shu bois, natija bizni qanoatlantirmadi. Do‘stona durang adolatliroq bo‘lar edi.
“Ba’zi futbolchilar pozitsiyasiga mos emas edi”
— Jamoamizda ayrim asosiy futbolchilar – Farhod Sohibjonov, Mirzad Mexanovich va Luka Uskokovich jarohat sabab qaydnomaga kiritilmadi. Umuman olganda, ba’zi o‘yinchilar o‘z pozitsiyalarida emas, zarurat tufayli boshqa chiziqlarda harakat qilishdi. Bu esa natijaga ta’sir qilmasdan qolmadi. Musobaqa avvalidagi seleksiyaga men javobgar emasman, hozirgi sharoitda bor futbolchilardan foydalanmoqdamiz.
“Qizil kartochka qarorini qayta ko‘rish kerak”
— Birinchi bo‘limdagi qizil kartochka haqida gapiradigan bo‘lsam, bu to‘g‘ri qaror bo‘lmadi, deb o‘ylayman. Fol bo‘lgan, lekin chetlatish darajasida emas edi. Hakamlar nega shunday qaror qabul qildi — tushunish qiyin. Bunday vaziyatni hakamlar qo‘mitasi qayta ko‘rib chiqishi kerak. Bu chiqarilgan qaror o‘yinga va rejalarimizga jiddiy ta’sir qildi.
“Maqsadimiz — yuqori pog‘onalar uchun kurashish”
— Biz har bir o‘yinda g‘alaba uchun kurashamiz. Bu mag‘lubiyat biz uchun sinov bo‘ldi. Chempionatdagi tanaffus davomida yetarli tayyorgarlik ko‘rib, yangi ruhda qaytishni niyat qilganmiz. Jamoaning qaysi chiziqlarini kuchaytirish kerakligini aniq bilamiz va bu borada ish olib boramiz.

Максим Шацких как прокомментировал вчерашнее поражение "Андижана"?
После матча “Шортан” – “Андижан” (1:0) в 10-м туре Суперлиги главный тренер гостей Максим Шацких на пресс-конференции высказал свое мнение о игре своей команды, решениях судей и планах на будущее.
“Хотя мы играли в меньшинстве, мы сыграли хорошо”
— Во втором тайме моя команда не сыграла плохо. Честно говоря, красная карточка, показанная судьями, была для меня непонятной. Интересно, что отмена карточки, показанной сопернику, произошла после пересмотра VAR. Тем не менее, несмотря на то, что мы остались в десятером, во втором тайме мы хорошо организовали игру. У нас были возможности. Футболисты старались полностью выполнять наши указания. Однако в первые минуты нужно было быть более внимательными. Поэтому результат нас не удовлетворил. Дружественная ничья была бы более справедливой.
“Некоторые футболисты не соответствовали своим позициям”
— В нашей команде некоторые ключевые футболисты – Фарход Сохибжонов, Мирзад Механевич и Лука Ускокович – не были включены в заявку из-за травм. В целом, некоторые игроки действовали не на своих позициях, а по необходимости на других линиях. Это, конечно, сказалось на результате. Я не отвечаю за селекцию перед турниром, в текущих условиях мы используем всех доступных футболистов.
“Решение о красной карточке нужно пересмотреть”
— Если говорить о красной карточке в первом тайме, я считаю, что это было неправильное решение. Фол был, но не на уровне удаления. Понять, почему судьи приняли такое решение, сложно. Такую ситуацию судейская комиссия должна пересмотреть. Это принятое решение серьезно повлияло на игру и наши планы.
“Наша цель — бороться за высокие места”
— Мы боремся за победу в каждом матче. Это поражение стало для нас испытанием. В перерыве чемпионата мы планируем провести достаточную подготовку и вернуться с новым духом. Мы точно знаем, какие линии команды нужно усилить, и будем работать в этом направлении.
Критический подход тренера “Андижана” показывает, что у команды есть четкие планы. Работа, проведенная в процессе подготовки, возвращение травмированных футболистов и тактические решения серьезно повлияют на дальнейшую судьбу команды. Что вы ожидаете от “Андижана” под руководством Шацких?