Jahon chempionatiga yo‘l oldik: Yevropa ekspertlari biz haqimizda nima deyishmoqda?
O‘zbekiston milliy futbol terma jamoasining o‘z tarixi davomida ilk marta jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritgani nafaqat mamlakatimizda, balki xalqaro sport jamoatchiligida ham katta aks-sado bermoqda. Bu haqida, jumladan, dunyo futbolida alohida o‘ringa ega bo‘lgan Portugaliya hamda Braziliya kabi mamlakatlarda ham keng yozilmoqda. Yevropa va Lotin Amerikasining nufuzli sport nashrlari O‘zbekiston futbolchilarining katta yutug‘i haqida ijobiy munosabatlarini bildirmoqda.
Eslatib o‘tamiz, milliy termamiz jahon chempionatiga yo‘llanmani Osiyo mintaqasi saralash bosqichining hal qiluvchi o‘yinida Birlashgan Arab Amirliklari bilan safardagi murakkab durang (0:0) orqali naqd qildi. Mazkur natija O‘zbekiston futbolining yangi tarixidagi eng muhim voqea sifatida e’tirof etilmoqda.
Portugaliyalik mashhur futbol tahlilchisi va bolanarede.pt portali eksperti Diogo Ribeyro bu haqda quyidagi fikrlarni bildirgan: "O‘zbekiston – Jahon chempionati–2026da! Markaziy Osiyo mamlakatining terma jamoasi BAA maydonida muhim durang natijaga erishib, mundial yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. O‘zbekiston o‘zining tarixida birinchi marta jahon chempionatida ishtirok etadigan birinchi terma jamoa bo‘ladi. Bu mamlakat uchun shubhasiz tarixiy voqea. O‘zbekiston termasi oldin hech qachon mundialda ishtirok etmagan va kelasi yil yozida tarixiy debyutini nishonlaydi".
Ribeyro o‘z tahlilida guruhdagi umumiy vaziyatga ham to‘xtalib o‘tdi. Uning aytishicha, saralash bosqichining uchinchi davrasi yakunlanishiga atigi bir tur qolganida, Eron va O‘zbekiston guruhda birinchi va ikkinchi o‘rinlarni egallab, 2026 yilgi mundialga to‘g‘ridan to‘g‘ri yo‘llanma olgan. Qatar, BAA va Qirg‘iziston esa mundialga chiqish uchun kurashni keyingi bosqichlarda davom ettiradi.
O‘zbekistonning mundialga yo‘llanma olishi Braziliya futbolida ham katta qiziqish uyg‘otdi. Itatiaia.com.br saytining sport tahlilchisi Jon Piter Andrada ham milliy terma jamoamizning ushbu yutug‘ini alohida ta’kidladi. Andradaga ko‘ra, O‘zbekistonning BAAga qarshi safardagi durangi haqiqiy finalga teng bo‘lgan. "Bu durang jamoaga jahon chempionati eshiklarini ochib berdi. Terma jamoa bu bahsda raqibning katta bosimiga qarshi turib bera oldi. Ayniqsa, O‘zbekiston darvozaboni O‘tkir Yusupov juda yuqori darajada harakat qildi, u bir necha xavfli vaziyatlarda jamoasini qutqarib qoldi", – deya qayd etdi braziliyalik ekspert.
Shuningdek, u O‘zbekiston milliy terma jamoasining xalqaro maydonda yaxshi tanilgan futbolchilari – Italiyaning «Roma» klubi hujumchisi Eldor Shomurodov va Angliyaning «Manchester Siti» klubida faoliyat yuritayotgan markaziy himoyachi Abduqodir Husanovga alohida e’tibor qaratgan. Ekspertning fikricha, aynan shu kabi yuqori darajadagi futbolchilarning borligi O‘zbekiston termasining xalqaro maydondagi obro‘sini oshirmoqda.
Ma’lumki, O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixidagi birinchi mundial yo‘llanmasini muddatidan avval naqd qildi. Uchinchi saralash bosqichining so‘nggi turida futbolchilarimiz 10 iyun kuni Toshkentdagi "Bunyodkor" stadionida Qatar termasi bilan o‘yin o‘tkazishadi. Bu o‘yin termamiz uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lmasada, mamlakatimizda haqiqiy futbol bayramiga aylanishi kutilayotgani aniq.
Endi esa terma jamoamiz uchun jahon chempionatiga tayyorgarlik yangi bosqichga o‘tadi. Butun mamlakatimiz, futbol ishqibozlari, futbolchilar va mutaxassislar mundialda ishtirok etish orzusining amalga oshganini mamnuniyat bilan qarshi olishmoqda. Har bir futbol muxlisi jamoamizning AQSH, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatidagi o‘yinlarini intiqlik bilan kutmoqda. Bu ishtirok mamlakatimizda futbolning yanada rivojlanishi, yosh avlodning sportga qiziqishining kuchayishi uchun katta turtki bo‘lishiga ishonchimiz komil.
