Futbol olamining mashhur murabbiylaridan biri, hozirda Braziliya milliy terma jamoasini boshqarayotgan Karlo Anchelotti Madridning «Real» klubidan nega ketishga qaror qilgani haqida muxlislarga batafsil ma’lumot berdi. Anchelotti o‘z qarorini asosan jamoa natijalari va klub rahbariyatining kutilmalariga bog‘liq holda qabul qilganini ta’kidladi.
Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan mavsumdagi natijalar klub rahbariyatining talab va umidlarini qondirmagan. Shuningdek, jamoaning ko‘rsatayotgan o‘yin sifati ham Madrid klubi boshqaruvchilari tomonidan tanqid qilingan. «Arsenal»ga qarshi o‘yindagi mag‘lubiyat esa vaziyatni yanada murakkablashtirib yuborgan. Ushbu vaziyat tufayli Anchelotti va klub rahbarlari o‘zaro muhokama o‘tkazib, murabbiylik lavozimida o‘zgarish qilish zarur, degan xulosaga kelishgan.
«Rostini aytsam, natijalar biz istagandek bo‘lmadi. Shu bilan birga, o‘yin uslubimiz ham klub rahbariyatiga yoqmay qolgan edi. Biz «Arsenal»dan mag‘lub bo‘lganimizdan keyin vaziyatni jiddiy muhokama qildik va shu qarorga keldik. Bu qaror men uchun ham, klub uchun ham kutilgan va to‘g‘ri qaror edi. «Real»da yangilanish vaqti kelgandi, yangi quvvat, yangi «qon» kerak edi. Men ham o‘z yo‘limni izlashga qaror qildim», — dedi Anchelotti jurnalistlar bilan suhbatda.
Eslatib o‘tamiz, italiyalik murabbiy Karlo Anchelotti «Real Madrid» bosh murabbiyi sifatida ikki marta faoliyat olib borgan. Birinchi marta 2013 yildan 2015 yilgacha jamoani boshqargan bo‘lsa, ikkinchi marta 2021 yilda jamoaga qaytib, 2025 yilgacha klubga rahbarlik qildi. Ushbu davr mobaynida «Real» bilan ko‘plab sovrinlarni qo‘lga kiritgan bo‘lsa-da, oxirgi mavsumdagi natijalar klubning yuqori talablari uchun yetarli bo‘lmadi.
Anchelotti 2025 yilning may oyida esa Braziliya milliy terma jamoasi bosh murabbiyi etib tayinlandi va bu lavozim uning faoliyatidagi yangi sahifani ochib berdi. Ayni paytda u dunyo futbolidagi eng nufuzli terma jamoalardan biri bilan yangi yutuqlarga erishishni maqsad qilgan.
Bu voqealardan keyin Madridning «Real» klubi ham o‘z sahifasida yangi davrga qadam tashladi. Muxlislar esa Anchelottining bu qarorini qanday qabul qilishgani va «Real»ning kelajagi qaysi yo‘nalishda davom etishiga katta qiziqish bildirmoqda. Uning Braziliya termasi bilan qanday natijalarga erishishi ham barchaning diqqat markazida turibdi.
"Real" va "Xetafe" o'yini kurashlarga boy bo'ladi
Ispaniya chempionatining navbatdagi turida Madridning "Real" jamoasi o'z maydonida "Xetafe"ni qabul qiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu uchrashuv haqida futbol

Анчелотти объяснил причину ухода из «Реала»: чем недоволен тренер?
Один из известных тренеров футбольного мира, в настоящее время возглавляющий сборную Бразилии, Карло Анчелотти подробно рассказал фанатам о том, почему он решил покинуть мадридский клуб «Реал». Анчелотти подчеркнул, что свое решение он принял в основном в зависимости от результатов команды и ожиданий руководства клуба.
По словам тренера, результаты прошлого сезона не удовлетворили требования и надежды руководства клуба. Кроме того, качество игры команды также подверглось критике со стороны руководителей мадридского клуба. Поражение в матче против «Арсенала» еще больше усложнило ситуацию. В связи с этой ситуацией Анчелотти и руководители клуба провели обсуждение и пришли к выводу, что необходимо внести изменения в тренерский состав.
«Если честно, результаты не были такими, как мы хотели. При этом наш стиль игры также не понравился руководству клуба. После того, как мы проиграли «Арсеналу», мы серьезно обсудили ситуацию и пришли к этому решению. Это решение было ожидаемым и правильным как для меня, так и для клуба. В «Реале» пришло время обновлений, нужна была новая энергия, новая «кровь». Я тоже решил искать свой путь», — сказал Анчелотти в интервью с журналистами.
Напоминаем, что итальянский тренер Карло Анчелотти дважды работал в качестве главного тренера «Реал Мадрид». В первый раз он возглавлял команду с 2013 по 2015 год, а во второй раз вернулся в 2021 году и руководил клубом до 2025 года. Несмотря на то, что за этот период «Реал» завоевал множество трофеев, результаты последнего сезона не соответствовали высоким требованиям клуба.
В мае 2025 года Анчелотти был назначен главным тренером сборной Бразилии, и эта должность открыла новую страницу в его карьере. В настоящее время он нацелен на достижение новых успехов с одной из самых престижных сборных в мировом футболе.
После этих событий мадридский клуб «Реал» также вступил в новую эру. Фанаты с большим интересом следят за тем, как Анчелотти принял это решение и в каком направлении будет двигаться «Реал» в будущем. Также все обращают внимание на то, каких результатов он добьется со сборной Бразилии.