Hamdan ibn Muborak BAA futbolchilariga O‘zbekistonga qarshi o‘yinda qanday talab qo‘ydi?
Birlashgan Arab Amirliklari futbol assotsiatsiyasi prezidenti Shayx Hamdan ibn Muborak Al Nahayyon milliy terma jamoaga katta ishonch bildirib, ularning JCH-2026 saralash bahslarida qolgan imkoniyatlardan foydalanishlari kerakligini ta’kidladi. Assotsiatsiya rahbari BAA milliy terma jamoasining mashg‘ulot jarayonini shaxsan kuzatib bordi va O‘zbekistonga qarshi o‘yinda futbolchilardan yuqori saviyali o‘yin namoyish etishni talab qildi.
Hozirgi vaqtda BAA termasi Abu-Dabi shahridagi zamonaviy va katta ahamiyatga ega bo‘lgan Muhammad ibn Zaid nomidagi stadionda mashg‘ulotlar o‘tkazmoqda. Bu mashg‘ulot jarayonida jamoa a’zolari juda yuqori ishtiyoq bilan qatnashib, xalqaro miqyosda yaxshi natijalar qayd etish uchun bor imkoniyatlarini ishga solmoqdalar.
Shayx Hamdan ibn Muborak Al Nahayyon terma jamoa murabbiyi Kosmin Olariu hamda uning yordamchilarini alohida olqishlab, ularning ishiga yuqori baho berdi. «Kosmin BAA futbolining nozik jihatlarini yaxshi biladi. U bugungi kunda terma jamoani boshqarish uchun eng munosib mutaxassislardan biri va biz unga ishonamiz. Uning jamoa bilan ishlashi BAA futboliga ko‘plab yutuqlar keltirishiga ishonaman», — dedi assotsiatsiya rahbari.
Shuningdek, Shayx Hamdan ibn Muborak Al Nahayyon direktorlar kengashi, hamkorlar va butun BAA futbol oilasi terma jamoaning ortida ekanligini alohida ta’kidlab, ular uchun zarur bo‘lgan barcha yordam ko‘rsatilishini va’da qildi.
Prezident futbolchilarning milliy jamoaga sodiqlik bilan qo‘shilishi va o‘z vatani uchun maydonga tushish istagini yuksak qadrlashini ham ta’kidladi. «Futbolchilarimiz mahalliy chempionatning uzoq mavsumi va ko‘plab xalqaro uchrashuvlardan keyin milliy jamoa lagerga katta tajriba bilan keldi. Endilikda ushbu boy tajribani jamoaning qolgan o‘yinlarida to‘liq ishga solish va jamoaviy manfaat yo‘lida birlashib harakat qilish kerak», — dedi u.
O‘zbekistonga qarshi bo‘lib o‘tadigan saralash uchrashuvi BAA milliy terma jamoasi uchun hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Bu o‘yinda g‘alaba qozonish orqali BAA termasi Jahon chempionatiga yo‘l olish imkoniyatini saqlab qoladi. Terma jamoa futbolchilari va murabbiylar shtabi bu uchrashuvga jiddiy tayyorgarlik ko‘rib, xalqaro maydonda o‘z mamlakati sharafini munosib himoya qilish niyatida.
Bu bellashuv, shubhasiz, ikki jamoa uchun ham muhim va hal qiluvchi xarakterga ega bo‘ladi. Muxlislar esa BAA hamda O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasidagi qizg‘in va keskin o‘yinni sabrsizlik bilan kutishmoqda.

Хамдан ибн Муборак выдвинул какие требования к футболистам ОАЭ в игре против Узбекистана?
Президент Футбольной ассоциации Объединенных Арабских Эмиратов шейх Хамдан ибн Муборак Аль Нахайян выразил большую уверенность в национальной сборной и подчеркнул, что они должны использовать оставшиеся возможности в отборочных матчах ЧМ-2026. Глава ассоциации лично следил за процессом тренировок сборной ОАЭ и потребовал от футболистов продемонстрировать высокий уровень игры в матче против Узбекистана.
В настоящее время сборная ОАЭ проводит тренировки на современном стадионе имени Мухаммеда ибн Заида в городе Абу-Даби. В процессе тренировок члены команды участвуют с большим энтузиазмом, используя все свои возможности для достижения хороших результатов на международной арене.
Шейх Хамдан ибн Муборак Аль Нахайян отдельно отметил тренера сборной Космина Оляриу и его помощников, высоко оценив их работу. «Космин хорошо знает тонкости футбола ОАЭ. Он является одним из самых подходящих специалистов для управления сборной в настоящее время, и мы ему доверяем. Я уверен, что его работа с командой принесет много успехов футболу ОАЭ», — сказал глава ассоциации.
Кроме того, шейх Хамдан ибн Муборак Аль Нахайян подчеркнул, что совет директоров, партнеры и вся футбольная семья ОАЭ стоят за сборной и пообещал, что будет оказана вся необходимая помощь.
Президент также отметил высокую ценность преданности футболистов национальной команде и их желания выйти на поле за свою страну. «Наши футболисты пришли в лагерь национальной команды с большим опытом после долгого сезона местного чемпионата и множества международных встреч. Теперь необходимо полностью использовать этот богатый опыт в оставшихся играх команды и объединиться ради командных интересов», — сказал он.
Отборочный матч против Узбекистана имеет решающее значение для национальной сборной ОАЭ. Победа в этом матче позволит сборной ОАЭ сохранить возможность выхода на чемпионат мира. Футболисты и тренерский штаб сборной серьезно готовятся к этой встрече, намереваясь достойно защитить честь своей страны на международной арене.
Это противостояние, безусловно, будет важным и решающим для обеих команд. Болельщики с нетерпением ждут напряженной и захватывающей игры между сборными ОАЭ и Узбекистана.