Baltika Zenit ustidan kuchli g‘alabaga erishdi
Ikki hafta oldin «Zenit-2» jamoasi «Baltika» bilan do‘stlik uchrashuvi o‘tkazgan edi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Hozir esa «Zenit» jamoasi raqam qo‘shimchasiz maydonga tushdi. Sergey Semak boshchiligidagi jamoa Kaliningradliklarni «Smena» stadionida qabul qildi.
«Moviy-oq-ko‘k» jamoasi safida Roman Vega asosiy tarkibda maydonga tushib debyut qildi. Yakshanba kuni «Zenit» avval «Leningradets» jamoasi bilan bellashib, so‘ngra «Baltika» bilan uchrashdi.
Leningrad viloyatidan kelgan raqibga qarshi jamoa 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. Hisobni ochgan Sobolev edi, ammo keyingi kechki o‘yinga u ro‘yxatga kiritilmadi.
Semak «Baltika» bilan o‘yindan oldin aytishicha, Vega va Lusiano ilgari «Argentinos Xunior» jamoasida birga o‘ynagan. Shuning uchun ular ikkisi ham asosiy tarkibda maydonga tushdi.
Shuningdek, maydonga birinchi daqiqalardan boshlab G‘lushenkov ham chiqdi, uning raqami endi 10, avval 67 edi. Payshanba kuni Makhachkala shahridagi «Dinamo» bilan o‘yinda Pedro va Duglas Santos faqat ikkinchi bo‘limda maydonga tushgan bo‘lsa, bu safar ular birinchi bo‘limdan o‘ynadi.
Ular 9-daqiqada jamoaga gol keltirdi. Pedro burchak zarbasini chap qanotdan uzoq burchakka uzatdi, Santos esa darvozabon nazoratisiz to‘pni osonlik bilan tarmoqka yo‘lladi.
«Baltika» ham raqib darvozasi tomon yaqinlashishga harakat qildi. Beveyev chap qanotda sakrab yuqoriga ko‘tarildi, G‘lushenkov esa joyida qoldi.
Mingiyan bosh bilan aniq zarba bera olmadi. Beveyev faol harakat qilib, jarima maydonchasidan zarba berishga harakat qildi, ammo to‘p Adamov qo‘llariga bordi.
Petrov o‘ng qanotdan to‘p uzatdi, Vega uni darvozabon atrofidagi hududga yo‘naltirdi, Mendel esa zarbani darvoza ustunidan yuqoriroqqa yubordi. Vega chap qanotda yaxshi harakat qildi.
«Zenit» birinchi bo‘limda yana bir necha imkoniyatga ega bo‘lishi mumkin edi, ammo Erakovich bosh bilan zarbasi Borisko pozitsiyasiga to‘g‘ri keldi, shuningdek, Nino va Duglas Santos ham shunday vaziyatlarda muvaffaqiyatsiz bo‘ldi. Ikkinchi bo‘lim boshida «Zenit» uchun qattiq zarba bo‘ldi.
«Baltika» jamoasining bosimi kuchayib, ular ko‘p imkoniyatlar yaratdi va gol urdi. Pedro jarima maydonchasida go‘zal to‘pni oyoq uchida boshqarib o‘ynadi.
Ilya Petrov to‘pni qabul qilib, uzoqdan aniq zarba bilan Adamov darvozasini ishg‘ol qildi. Hisob 1:1 ga keldi.
Keyin Petrov jarima zarbasidan Varatynovga aniq uzatmani amalga oshirdi. U o‘ng qanotdan to‘pni markazga qaytardi, va Brayen Hil gol urdi.
Hisob 1:2 bo‘ldi. Zenit futbolchilari Varatynovning ofsaydda ekanligiga shubha bildirdi, ammo hakam yordamchisi bu holatni qayd etmadi.
Shuningdek, VAR tizimi bu o‘yinda ishlamadi. «Baltika» bosimini davom ettirdi va to‘plarni qaytarib olishda ustunlikka erishdi.
Utkinda va Beveyev uzoq masofadan zarbalar berdi, ammo kaliningradliklar yana gol ura olishmadi. «Zenit» jamoasi ham faqat bitta gol urdi.
Yakuniy daqiqalarda Luis Enrique imkoniyatga ega bo‘ldi, ammo Borisko darvozabonligini yengolmadi. Natijada o‘yinda hisob 1:2 bo‘lib yakunlandi.
Agar «Zenit» yakshanba kuni «Leningradets» bilan o‘ynamaganida, Semak jamoani kuchaytirish uchun ko‘proq almashtirish imkoniyatiga ega bo‘lardi. Muallif: Kirill Ivantsov

Балтика одержала уверенную победу над Зенитом
Две недели назад команда «Зенит-2» провела товарищеский матч с «Балтикой». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Сейчас команда «Зенит» вышла на поле без номеров. Под руководством Сергея Семака команда приняла калининградцев на стадионе «Смена».
В составе «сине-бело-голубых» Роман Вега дебютировал в основном составе. В воскресенье «Зенит» сначала сыграл с командой «Ленинградец», а затем с «Балтикой».
Команда одержала победу со счетом 2:1 над соперником из Ленинградской области. Первым открыл счет Соболев, однако на следующую вечернюю игру он не был включен в заявку.
Семак перед игрой с «Балтикой» сказал, что Вега и Лусиано ранее играли вместе в команде «Аргентинос Хуниор». Поэтому оба они вышли в основном составе.
Также на поле с первых минут вышел Глушенков, его номер теперь 10, раньше был 67. В игре с «Динамо» из Махачкалы в четверг Педро и Дуглас Сантос вышли только во втором тайме, а в этот раз они играли с первого тайма.
Они принесли команде гол на 9-й минуте. Педро подал угловой с левого фланга на дальнюю штангу, а Сантос без помех от вратаря легко отправил мяч в сетку.
«Балтика» также пыталась приблизиться к воротам соперника. Бевеев прыгнул на левом фланге, а Глушенков остался на месте.
Мингиян не смог точно ударить головой. Бевеев активно действовал, пытался пробить с линии штрафной, но мяч попал в руки Адамова.
Петров сделал передачу с правого фланга, Вега направил его в зону вокруг вратаря, а Мендель отправил удар выше перекладины. Вега хорошо действовал на левом фланге.
«Зенит» мог бы получить еще несколько возможностей в первом тайме, но удар Ерековича головой пришелся в позицию Бориско, также Нино и Дуглас Сантос не смогли реализовать свои моменты. В начале второго тайма «Зенит» получил сильный удар.
Давление команды «Балтика» усилилось, они создали много возможностей и забили гол. Педро великолепно контролировал мяч в штрафной.
Илья Петров принял мяч и с дальнего расстояния точно пробил в ворота Адамова. Счет стал 1:1.
Затем Петров с штрафного выполнил точную передачу на Варатынова. Он вернул мяч с правого фланга в центр, и Брайен Хил забил гол.
Счет стал 1:2. Футболисты «Зенита» усомнились в офсайде Варатынова, но помощник судьи не зафиксировал это положение.
Также система VAR в этом матче не работала. «Балтика» продолжала давление и добилась преимущества в отборе мячей.
Уткин и Бевеев наносили удары с дальней дистанции, но калининградцы больше не смогли забить. Команда «Зенит» также забила только один гол.
В финальных минутах Луис Энрике имел возможность, но не смог переиграть вратаря Бориско. В результате матч завершился со счетом 1:2.
Если бы «Зенит» не играл в воскресенье с «Ленинградцем», Семак имел бы больше возможностей для замен, чтобы усилить команду. Автор: Кирилл Иванцов