Ronalduning transfer qiymati Messidan pastroq bo‘lib qolmoqda
Krishitiano Ronalduning yangi shartnomasi haqida tarqalgan mish-mishlar jahon ommaviy axborot vositalarida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Portugaliyalik futbolchi o‘z tanlovini qilgan bo‘lsa-da, nazariy jihatdan yangi shartnoma imzolamasa, u erkin agentga aylanishi mumkin edi va uning transfer qiymati nolga tenglashardi. Onlayn nashr "Yevro-Futbol.uz" Ronalduning transfer qiymatidagi o‘zgarishlarni tahlil qilib, uni Lionel Messining qiymati bilan solishtiradi. Messisiz bo‘lmaydi Argentinalik yulduz futbolchi yaqinda 38 yoshga to‘ldi, ammo jahon maydonida o‘zining yorqin o‘yini bilan ajralib turaveradi.
"Inter Mayami" jamoasi Jahon klublar chempionatining guruh bosqichidan chiqdi, biroq pley-offdagi birinchi o‘yinda mag‘lub bo‘ldi. Argentina jamoasi esa yil keyingi Jahon chempionatida o‘z unvonini himoya qilishga tayyorlanmoqda.
Bu jarayonda Messi muhim o‘rin tutadi. Ronaldudan farqli o‘laroq, Messi hozirda "Inter Mayami" bilan joriy yil oxirigacha amal qiluvchi shartnomaga ega. Ehtimol, yarim yil ichida Lionel ham erkin agent maqomini qo‘lga kiritishi mumkin.
Shunga o‘xshash holat 2002 yilda ham ro‘y bergan, ammo o‘sha paytda transfer qiymati haqida gap ketmagan. Messining boshlang‘ich transfer qiymati 3 million yevro bo‘lgan.
Mashhur Transfermarkt portali bu summani 2004 yil oxirida, Messi "Barselona B" jamoasida o‘ynayotgan vaqtida belgilagan. Uch yil o‘tgach, Messi transfer qiymati 60 million yevroga yetgan edi. E’tiborlisi, 2007 yilda u hali "Oltin to‘p" mukofotiga ega emas edi.
Messi va eng nufuzli individual mukofot o‘rtasidagi bog‘lanish 2000-yillarning oxiri va 2023 yilgacha davom etdi. 2009-2019 yillar orasida Lionel oltita "Oltin to‘p"ni qo‘lga kiritdi va transfer qiymati 80 million yevrodan 180 million yevrogacha ikki barobardan ko‘p oshdi. Ronalduning qiymati ko‘pincha pastroq bo‘lgan 2004 yilda Krishitiano Ronaldo Portugaliya milliy jamoasi safida Yevropa chempionatida ishtirok etgan.
Shu yil uning transfer qiymati 18 million yevro bilan yuqori ko‘rsatkichlardan biri edi. Ammo 2004-2007 yillarda Messi transfer qiymatini to‘rt barobarga oshirgan bo‘lsa, Ronaldo faqat ikki barobar ko‘paytirishga erishgan. Portugaliyalik futbolchining transfer qiymati eng yuqori cho‘qqisi 2018 yilga to‘g‘ri keladi.
Uning eng yuqori qiymati 120 million yevrodan oshmagan. O‘sha paytda Messi esa 180 million yevroga baholangan edi.
Yoshga qarab farqni inobatga olish kerak. Ronaldo zamonaviy futbol tarixidagi eng qimmat futbolchi bo‘lgan Lamin Yamalning rekordini (200 million yevro) yangilash imkoniga ega edi, ammo uning faoliyatining eng gullagan yillarida bunday summalar tilga olinmagan. Hozirda Lionel Messi 18 million yevroga baholanmoqda va "Inter Mayami"ning eng qimmat futbolchisi hisoblanadi, shuningdek, MLS ligasida ikkinchi o‘rinda turadi.
Krishitiano Ronalduning transfer qiymati 12 million yevroni tashkil qiladi, bu "Al-Nasr" jamoasida beshinchi va Saudiya Pro-Ligasida 21-o‘rinni egallaydi. Jahon miqyosida esa Messi 585-o‘rinda, Ronaldo esa 904-o‘rinda turibdi.
