Ispaniyaning Milliy sudi Qirollik Ispaniya futbol federatsiyasi (RFEF) sobiq rahbari Luis Rubialesga nisbatan chiqarilgan hukmni o‘zgartirmadi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Rasmiy bayonotga ko‘ra, ish bo‘yicha tomonlarning, jumladan himoya, prokuratura va boshqa ishtirokchilarning barcha apellyatsiya shikoyatlari rad etildi. 2025-yil fevralda Rubiales nojo‘ya xatti-harakati uchun aybli deb topilgan.
Bu holat 2023-yilgi ayollar jahon chempionatining final o‘yinida yuzaga kelgan. Unda Rubiales Ispaniya terma jamoasi futbolchisi Jyenifer Ermoso bilan jamoat oldida lablaridan o‘pishgan.
Futbolchi esa bunday harakatga rozilik bermaganligini bildirgan. Qonuniy qarorga asosan, Rubiales bir yil davomida futbolchiga 200 metrdan yaqinlashmasligi va unga hech qanday aloqa o‘rnatmasligi taqiqlanadi. Bundan tashqari, unga 18 oy davomida kuniga 20 yevro jarima solinadi.
Umumiy to‘lov summasi taxminan 10 800 yevroni tashkil qiladi. Bu qaror qayta ko‘rib chiqilmaydi va sud organlari sobiq funksionerning xatti-harakati sportchining shaxsiy chegaralarini buzgan deb topildi.
Shu bilan birga, sud qarori sportchining huquqlarini himoya qilishga qaratilganligini ta’kidladi. Ushbu ish Ispaniyadagi sport sohasida shaxsiy chegaralarning muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Суд Испании подтвердил жесткое наказание для Рубиалеса
Национальный суд Испании не изменил приговор, вынесенный в отношении бывшего президента Королевской испанской футбольной федерации (RFEF) Луиса Рубиалеса. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Согласно официальному заявлению, все апелляционные жалобы сторон, включая защиту, прокуратуру и других участников, были отклонены. В феврале 2025 года Рубиалес был признан виновным в неподобающем поведении.
Этот инцидент произошел в финале чемпионата мира по футболу среди женщин 2023 года. В нем Рубиалес поцеловал в губы футболистку сборной Испании Хеннифер Эрмосо на глазах у публики.
Футболистка заявила, что не давала согласия на такие действия. Согласно законному решению, Рубиалесу запрещено приближаться к футболистке на расстояние 200 метров в течение одного года и устанавливать с ней какой-либо контакт. Кроме того, ему будет назначен штраф в размере 20 евро в день на протяжении 18 месяцев.
Общая сумма выплат составит примерно 10 800 евро. Это решение не подлежит пересмотру, и судебные органы признали действия бывшего функционера нарушением личных границ спортсменки.
Вместе с тем, суд отметил, что решение направлено на защиту прав спортсменки. Дело еще раз подчеркнуло важность личных границ в сфере спорта в Испании.