Jahon chempionati saralash bahslari arafasida O‘zbekiston milliy terma jamoasi joylashgan mehmonxonaga doping ofitserlarining tashrifi keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Mavjud savollarga aniqlik kiritish maqsadida O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi "Tibbiy qo‘mita"si raisi, shuningdek “Lokomotiv” PFK bosh shifokori Abror Pirriyev rasmiy izoh berdi.
Uning taʼkidlashicha, bunday tekshiruvlar xalqaro futbolda odatiy va reglamentlashtirilgan amaliyot hisoblanadi. Saralash kabi muhim musobaqalar arafasida doping nazorati FIFA talablaridan biri bo‘lib, uni amalga oshirish Osiyo futbol konfederatsiyasi — OFKning zimmasidadir.
Muhim uchrashuvlar arafasida — kutilgan tekshiruv
Pirriyevga ko‘ra, bunday sinovlar futboldagi halol raqobat, professional etika va musobaqa shaffofligini taʼminlash uchun joriy etilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, nafaqat o‘yin payti, balki tayyorgarlik jarayonlarida ham qo‘qqisdan tekshiruvlar o‘tkazilishi xalqaro tajribadan kelib chiqadigan amaliyotdir.
“Shaxsan men o‘zim FIFA va OFK tomonidan tayinlangan doping ofitseri sifatida bir necha bor shunday jarayonlarda ishtirok etganman. Bu o‘yinchining sog‘ligi, odil raqobat va musobaqa qoidalarini kafolatlashga xizmat qiladi,” – dedi Abror Pirriyev.
Asossiz gaplarga eʼtibor qilmaslik kerak
Pirriyevning taʼkidlashicha, sport atrofida turli shov-shuv va gumonlarga asoslangan gap-so‘zlar bo‘lishi tabiiy. Ammo eng to‘g‘ri yondashuv — barcha eʼtiborni va hissiyotni stadiondagi harakatlarga, futbolchilarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirishdir.
"Hozirgi paytda futbolchilarimiz oldida juda katta masʼuliyat turibdi. Bunday vaziyatda eng yaxshi yordam — ularga ishonch, ko‘mak va ijobiy ruhiy muhit bo‘ladi. Shunga ko‘ra, biz ham barcha muxlislar kabi jamoamizning yonida bo‘lib, ularni maydonda ruhlantirishimiz kerak," — deya qayd etdi mutaxassis.
Xulosa: nazorat — adolat va shaffoflik garovi
Milliy terma jamoamiz jahon chempionati finaliga chiqish uchun juda muhim pallaga yetib kelgan bir paytda, doping tekshiruvlari kabi rasmiy amaliyotlarni shubha bilan qabul qilish o‘rinsiz. Bu — futboldagi shaffoflikni taʼminlashga qaratilgan xalqaro talabdir.
Qolaversa, har qanday shubhali xabarlar o‘rniga, yurakdan kelgan qo‘llab-quvvatlash milliy jamoamiz uchun eng muhim omil bo‘lishi turgan gap. Maydondagi halol kurashga ishonaylik va terma jamoamizga ishonch bildirishda davom etaylik.

Дано официальное разъяснение по проверке в гостинице сборной команды
Накануне отборочных матчей чемпионата мира визит допинг-офицеров в гостиницу, где размещается национальная сборная Узбекистана, вызвал широкие обсуждения. С целью прояснения существующих вопросов председатель медицинского комитета Федерации футбола Узбекистана, а также главный врач ПФК "Локомотив" Аброр Пирриев дал официальный комментарий.
По его словам, такие проверки являются обычной и регламентированной практикой в международном футболе. На фоне таких важных соревнований, как отборочные матчи, контроль за допингом является одним из требований FIFA, и его реализация лежит на Азии футбольной конфедерации — АФК.
Ожидаемая проверка перед важными встречами
По словам Пирриева, такие испытания введены для обеспечения честной конкуренции в футболе, профессиональной этики и прозрачности соревнований. По его словам, проверки проводятся не только во время игры, но и в процессе подготовки, что является практикой, основанной на международном опыте.
“Лично я сам несколько раз участвовал в таких процессах в качестве допинг-офицера, назначенного FIFA и АФК. Это служит для обеспечения здоровья игрока, честной конкуренции и соблюдения правил соревнований,” – сказал Аброр Пирриев.
Не стоит обращать внимание на беспочвенные слухи
По словам Пирриева, естественно, что вокруг спорта возникают различные слухи и подозрения. Однако наиболее правильный подход — сосредоточить все внимание и эмоции на действиях на стадионе, поддержке футболистов.
“В настоящее время перед нашими футболистами стоит огромная ответственность. В такой ситуации лучшая поддержка — это доверие, помощь и позитивная атмосфера. Соответственно, мы, как и все болельщики, должны быть рядом с нашей командой и вдохновлять их на поле,” — отметил специалист.
Вывод: контроль — залог справедливости и прозрачности
В то время как наша национальная сборная подошла к очень важному этапу на пути к финалу чемпионата мира, недопустимо с недоверием воспринимать официальные процедуры, такие как допинг-проверки. Это международное требование, направленное на обеспечение прозрачности в футболе.
Кроме того, вместо любых сомнительных сообщений, искреннее поддержание станет самым важным фактором для нашей национальной команды. Давайте доверять честной борьбе на поле и продолжать верить в нашу сборную.