Jotaning halokati uning fidoyiligini ko‘rsatdi
O‘tgan kunlarda avtohalokatda vafot etgan “Liverpul” hujumchisi Diogu Jota haqida Rossiya chempionati bir qator jamoalarining sobiq bosh murabbiyi Aleksandr Grigoryan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Jotani ajoyib o‘yinni texnik jihatdan yuqori darajada bajarishi bilan emas, balki cheksiz fidoyilik va jangovar ruh bilan eslab qolganini ta’kidladi. Grigoryan so‘zlariga ko‘ra, Jota haqiqiy kurashchi bo‘lgan.
Avvalroq ma’lum bo‘lishicha, Jota va uning ukasi mashinada yuqori tezlikda o‘tib ketayotgan paytda shinalardan biri yorilib ketgan. Natijada, avtomobil yo‘l bo‘yidagi chuqurlikka tushib, butunlay yonib ketgan.
O‘n kun oldin Jota turmushga chiqdi, iyun boshida esa Portugaliya terma jamoasi tarkibida Millatlar ligasida g‘olib bo‘ldi. 28 yoshda vafot etgan futbolchi uchun “Liverpul” klubi uning 20-raqamli futbolkasi endi hech qachon ishlatilmasligini ma’lum qildi.
Diogu Jota sport olamida nafaqat o‘z mahorati, balki insoniy fazilatlari bilan ham chuqur iz qoldirdi. Uning tezkor fikrlash qobiliyati va maydondagi chidamliligi ko‘plab muxlislar va mutaxassislarning e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Shu bilan birga, uning halokati futbol jamoatchiligida katta qayg‘u uyg‘otdi. Jotaning hayoti va faoliyati futbol tarixida doimo esda qoladi.

Гибель Жоты показала его преданность
В последние дни бывший главный тренер ряда команд Российской Премьер-Лиги Александр Григорян высказал свое мнение о нападающем «Ливерпуля» Диогу Жоте, который погиб в автокатастрофе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что запомнил Жоту не только за его великолепную игру на высоком техническом уровне, но и за бесконечную преданность и боевой дух. По словам Григоряна, Жота был настоящим бойцом.
Ранее стало известно, что шина автомобиля Жоты и его брата лопнула, когда они ехали на высокой скорости. В результате автомобиль упал в кювет и полностью сгорел.
Десять дней назад Жота женился, а в начале июня стал победителем Лиги наций в составе сборной Португалии. Футбольный клуб «Ливерпуль» сообщил, что его футболка с номером 20 больше никогда не будет использоваться.
Диогу Жота оставил глубокий след в мире спорта не только своим мастерством, но и человеческими качествами. Его быстрая реакция и выносливость на поле были отмечены многими болельщиками и специалистами.
В то же время его гибель вызвала большую скорбь в футбольном сообществе. Жизнь и карьера Жоты навсегда останутся в памяти футбольной истории.