Bu tarixiy voqea, shubhasiz, O‘zbekiston sportining eng yorqin sahifalaridan biri sifatida futbol tarixi sahifalarida abadiy saqlanib qoladi. Millionlab muxlislar uchun bu endi orzu emas, balki haqiqiy voqelikdir. Jahon chempionati maydonlarida O‘zbekiston milliy termasining dunyoning eng kuchli jamoalari bilan tengma-teng kurashishi, shubhasiz, mamlakatimiz obro‘sini yanada oshiradi. Biz terma jamoamizga kelgusi o‘yinlarda ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz!

Мы направляемся к чемпионату мира: что говорят о нас европейские эксперты?
Национальная футбольная сборная Узбекистана впервые в своей истории получила путевку на чемпионат мира, что вызывает большой резонанс не только в нашей стране, но и в международном спортивном сообществе. Об этом широко пишут, в том числе, в таких странах, как Португалия и Бразилия, которые занимают особое место в мировом футболе. Авторитетные спортивные издания Европы и Латинской Америки выражают положительное отношение к большому достижению узбекских футболистов.
Напоминаем, что наша национальная команда получила путевку на чемпионат мира в решающем матче отборочного этапа в Азии, сыграв в сложную ничью (0:0) с Объединенными Арабскими Эмиратами. Этот результат признается как самое важное событие в новой истории узбекского футбола.
Португальский известный футбольный аналитик и эксперт портала bolanarede.pt Диогу Рибейру высказал следующие мысли по этому поводу: "Узбекистан – на чемпионате мира 2026 года! Сборная Центральной Азии добилась важной ничьей на поле ОАЭ и получила путевку на мундиаль. Узбекистан станет первой сборной в своей истории, которая примет участие в чемпионате мира. Это, безусловно, историческое событие для страны. Сборная Узбекистана никогда ранее не участвовала в мундиале и в следующем году летом отметит свой исторический дебют".
Рибейру также остановился на общей ситуации в группе в своем анализе. По его словам, за тур до окончания третьего раунда отборочного этапа Иран и Узбекистан занимают первые и вторые места в группе, получив прямую путевку на мундиаль 2026 года. Катар, ОАЭ и Кыргызстан продолжат борьбу за выход на мундиаль на следующих этапах.
Получение Узбекистаном путевки на мундиаль также вызвало большой интерес в бразильском футболе. Спортивный аналитик сайта Itatiaia.com.br Жон Питер Андрада также особо отметил это достижение нашей национальной сборной. По словам Андрады, ничья Узбекистана с ОАЭ в выездном матче была равносильна настоящему финалу. "Эта ничья открыла команде двери на чемпионат мира. Сборная смогла противостоять большому давлению соперника в этом матче. Особенно вратарь Узбекистана Уткир Юсупов действовал на очень высоком уровне, он спас команду в нескольких опасных ситуациях", – отметил бразильский эксперт.
Он также обратил особое внимание на известных футболистов национальной сборной Узбекистана – нападающего клуба "Рома" из Италии Элдора Шомуродова и центрального защитника, выступающего в клубе "Манчестер Сити" из Англии Абдукадира Хусанов. По мнению эксперта, именно наличие таких высококлассных футболистов повышает репутацию сборной Узбекистана на международной арене.
Известно, что национальная сборная Узбекистана досрочно получила свою первую путевку на мундиаль. В последнем туре третьего отборочного этапа наши футболисты 10 июня проведут матч с командой Катара на стадионе "Бунёдкор" в Ташкенте. Хотя этот матч не имеет большого значения для нашей команды, ожидается, что он станет настоящим футбольным праздником в нашей стране.
Теперь для нашей сборной подготовка к чемпионату мира переходит на новый этап. Вся наша страна, футбольные болельщики, игроки и специалисты с радостью воспринимают осуществление мечты об участии в мундиале. Каждый футбольный фанат с нетерпением ждет игр нашей команды на чемпионате мира, который пройдет в США, Канаде и Мексике. Уверены, что это участие станет большим стимулом для дальнейшего развития футбола в нашей стране и усиления интереса молодежи к спорту.
Это историческое событие, безусловно, останется в страницах футбольной истории как одна из самых ярких глав спорта Узбекистана. Для миллионов болельщиков это теперь не мечта, а реальность. Соперничество национальной сборной Узбекистана с сильнейшими командами мира на полях чемпионата мира, безусловно, повысит репутацию нашей страны. Мы желаем нашей сборной огромных успехов в предстоящих играх!