Tashuev: PSJ futbolchilari o‘yinlardan to‘ygan
O‘zbekistonlik murabbiy Sergey Tashuev, yaqinda Grozni shahridagi "Axmat" klubida faoliyat yuritgan, Klublar jahon chempionatining yakunlari haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Musobaqa iyun oyidan iyul oyigacha AQShda yangilangan formatda o‘tkazildi. Unda 32 ta klub ishtirok etdi.
Finalda Londonning "Chelsi" jamoasi Fransiyaning "PSJ" jamoasini 3:0 hisobida mag‘lub etdi va chempionlikni qo‘lga kiritdi. Tashuevning fikricha, "Chelsi"ning g‘alabasi "PSJ" futbolchilari allaqachon to‘yib o‘ynaganidan dalolat beradi.
Musobaqa o‘tkazilish vaqti juda noqulay tanlangan. FIFA tashkiloti bu holatni tahlil qilib, katta mablag‘ ortidan quvish o‘rniga, muhim xulosalar chiqarishi kerak.
So‘nggi mavsumda "PSJ" jamoasi Superkubok, Kubok, Fransiya chempionati hamda UEFA Chempionlar ligasida g‘olib chiqqan. Shu bilan birga, "Chelsi" jamoasi UEFA Konferensiyalar ligasida g‘alaba qozongan.
Mazkur fikrlar "Sovetskiy sport" nashri tomonidan keltirilgan. Musobaqaning yangi formati va natijalari futbol olamida katta e’tibor qozondi.
Tashuevning ta’kidlashicha, futbol tashkilotchilari musobaqalar vaqtini yanada qulay va futbolchilarning holatiga mos ravishda belgilashi zarur. Bu esa o‘yin sifatini oshirish va futbolchilarning samaradorligini ta’minlashga xizmat qiladi.

Ташуев: футболисты ПСЖ насытились играми
Узбекистанский тренер Сергей Ташуев, недавно работавший в клубе "Ахмат" в Грозном, высказал свое мнение о результатах клубного чемпионата мира. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Соревнование проходило с июня по июль в обновленном формате в США. В нем участвовали 32 клуба.
В финале лондонский "Челси" одержал победу над французским "ПСЖ" со счетом 3:0 и завоевал чемпионский титул. По мнению Ташуева, победа "Челси" свидетельствует о том, что футболисты "ПСЖ" уже насытились играми.
Время проведения соревнования было выбрано очень неудобно. Организация FIFA должна проанализировать эту ситуацию и сделать важные выводы вместо того, чтобы гоняться за большими деньгами.
В последнем сезоне команда "ПСЖ" выиграла Суперкубок, Кубок, чемпионат Франции и Лигу чемпионов УЕФА. В то же время команда "Челси" одержала победу в Лиге конференций УЕФА.
Эти мнения были приведены изданиями "Советский спорт". Новый формат соревнования и его результаты привлекли большое внимание в мире футбола.
По словам Ташуева, организаторы футбольных турниров должны устанавливать время проведения соревнований более удобно и в соответствии с состоянием футболистов. Это будет способствовать повышению качества игры и обеспечению эффективности футболистов.