Har ikkala futbolchi uchun bu ko‘rsatkichlar yuksak hisoblanadi, ayniqsa, Ronalduning yoshi 40 dan oshgan bo‘lsa va Messi ham tez orada bu yoshga yetmoqda. Yuqoridagi ma’lumotlar Ronalduning va Messining transfer qiymatlarining yillar davomida qanday o‘zgarib kelganini ko‘rsatadi. Ularning faoliyatidagi yuksalish va pasayishlar futbol tarixida muhim o‘rin tutadi va jahon futbolining rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatadi.

Трансферная стоимость Роналду остается ниже, чем у Месси
Слухи о новом контракте Криштиану Роналду вызвали широкие обсуждения в мировых средствах массовой информации. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Португальский футболист, хотя и сделал свой выбор, теоретически мог бы стать свободным агентом, если бы не подписал новый контракт, и его стоимость трансфера равнялась бы нулю. Онлайн-издание "Евро-Футбол.uz" анализирует изменения в стоимости трансфера Роналду и сравнивает их с ценой Лионеля Месси. Без Месси не обойтись Аргентинская звезда футбола недавно отметила 38-летие, но на мировом поле по-прежнему выделяется своей яркой игрой.
Команда "Интер Майами" вышла из группового этапа чемпионата мира клубов, но в первом матче плей-офф потерпела поражение. Аргентинская сборная готовится защищать свой титул на следующем чемпионате мира через год.
В этом процессе Месси занимает важное место. В отличие от Роналду, у Месси сейчас есть контракт с "Интер Майами", действующий до конца этого года. Возможно, в течение полугода Лионель также сможет получить статус свободного агента.
Похожая ситуация произошла в 2002 году, но тогда речь не шла о стоимости трансфера. Начальная стоимость трансфера Месси составляла 3 миллиона евро.
Известный портал Transfermarkt установил эту сумму в конце 2004 года, когда Месси играл за "Барселону B". Через три года стоимость трансфера Месси достигла 60 миллионов евро. Примечательно, что в 2007 году он еще не обладал "Золотым мячом".
Связь между Месси и самым престижным индивидуальным призом продолжалась с конца 2000-х до 2023 года. В период с 2009 по 2019 год Лионель завоевал шесть "Золотых мячей", а его стоимость трансфера увеличилась более чем в два раза с 80 миллионов евро до 180 миллионов евро. Стоимость Роналду часто была ниже В 2004 году Криштиану Роналду участвовал в чемпионате Европы в составе сборной Португалии.
В этом году его стоимость трансфера составляла 18 миллионов евро, что было одним из высоких показателей. Однако с 2004 по 2007 год, в то время как стоимость трансфера Месси увеличилась в четыре раза, Роналду удалось увеличить свою стоимость только в два раза. Наивысшая стоимость трансфера португальского футболиста пришлась на 2018 год.
Его максимальная стоимость не превышала 120 миллионов евро. В то время как Месси оценивался в 180 миллионов евро.
При этом следует учитывать разницу в возрасте. Роналду имел возможность побить рекорд Ламины Ямала (200 миллионов евро), ставшего самым дорогим футболистом в истории современного футбола, но в годы своего расцвета такие суммы не обсуждались. В настоящее время Лионель Месси оценивается в 18 миллионов евро и является самым дорогим футболистом "Интер Майами", а также занимает второе место в лиге MLS.
Стоимость трансфера Криштиану Роналду составляет 12 миллионов евро, что ставит его на пятое место в команде "Аль-Наср" и на 21-е место в Саудийской Про-Лиге. В мировом масштабе Месси занимает 585-е место, а Роналду — 904-е.
Для обоих футболистов эти показатели являются высокими, особенно учитывая, что Роналду уже перешагнул 40-летний рубеж, а Месси тоже скоро достигнет этого возраста. Вышеуказанные данные показывают, как изменялись стоимости трансферов Роналду и Месси на протяжении лет. Их взлеты и падения в карьере занимают важное место в истории футбола и влияют на развитие мирового футбола.