Klattenburg irqchilik ayblovi sabab joniga qasdni o‘yladi
2012 yilda hakam Mark Klattenburg Londondagi «Chelsi» jamoasining yarim himoyachisi Jon Obi Mikel tomonidan irqchilikda ayblangan voqea yuz berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu holat Angliya Premer Ligasi doirasida «Manchester Yunayted»ga qarshi o‘yin vaqtida sodir bo‘ldi. Klattenburg ushbu voqea sababli hatto o‘z joniga qasd qilish haqida o‘ylagani haqida ham gapirdi.
U o‘zining va oilasining hayotiga bu hodisaning juda salbiy ta’sir ko‘rsatganini ta’kidladi. Hakam 12 soat davomida tinchlik topolmay, hayotida eng qiyin damlarni boshidan kechirdi.
U sudlov faoliyatini davom ettira olmasligini sezib, hayotida nima qilish mumkinligi haqida chuqur o‘yladi. Ushbu voqea natijasida Klattenburg to‘rt hafta davomida musobaqalardan chetlatildi.
Bu davr uning professional faoliyatida qiyin pallalardan biri bo‘ldi. Shunday holatlar sport sohasida adolat va insoniylik tamoyillarining qanchalik muhim ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Клаттенбург задумал о самоубийстве из-за обвинений в расизме
В 2012 году судья Марк Клаттенбург стал жертвой обвинений в расизме со стороны полузащитника «Челси» Джона Оби Микела. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этот инцидент произошел во время матча против «Манчестер Юнайтед» в рамках Английской Премьер-лиги. Клаттенбург даже говорил о том, что думал о самоубийстве из-за этого события.
Он отметил, что этот инцидент оказал очень негативное влияние на его и жизнь его семьи. Судья провел 12 часов без покоя, переживая самые трудные моменты в своей жизни.
Поняв, что не сможет продолжать свою судейскую карьеру, он глубоко задумался о том, что можно сделать в своей жизни. В результате этого инцидента Клаттенбург был отстранен от соревнований на четыре недели.
Этот период стал одним из самых сложных в его профессиональной карьере. Такие случаи еще раз показывают, насколько важны принципы справедливости и человечности в спортивной сфере.