Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati oldidan FIFAni tashvishga solayotgan 3 muammo
Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatiga start berishga sanoqli kunlar qolmoqda. Biroq bu yirik musobaqa hali boshlanmasidanoq bir qator muammolar va noroziliklar markaziga aylanib ulgurdi. Tashkilotchilarning rejalaridagi uzviylikka putur yetayotganini ko‘rish mumkin.
Telexuquqlar masalasi – FIFA intilayotgan katta mablag‘
FIFA tomonidan turnir teletranslyatsiyalari bo‘yicha muzokaralar ancha murakkab kechdi. Tashkilot bir qator yirik telekompaniyalardan kelayotgan takliflarni qabul qilmadi, chunki ulardan ko‘proq mablag‘ talab qilmoqda. Bir muddat turnirning o‘tkazilishi ham shubha ostiga qo‘yildi. Ammo oxir-oqibatda DAZN platformasi bilan shartnoma tuzilib, masala hal etildi.
“Leon”ning chetlatilishi va ishtirokchi jamoalar bo‘yicha noto‘g‘ri rejalash
Tashkilotchilar uchun navbatdagi zarba – Meksikaning “Leon” jamoasi bilan bog‘liq bo‘ldi. “Leon” va “Pachuka” klublarining egalari bir shaxs bo‘lgani uchun reglamentga ko‘ra bu jamoa turnirda ishtirok eta olmaydigan bo‘ldi. Uni almashtiruvchi jamoa esa so‘nggi paytdagina ma’lum qilindi, bu esa tayyorgarlik masalalarida qiyinchilik tug‘dirdi. Shu bilan birga, bir qator klublar ishtirokchi sonini 32tadan 48taga oshirishni talab qilmoqda.
Chipta muammosi – afishalar o‘zini oqlamadi
Musobaqa oldidan eng katta muammolardan biri – chiptalarga bo‘lgan talab pastligi bo‘lmoqda. FIFA chiptalar narxini sezilarli darajada kamaytirganiga qaramay, muxlislar orasida turnirga qiziqish past. Afishalar va reklama kampaniyalari ham kutilgan samarani bermadi. Eng qizig‘i, FIFA chiptalarni faqat televideniye orqali ko‘rinadigan sektorlarga sotishni boshladi. Bu, ularning fikricha, teleefirda yuqori qiziqish ta’surotini yaratishi mumkin.
Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati rasman start olmasidan avvaloq katta bosim va muammolar o‘yiniga aylanib ulgurdi. FIFAning eng nufuzli turnirlaridan biri deb baholanishi kerak bo‘lgan ushbu musobaqa avvalgi yillardagi Jahon chempionatidagi kabi qiziqishni yo‘qotgani ko‘rinib turibdi. Bu esa tashkilotchilar uchun jiddiy xulosalar chiqarishga sabab bo‘lishi mumkin.

Три проблемы, беспокоящие FIFA перед чемпионатом мира среди клубов
До старта чемпионата мира среди клубов осталось всего несколько дней. Однако этот крупный турнир уже стал центром ряда проблем и недовольств, не дождавшись своего начала. Можно увидеть, что целостность планов организаторов под угрозой.
Проблема телеправ – большие деньги, к которым стремится FIFA
Переговоры FIFA по трансляциям турнира проходили довольно сложно. Организация не приняла предложения от ряда крупных телекомпаний, поскольку они требуют больше денег. На некоторое время проведение турнира также оказалось под вопросом. Однако в конечном итоге был подписан контракт с платформой DAZN, и вопрос был решен.
Исключение “Леона” и неправильное планирование команд-участниц
Следующий удар для организаторов пришелся на команду “Леон” из Мексики. Поскольку владельцы клубов “Леон” и “Пачука” являются одним и тем же лицом, согласно регламенту эта команда не сможет участвовать в турнире. Команда-заменитель была объявлена только в последнее время, что создало трудности в вопросах подготовки. В то же время ряд клубов требует увеличить количество участников с 32 до 48.
Проблема с билетами – афиши не оправдали себя
Одной из самых больших проблем перед турниром является низкий спрос на билеты. Несмотря на то, что FIFA значительно снизила цены на билеты, интерес среди болельщиков к турниру низок. Афиши и рекламные кампании также не принесли ожидаемого результата. Что самое интересное, FIFA начала продавать билеты только на сектора, которые будут видны по телевидению. Это, по их мнению, может создать впечатление высокого интереса в эфире.
Чемпионат мира среди клубов уже стал игрой большого давления и проблем до своего официального старта. Этот турнир, который должен оцениваться как один из самых престижных у FIFA, похоже, потерял интерес, как и чемпионат мира предыдущих лет. Это может стать серьезной причиной для организаторов сделать выводы.