Braziliya terma jamoasi katta futbol bayramini nishonlamoqda: mamlakat milliy jamoasi 2026 yilgi Jahon Chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Bu muhim g‘alabani esa mashhur murabbiy Karlo Anchelotti alohida ijobiy baholadi va jamoa a’zolarini yuqori saviyada maqtadi. Saralash bosqichining hal qiluvchi uchrashuvida braziliyaliklar Paragvayni 1:0 hisobida mag‘lub etib, o‘zlari uchun ajoyib natija qayd etdi.
Jahon chempionatiga yo‘l va rejalar
Anchelotti matbuot anjumanida yaqin fursatdagi rejalari haqida ham to‘xtalib o‘tdi: “Avvalo, o‘zim uchun uy topishim lozim. So‘ng, klublar o‘rtasidagi jahon chempionatiga yo‘l olaman”, — dedi murabbiy. U ayniqsa, terma jamoaning tarkib jihatidan katta imkoniyatga ega ekanligini ta’kidladi: “Dunyo bo‘ylab 70 ga yaqin futbolchimiz bor. Ulardan kimlar asosiy tarkibda bo‘lishini vaqt ko‘rsatadi. Endi “faqat 25-26 futbolchi” degan tushuncha yo‘q — har bir yigit o‘z o‘yinini namoyish qilishi uchun imkoniyat beriladi”.
Mustahkam himoya va natija kaliti
Anchelotti Braziliyaning saralashdagi muvaffaqiyatini samarali himoya va jamoa o‘yini bilan bog‘ladi: “Men italyanman (kuladi). Ilk ikki uchrashuvda hech qanday gol o‘tkazmadik — bu himoyachilar va yarim himoyachilarning o‘z ishini sidqidildan bajargani samarasi. Kazemiro bu borada alohida qayd etishga loyiq. Bunday o‘yindan albatta mamnunman, qolaversa, jahon chempionatida qatnashishning o‘zi katta baxt”.
Yulduzlar va jamoaviy ruh
Anchelotti har bir futbolchini e’tirof etishga undovchi fikrlar bildirdi. Vinisius haqida gapirganida, uning o‘yini va faoliyatidan to‘liq qoniqishini yashirmadi: “Bugun u biz uchun juda foydali harakat qildi, u maydonda o‘zini to‘liq ko‘rsata oldi”.
Kazemiro haqida esa: “Kazemiro — jamoaning haqiqiy yetakchisi. Uning liderlik fazilatlari katta va jamoa uchun ishonch manbaidir. Yana bir qancha futbolchilarimiz ham shunday — Danilo, Markinos, Alisson… Har biri o‘z o‘rnida yuksak harakat qildi”, — deya ta’kidladi Anchelotti.
Neymarning formasi va universalligi
Super yulduz Neymar haqida aytilayotganlar ham muxlislar uchun qiziq. Anchelottining ta’kidlashicha, Neymar qayta formaga kirsa, maydonda istalgan pozitsiyada o‘ynay oladi: “Biz mehmonxonada ko‘rishib, quchoqlashdik. Neymar “o‘ninchi raqam” pozitsiyasida ham mukammal harakat qila oladi, u haqiqiy xavfli kuch”.
Hujum va jamoaviy muhit
“Bugun to‘rtta hujumchi bilan o‘ynadik, jamoadagi muvozanatni yo‘qotmadik. Hujumda necha kishi o‘ynasa-da, asosiysi — har bir futbolchi jamoa uchun kurashishi va maydonda borini berishidir. Rodrigo va Neymar bu borada o‘z so‘zini ayta oladi”, — dedi murabbiy.
Rafinya — zamonaviy futbol namunalaridan
Anchelotti Rafinya haqida ham alohida to‘xtalib o‘tdi: “U zamonaviy va yorqin futbolchi. Ajoyib texnik mahorat va yuqori jismoniy tayyorgarlik unda uyg‘unlashgan”.
Braziliya terma jamoasi 2026 yilgi Jahon Chempionatida o‘z yo‘lini boshlashga tayyor. Karlo Anchelotti va jamoaning yetakchi yulduzlari, jamoaviy muhiti va sof ruhi — katta maqsad sari ishonch bilan intilayotganini yana bir bor isbotladi.

Анчелотти: Бразильские звезды заслуженно вышли на чемпионат мира
Сборная Бразилии отмечает большой футбольный праздник: национальная команда страны получила путевку на чемпионат мира 2026 года. Эту важную победу знаменитый тренер Карло Анчелотти оценил особенно положительно и высоко похвалил членов команды. В решающем матче отборочного этапа бразильцы одержали победу над Парагваем со счетом 1:0, зафиксировав для себя отличный результат.
Путь к чемпионату мира и планы
Анчелотти на пресс-конференции также остановился на ближайших планах: «Прежде всего, мне нужно найти жилье. Затем я отправлюсь на чемпионат мира среди клубов», — сказал тренер. Он особенно подчеркнул, что сборная имеет большие возможности в составе: «По всему миру у нас около 70 футболистов. Кто из них будет в основном составе, покажет время. Теперь нет понятия “только 25-26 футболистов” — каждому парню будет предоставлена возможность продемонстрировать свою игру».
Надежная защита и ключ к результату
Анчелотти связал успех Бразилии в отборочном этапе с эффективной защитой и командной игрой: «Я итальянец (смеется). В первых двух матчах мы не пропустили ни одного гола — это результат того, что защитники и полузащитники выполняли свою работу с полной отдачей. Каземиро в этом плане особенно заслуживает упоминания. Я определенно доволен такой игрой, к тому же участие в чемпионате мира — это большое счастье».
Звезды и командный дух
Анчелотти высказал мысли, побуждающие признать каждого футболиста. Говоря о Винисиусе, он не скрывал полного удовлетворения его игрой и действиями: «Сегодня он очень полезно действовал для нас, он смог полностью проявить себя на поле».
Что касается Каземиро: «Каземиро — настоящий лидер команды. Его лидерские качества велики и являются источником уверенности для команды. У нас есть еще несколько таких футболистов — Данило, Маркиньос, Алисон… Каждый из них действовал на высоком уровне на своем месте», — отметил Анчелотти.
Форма и универсальность Неймара
О суперзвезде Неймаре также говорят много интересного для болельщиков. По словам Анчелотти, если Неймар вернется в форму, он сможет играть на любой позиции на поле: «Мы встретились в гостинице и обнялись. Неймар может прекрасно действовать на позиции “десятки”, он действительно опасная сила».
Атака и командная атмосфера
«Сегодня мы играли с четырьмя нападающими, не потеряли баланс в команде. Сколько бы людей ни играло в атаке, главное — чтобы каждый футболист боролся за команду и отдавал все на поле. Родриго и Неймар могут в этом плане сказать свое слово», — сказал тренер.
Рафиња — образец современного футбола
Анчелотти также отдельно остановился на Рафиње: «Он современный и яркий футболист. У него прекрасно сочетаются отличное техническое мастерство и высокая физическая подготовка».
Сборная Бразилии готова начать свой путь на чемпионате мира 2026 года. Карло Анчелотти и ведущие звезды команды, командная атмосфера и чистый дух еще раз доказали, что они уверенно стремятся к большой цели.