Prezident O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zolariga tabrik yo‘lladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zolariga tabrik yo‘lladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Bir oz avval O‘zbekiston MTJ Jahon Chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan edi.
Qadrli farzandlarim!
Avvalo, siz, azizlarni Osiyoning eng kuchli jamoalari ishtirok etgan saralash o‘yinlarida chinakam jasorat va matonat namunasini ko‘rsatib, tom ma’noda ulkan g‘alabaga erishganingiz – Vatanimiz tarixida birinchi marta jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritganingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Hech shubhasiz, milliy sportimiz solnomasiga oltin harflar bilan bitiladigan bunday yorqin natija yurtimizdagi millionlab futbol muxlislari, butun xalqimizning necha yillik orzusi edi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Sizlar professional bilim va malakangiz, tajriba va mahoratingiz, eng muhimi, yuksak irodangiz va g‘alabaga bo‘lgan ishonchingiz bilan ana shunday orzuni real haqiqatga aylantirganingiz har qanday tahsin va tasannoga munosibdir.
Mana shu munavvar oqshomda – qutlug‘ zafar ayyomida ko‘pmillatli butun O‘zbekiston xalqi sizlar bilan haqli ravishda faxrlanmoqda, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Saralash o‘yinlari naqadar kuchli raqobat ostida, keskin va shiddatli kurashlarda o‘tgani, terma jamoamizga nisbatan turli bosimlar bo‘lganiga qaramasdan, sizlar zarur ochkolarni jamg‘arib, azm-u shijoatli Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday yuksak marralarni egallashga qodir ekanini yana bir bor amalda isbotladingiz.
Sizlarning ana shunday g‘oyat mas’uliyatli turnirdagi munosib ishtirokingiz keyingi yillarda mamlakatimizda sportga, jumladan, uning eng ommaviy turi bo‘lgan futbolga berilayotgan ulkan e’tiborning yana bir buyuk amaliy natijasi sifatida ham biz uchun g‘oyat qadrlidir.
Aminman, bu tarixiy yutuq xalqimizni ezgu maqsadlar yo‘lida yanada birlashtiradi, ming-minglab yoshlarimiz uchun ilhom manbaiga, ibrat timsoliga aylanadi, Yangi O‘zbekistonning xalqaro obro‘-e’tiborini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Sizlar futbol maydonlaridagi mana shunday shonli yutuqdan yangi kuch va ruh olib, kelgusi yili AQSH, Meksika va Kanada davlatlarida bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo qit’asining birinchi va yagona vakili bo‘lishdek yuksak sharafni chuqur his etgan holda, yanada katta jonbozlik ko‘rsatasizlar, deb ishonaman.
Mana shu shukuhli ayyomda sizlarni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgan mehribon va talabchan ustoz-murabbiylaringiz, milliy terma jamoamizning barcha a’zolarini, sizlarga baxt va omad tilab, kecha-yu kunduz duoda bo‘lib kelgan ota-onalaringiz, aka-uka, opa-singil va barcha yaqinlaringizni o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan qizg‘in tabriklab, ularga samimiy minnatdorligimni bildiraman.
Sizlar muqaddas Qurbon hayiti kunlarida xalqimizga bayram sovg‘asi sifatida olib kelayotgan ushbu unutilmas tarixiy g‘alaba barchamizga muborak bo‘lsin!

Президент Узбекистана направил поздравление членам национальной сборной команды
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил членов национальной сборной Узбекистана по футболу. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Совсем недавно сборная Узбекистана получила путевку на чемпионат мира.
Дорогие мои дети!
Прежде всего, я искренне поздравляю вас с тем, что вы, дорогие, показали истинное мужество и стойкость в отборочных играх, в которых участвовали самые сильные команды Азии, и добились огромной победы – впервые в истории нашей Родины завоевали путевку на чемпионат мира.
Без сомнения, такой яркий результат, который будет записан золотыми буквами в летопись нашего национального спорта, был мечтой миллионов футбольных болельщиков нашей страны и всего нашего народа на протяжении многих лет. Вы своим профессиональным знанием и мастерством, опытом и умением, а главное, высокой волей и верой в победу сделали эту мечту реальной, и это заслуживает всяческих похвал и восхищения.
В этот светлый вечер – в день славной победы, многонациональный народ Узбекистана с правом гордится вами, и это будет истинной правдой.
Как бы ни были сильны конкуренция и напряженная борьба в отборочных играх, несмотря на различные давления на нашу сборную, вы собрали необходимые очки и еще раз доказали, на что способны молодые люди нового Узбекистана с решимостью и мужеством.
Ваше достойное участие в таком ответственном турнире является еще одним великим практическим результатом огромного внимания, которое в последние годы уделяется спорту в нашей стране, в частности, самому массовому виду спорта – футболу.
Уверен, что эта историческая победа еще больше объединит наш народ на пути к благим целям, станет источником вдохновения и примером для тысяч наших молодежи, а также будет способствовать дальнейшему повышению международного престижа нового Узбекистана.
Вы, получив новую силу и дух от такого славного достижения на футбольных полях, в следующем году, чувствуя высокую честь быть первым и единственным представителем не только Узбекистана, но и всего Центрального Азии на чемпионате мира, который пройдет в США, Мексике и Канаде, продемонстрируете еще большие усилия, я в этом уверен.
В этот великолепный день я горячо поздравляю вас, ваших добрых и требовательных наставников, всех членов нашей национальной сборной, а также ваших родителей, братьев, сестер и всех близких, которые молятся за вас день и ночь, от своего имени и от имени всего нашего народа, выражая им искреннюю благодарность.
Пусть эта незабываемая историческая победа, которую вы приносите нашему народу в дни священного Курбан-байрама, станет праздником для всех нас!