Investorlardan "Liona" egasiga sud da'vosi haqida ogohlantirish
Uch nafar investor—milliarder Jeymi Dinan, Aleksandr Knaster va Edvard Eysler—klub egasi Jon Tekstorga sudga murojaat qilish bilan tahdid qilishdi. Bu haqda Financial Times ma’lum qildi.
Mojaroning sababi sifatida Lyonning moliyaviy holatining yomonlashgani va klubning Ligue 2 ga tushib ketishi ko‘rsatilmoqda. Investorlarning fikricha, bu holat 2022 yilda klubni sotib olish paytida erishilgan kelishuvlarga zid hisoblanadi. Dinan va uning hamkorlari Jon Tekstordan bir hafta ichida ularga tegishli bo‘lgan aksiyalarni 93 million dollar miqdorida sotib olishni talab qilmoqda.
Tekstor esa bu da’volarni qabul qilganini tasdiqladi, ammo ularning qonuniy asosga ega emasligini aytdi. Biznesmenning so‘zlariga ko‘ra, investorlarning hozirgi da’volari shartnoma bo‘yicha ularga tegishli bo‘lgan foydalar bilan mos kelmaydi. Klub mart oyida e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Lyonning moliyaviy yilining birinchi yarmida sof zarar 117 million yevroni tashkil qilgan.
Umumiy qarz miqdori esa, kelajakdagi transfer daromadlari hisobga olinmagan holda, taxminan 445 million yevroga teng. 2022 yilda Jon Tekstor Lyon klubini sotib olgani uchun taxminan 900 million yevro sarflagan, bu summaga qarzlar ham kiradi.
Moliyaviy holat va kelishmovchiliklar klub ichidagi investorlar o‘rtasidagi munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Предупреждение владельцу "Liona" о судебном иске от инвесторов
Трое инвесторов — миллиардеры Джейми Динан, Александр Кнастер и Эдвард Эйслер — угрожают подать в суд на владельца клуба Жана Текстора. Об этом сообщает Financial Times.
Причиной конфликта указывается ухудшение финансового состояния Лиона и падение клуба в Лигу 2. По мнению инвесторов, эта ситуация противоречит соглашениям, достигнутым при покупке клуба в 2022 году. Динан и его партнеры требуют от Жана Текстора в течение недели выкупить у них акции на сумму 93 миллиона долларов.
Текстр подтвердил, что принял эти требования, но заявил, что они не имеют юридической основы. По словам бизнесмена, текущие требования инвесторов не соответствуют прибыли, которая им причитается по контракту. Согласно данным, опубликованным клубом в марте, чистый убыток Лиона за первую половину финансового года составил 117 миллионов евро.
Общий объем долгов, без учета будущих доходов от трансферов, составляет примерно 445 миллионов евро. В 2022 году Жан Текстр потратил около 900 миллионов евро на покупку клуба Лион, включая долги.
Финансовое состояние и разногласия негативно сказываются на отношениях между инвесторами внутри клуба.