Madridning “Real” klubida 2012 yildan buyon mehnat qilib kelayotgan va jamoaning so‘nggi o‘n yillikdagi eng katta yutuqlarida asosiy rol o‘ynagan xorvat yulduzi Luka Modrichning shartnomasi joriy yilning 30 iyun kuni o‘z nihoyasiga yetadi. Klub rahbariyati avvalroq 39 yoshli futbolchi bilan hamkorlikni yakunlash niyatida edi.
Biroq vaziyatni tubdan o‘zgartirgan omil — “qaymoqranglilar”ning bo‘lajak bosh murabbiyi Xabi Alonso bo‘ldi. Marca nashrining yozishicha, Alonso tajribali pleymeykerning so‘nggi mavsumdagi jismoniy holati va o‘yin saviyasidan qattiq taassurotda qolib, rahbariyatdan Modrich bilan kelishuvni uzaytirishni so‘ragan.
Modrichda hali to‘xtash niyati yo‘q
Xorvatiya terma jamoasi sardori faoliyatini aynan “Real”da yakunlashni ko‘p yillardan buyon orzu qilib keladi. Garchi futbolchi 40 yoshga yaqinlashgan bo‘lsa-da, yakunlanayotgan mavsumda ham u jamoa uchun muhim bahslarda maydonga tushib, yuqori darajada o‘ynashini namoyish etdi.
Alonsoning ishonchi — yangi sahifaning boshlanishi
Modrich o‘zining sevimli klubida yana bir yil qolish uchun maoshini keskin qisqartirishga ham rozi bo‘ldi. Unga faqat bir yillik shartnoma taklif qilinadi. Shu bilan birga, klublar o‘rtasidagi jahon chempionati (15 iyun – 13 iyul) doirasida Xabi Alonso Modrichdan foydalanish niyatida. Ushbu musobaqa 39 yoshli futbolchi uchun “qaymoqranglilar” safidagi so‘nggi xalqaro imtihon bo‘lishi mumkin.
Luka Modrich Xabi Alonsoning ishonchi va hurmatini yuksak baholab, uning bu qarorini faoliyatidagi “ehtiromli burilish nuqtasi” sifatida qabul qilmoqda.
Modrich singari futbol afsonasining “Real” safida qolishi klub uchun faqat hissiy emas, balki taktik jihatdan ham ulkan yutuq bo‘ladi. Alonso va Modrich kabi ikki futbol miyasining bir jamoada birlashishi – bu jamoaning yanada kuchayishidan darak beradi.

Хаби Алонсо оставляет Модрича в "Реале": новое соглашение и выражение уважения
Контракт хорватской звезды Луки Модрича, который работает в мадридском клубе “Реал” с 2012 года и сыграл ключевую роль в крупнейших достижениях команды за последнее десятилетие, истекает 30 июня этого года. Руководство клуба ранее намеревалось завершить сотрудничество с 39-летним футболистом.
Однако фактором, кардинально изменившим ситуацию, стал будущий главный тренер “сливочных” Хаби Алонсо. Как сообщает издание Marca, Алонсо, впечатленный физическим состоянием и уровнем игры опытного плеймейкера в последнем сезоне, попросил руководство продлить соглашение с Модричем.
У Модрича нет намерения останавливаться
Капитан сборной Хорватии давно мечтает завершить свою карьеру именно в “Реале”. Несмотря на то, что футболист приближается к 40 годам, в завершившемся сезоне он также выходил на поле в важных матчах для команды и демонстрировал высокий уровень игры.
Доверие Алонсо — начало новой страницы
Модрич согласился резко сократить свою зарплату, чтобы остаться в любимом клубе еще на один год. Ему предложен только однолетний контракт. При этом в рамках чемпионата мира среди клубов (15 июня – 13 июля) Хаби Алонсо намерен использовать Модрича. Этот турнир может стать для 39-летнего футболиста последним международным испытанием в составе “сливочных”.
Лука Модрич высоко ценит доверие и уважение Хаби Алонсо, принимая это решение как “уважительный поворотный момент” в своей карьере.
От редакции Zamin.uz:
Оставление такой футбольной легенды, как Модрич, в составе “Реала” станет для клуба не только эмоциональным, но и тактическим огромным достижением. Объединение двух футбольных умов, таких как Алонсо и Модрич, в одной команде — это знак дальнейшего усиления команды.