Arafot tog‘ida o‘zbekistonlik hojilar O‘zbekiston milliy jamoasi uchun g‘alaba so‘rashdi! (video)
Ayni kunlarda butun dunyodagi millionlab musulmonlar bilan birgalikda o‘zbekistonlik ziyoratchilar ham muqaddas Haj amallarini ado etmoqda. Bugun Musulmonlar idorasi raisi, muftiy Nuriddin Xoliqnazarov boshchiligidagi vatandoshlarimiz Arafot tog‘idagi ziyoratlari vaqtida futbol bo‘yicha milliy terma jamoamizning muhim o‘yinida g‘alaba qozonishi uchun samimiy duo qilishdi.
Muftiy Nuriddin Xoliqnazarov shunday deb ta’kidladi:
«Bu oddiy futbol o‘yinidan ko‘proq narsa. Bu o‘yin orqali Vatanimiz sharafi, millatimiz g‘ururi ko‘tariladi. Terma jamoamiz bizdan, butun xalqimizdan duo umid qilmoqda. Ilohim, Alloh taolo futbolchilarimizning qadamlarini mustahkam qilsin, ularga kuch-quvvat va g‘alaba nasib etsin. Biz butun qalbimiz bilan ularni qo‘llab-quvvatlaymiz va ular uchun muvaffaqiyatlar tilaymiz. Alloh ularni barcha yomonliklardan, ofatlar va hasadgo‘y ko‘zlardan O‘zi asrasin. Yurtimizning nomini butun dunyoga yoyishda ularga yordam bersin».
Shu tariqa, musulmon olami uchun eng muqaddas sanalgan Arafot tog‘ida o‘zbekistonlik hojilarimiz milliy jamoamizga samimiy qo‘llab-quvvatlash va duolar bilan yordam berishmoqda. Bu esa futbolchilarimizning ruhiy holati va motivatsiyasi uchun qo‘shimcha kuch bo‘lishi shubhasiz.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston milliy futbol jamoasi ayni damda jahon chempionatiga chiqish uchun muhim pallada turibdi. Bugun, 5 iyun kuni milliy terma jamoamiz Abu-Dabi shahrida BAA termasiga qarshi hal qiluvchi o‘yinni o‘tkazadi. Agar ushbu bahsda jamoamiz g‘alaba qozonsa yoki durang natija qayd etsa, 2026 yili AQSH, Kanada va Meksika davlatlarida bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha Jahon chempionatiga to‘g‘ridan to‘g‘ri yo‘llanmani qo‘lga kiritadi.
Timur Kapadze boshchiligidagi terma jamoamiz uchun bu o‘yin nafaqat tarixiy ahamiyat kasb etadi, balki butun xalqimizning umidlari ham aynan shu bellashuv natijasiga bog‘langan. Uchrashuv Toshkent vaqti bilan 21:00da start oladi va «Futbol TV» hamda «Sport TV» telekanallari orqali jonli efirda muxlislarga taqdim etiladi.
O‘yin oldidan barcha vatandoshlarimiz milliy terma jamoamizga katta ishonch bildirib, duolar bilan qo‘llab-quvvatlamoqda. Ilohim, ushbu duolar ijobat bo‘lib, jamoamiz orzudagi jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritsin!

На горе Арафат узбекистанские паломники молились о победе для национальной команды Узбекистана! (видео)
На горе Арафат узбекистанские паломники молились о победе для национальной сборной Узбекистана! (видео)
В эти дни вместе с миллионами мусульман по всему миру узбекские паломники также совершают священные обряды Хаджа. Сегодня председатель управления мусульман, муфтий Нуриддин Холиказаров и наши соотечественники во время своего визита на гору Арафат искренне молились о победе нашей национальной сборной в важной игре по футболу.
Муфтий Нуриддин Холиказаров подчеркнул:
«Это больше, чем просто футбольная игра. Через эту игру поднимается честь нашей Родины, гордость нашего народа. Наша сборная надеется на молитвы от нас, всего нашего народа. Пусть Аллах укрепит шаги наших футболистов, дарует им силу и победу. Мы всей душой поддерживаем их и желаем им успехов. Пусть Аллах защитит их от всех бед, несчастий и завистливых глаз. Пусть Он поможет им распространить имя нашей страны по всему миру».
Таким образом, на самой святой горе Арафат для мусульман наши узбекские паломники искренне поддерживают и молятся за нашу национальную сборную. Это, безусловно, станет дополнительной силой для морального состояния и мотивации наших футболистов.
Следует отметить, что национальная футбольная сборная Узбекистана в данный момент находится на важном этапе для выхода на чемпионат мира. Сегодня, 5 июня, наша национальная сборная проведет решающую игру против сборной ОАЭ в городе Абу-Даби. Если наша команда одержит победу или сыграет вничью, она получит прямую путевку на чемпионат мира по футболу, который пройдет в 2026 году в США, Канаде и Мексике.
Для нашей сборной под руководством Тимура Кападзе эта игра имеет не только историческое значение, но и надежды всего нашего народа связаны именно с результатом этого противостояния. Матч начнется в 21:00 по ташкентскому времени и будет транслироваться в прямом эфире на телеканалах «Футбол TV» и «Спорт TV».
Перед игрой все наши соотечественники выражают большую уверенность в нашей национальной сборной и поддерживают их молитвами. Пусть эти молитвы сбудутся, и наша команда получит путевку на чемпионат мира!