Futbol assotsiatsiyalari xalqaro federatsiyasi (FIFA) prezidenti Janni Infantino O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy va hurmatli tabrik maktubini yo‘lladi. Ushbu tabrik O‘zbekiston milliy terma jamoasining tarixida ilk bor Jahon chempionatiga yo‘llanma olgani munosabati bilan e’lon qilindi.
Janni Infantino o‘z maktubida O‘zbekiston terma jamoasining kecha Osiyo mintaqasida birinchi bo‘lib 2026 yilda AQSH, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan FIFA Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritganligini alohida e’tirof etdi.
FIFA prezidenti o‘z maktubida quyidagi so‘zlarni yozgan:
“Janobi Oliylari, hurmatli Prezident! Kecha O‘zbekiston futboli o‘zining boy tarixida ilk bor FIFA Jahon chempionatida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Ushbu zafar bilan O‘zbekiston Osiyodagi eng birinchi jamoalardan biri bo‘lib, jahon maydonida o‘z o‘rnini egallash uchun munosib yo‘llanmaga ega bo‘ldi.
Ushbu ajoyib va mislsiz natija bilan butun futbol dunyosi nomidan Sizni shaxsan hamda barcha o‘zbekistonlik muxlislarni qalbimdan samimiy tabriklayman. Terma jamoangizning bu muvaffaqiyati faqatgina futbolchilarning emas, balki hukumatingiz, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, terma jamoa bosh murabbiyi, klublar rahbariyati, ishchi-xodimlar va albatta har bir o‘yinda o‘z sevimli jamoasiga katta ishtiyoq bilan qo‘llab-quvvatlagan millionlab muxlislarning birdamligi va harakatlari natijasi ekanini alohida ta’kidlayman.
Bu tarixiy g‘alabaning qo‘lga kiritilishi butun O‘zbekistondagi futbol taraqqiyoti uchun ham, kelajak avlodlarning futbolga bo‘lgan qiziqishi va ishonchi oshishi uchun ham nihoyatda muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu zafarni qo‘lga kiritish uchun O‘zbekiston milliy jamoasi ko‘plab bosqichlarda, og‘ir va keskin raqobatlarda jahon chempionatiga borish huquqini qo‘lga kiritishga sazovor ekanini isbotladi. Bu muvaffaqiyat mamlakat futbolida yangi bir davr ochilishidan dalolat beradi.
Sizning rahbarligingiz ostida O‘zbekiston futboli nafaqat Osiyo, balki xalqaro miqyosda ham sezilarli darajada rivojlanib, dunyo futbolining ajralmas bir qismiga aylanib borayotgani bizni quvontirmoqda. FIFA hamisha O‘zbekistonning futbol sohasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyordir.
Hurmatli Prezident, yana bir bor Siz va butun o‘zbek xalqiga 2026 yilgi Jahon chempionatida ulug‘vor natijalar tilayman. Bu yirik xalqaro musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi munosib o‘rin egallashiga tilakdoshman. Shuningdek, Janobi Oliylari, Siz bilan yana bir bor uchrashish imkoniyati paydo bo‘lishini chin dildan orziqib kutaman”.
FIFA rahbarining mazkur tabrigi butun O‘zbekiston xalqi uchun yana bir bor g‘urur va mamnuniyat manbai bo‘ldi.
O‘zbekiston milliy jamoasi 5 iyun kuni Jahon chempionati saralashi 9-turida BAA bilan 0:0 hisobida durang o‘ynab, mundial yo‘llanmasiga ega chiqdi. Bu O‘zbekiston tarixidagi ilk jahon chempionati bo‘ladi. Shu kunning o‘zida Shavkat Mirziyoyev futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy jamoasi bosh murabbiyi Timur Kapadzega qo‘ng‘iroq qilib, o‘z tarixida ilk bor Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan futbolchilarga tabrik yo‘lladi. Shuningdek, FIFA prezidenti Janni Infantino ham o‘zbekistonlik futbolchilarni tabrikladi.

Историческая победа: президент ФИФА искренне поздравил Шавката Мирзиёева
Президент Международной федерации футбольных ассоциаций (ФИФА) Джанни Инфантино направил искреннее и уважительное поздравительное письмо Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву. Это поздравление было объявлено в связи с тем, что национальная сборная Узбекистана впервые в своей истории получила путевку на чемпионат мира.
Джанни Инфантино в своем письме особо отметил, что сборная Узбекистана вчера первой в Азии завоевала путевку на чемпионат мира ФИФА, который пройдет в 2026 году в США, Канаде и Мексике.
Президент ФИФА в своем письме написал следующие слова:
“Ваше Превосходительство, уважаемый Президент! Вчера узбекский футбол впервые в своей богатой истории завоевал право участвовать в чемпионате мира ФИФА. С этой победой Узбекистан стал одной из первых команд в Азии, получившей достойную путевку для занятия своего места на мировой арене.
С этим замечательным и беспрецедентным результатом от имени всего футбольного мира я искренне поздравляю Вас лично и всех узбекских болельщиков от всего сердца. Этот успех вашей сборной является результатом единства и усилий не только футболистов, но и вашего правительства, Федерации футбола Узбекистана, главного тренера сборной, руководства клубов, работников и, конечно же, миллионов болельщиков, которые с большим энтузиазмом поддерживали свою любимую команду в каждой игре.
Достижение этой исторической победы имеет огромное значение как для развития футбола в Узбекистане, так и для повышения интереса и доверия будущих поколений к футболу. Национальная команда Узбекистана доказала, что заслуживает право участвовать в чемпионате мира, преодолев множество этапов и жесткой конкуренции. Этот успех знаменует собой начало новой эпохи в футболе страны.
Под вашим руководством футбол Узбекистана значительно развивается не только в Азии, но и на международной арене, становясь неотъемлемой частью мирового футбола, что нас радует. ФИФА всегда готова поддерживать усилия Узбекистана в области футбола.
Уважаемый Президент, еще раз желаю Вам и всему узбекскому народу выдающихся результатов на чемпионате мира 2026 года. Я надеюсь, что сборная Узбекистана займет достойное место на этом крупном международном турнире. Также, Ваше Превосходительство, я искренне жду возможности снова встретиться с Вами”.
Поздравление президента ФИФА стало еще одним источником гордости и удовлетворения для всего народа Узбекистана.
Национальная сборная Узбекистана 5 июня в 9-м туре отборочного турнира чемпионата мира сыграла вничью с ОАЭ со счетом 0:0 и получила путевку на мундиаль. Это будет первый чемпионат мира в истории Узбекистана. В тот же день Шавкат Мирзиёев позвонил главному тренеру национальной сборной Узбекистана Тимуру Кападзе и поздравил футболистов с тем, что они впервые в своей истории завоевали путевку на чемпионат мира. Также президент ФИФА Джанни Инфантино поздравил узбекских футболистов.