Sun’iy intellekt tufayli boy va kambag‘allar o‘rtasidagi tafovut o‘smoqda
Sun’iy intellekt (SI) va avtomatlashtirishning shiddatli rivojlanishi jahon iqtisodiyotida yangi imkoniyatlar yaratayotgani bilan birga, global tengsizlik muammosini ham chuqurlashtirmoqda. BMTning Savdo va taraqqiyot konferensiyasi (UNCTAD) hisobotiga ko‘ra, kelgusi o‘n yil ichida bu texnologiyalar dunyo bo‘ylab mehnat bozoriga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi.
40 foiz kasblar tahdid ostida
UNCTAD tahlillariga ko‘ra, 2033 yilga kelib sun’iy intellekt bozori qiymati 4,8 trillion dollarga yetishi mumkin. Bu texnologiya ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va raqamli transformatsiyani jadallashtirishga yordam bersa-da, mehnat bozori uchun salbiy oqibatlarga ham olib kelishi mumkin. Hisobotda qayd etilishicha, avtomatlashtirish dunyodagi ish o‘rinlarining 40 foiziga ta’sir qilishi mumkin.
Mutaxassislar ushbu jarayon natijasida iqtisodiy foyda notekis taqsimlanishini ta’kidlashmoqda. Ya’ni sun’iy intellekt asosan kapital egalarining manfaatlariga xizmat qiladi va mehnat resurslarining qiymatini kamaytiradi. Bu esa ayniqsa rivojlanayotgan mamlakatlar uchun jiddiy muammo tug‘diradi, chunki ularning iqtisodiyoti arzon ishchi kuchiga asoslangan.
Texnologik tafovut va global nomutanosiblik
Texnologiyalarning rivojlanishi global iqtisodiy tengsizlikni yanada kuchaytirishi mumkin. UNCTAD ma’lumotlariga ko‘ra, sun’iy intellekt bo‘yicha tadqiqot va ishlanmalarga sarflanayotgan mablag‘larning 40 foizi asosan AQSH va Xitoyda faoliyat yuritayotgan 100 ta kompaniya hisobiga to‘g‘ri keladi. Apple, Nvidia va Microsoft kabi texnologik gigantlarning bozor kapitallashuvi butun Afrika qit’asi yalpi ichki mahsulotiga teng ekanligi esa mamlakatlar o‘rtasidagi rivojlanish darajasidagi tafovutni yanada oshiradi.
Rivojlanayotgan mamlakatlar uchun ehtiyotkorlik va tashabbus zarur
UNCTAD hisobotida rivojlanayotgan mamlakatlar SI rivojlanishi va boshqaruvi bo‘yicha xalqaro me’yoriy-axloqiy standartlarni shakllantirishda faol ishtirok etishi kerakligi ta’kidlangan. BMT tomonidan quyidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish tavsiya etilmoqda:
- Sun’iy intellekt bo‘yicha ma’lumotlar oshkoraligini ta’minlash – SI texnologiyalarining ta’sirini yaxshiroq tushunish uchun aniq va ochiq ma’lumotlarga ega bo‘lish.
- Umumiy infratuzilmani yaratish – sun’iy intellektdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish.
- Ochiq sun’iy intellekt modellarini qo‘llab-quvvatlash – texnologik resurslarni teng taqsimlash.
- Bilim va resurslar almashinuvini rivojlantirish – rivojlanayotgan mamlakatlar uchun tajriba va tafakkur almashish imkoniyatlarini yaratish.
Sun’iy intellekt – tahdidmi yoki imkoniyat?
UNCTAD hisobotiga ko‘ra, sun’iy intellekt texnologik taraqqiyotning asosiy drayverlaridan biri bo‘lishi mumkin, ammo bu jarayon adolatli va teng imkoniyatlar asosida yo‘lga qo‘yilishi kerak. Davlatlar va xalqaro tashkilotlar SIni tartibga solish va strategik investitsiyalar orqali uni rivojlantirish yo‘nalishida hamkorlik qilishlari muhim.
Bugungi kunda sun’iy intellekt inson hayotining turli jabhalariga kirib borar ekan, uning iqtisodiy va ijtimoiy oqibatlarini diqqat bilan kuzatish, har bir mamlakat uchun mos va xavfsiz strategiya ishlab chiqish zarur. Faqat shundagina texnologik taraqqiyot teng imkoniyatlar yaratadigan, barqaror rivojlanish vositasiga aylanishi mumkin.

Из-за искусственного интеллекта растет разрыв между богатыми и бедными
Искусственный интеллект (ИИ) и стремительное развитие автоматизации, создавая новые возможности в мировой экономике, также углубляют проблему глобального неравенства. Согласно отчету Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), в течение следующих десяти лет эти технологии окажут серьезное влияние на рынок труда по всему миру.
40 процентов профессий под угрозой
По данным ЮНКТАД, к 2033 году стоимость рынка искусственного интеллекта может достичь 4,8 триллиона долларов. Хотя эта технология может помочь повысить производительность и ускорить цифровую трансформацию, она также может привести к негативным последствиям для рынка труда. В отчете отмечается, что автоматизация может затронуть 40 процентов рабочих мест в мире.
Эксперты подчеркивают, что в результате этого процесса экономическая выгода будет распределяться неравномерно. То есть искусственный интеллект в основном служит интересам владельцев капитала и снижает стоимость трудовых ресурсов. Это создает серьезные проблемы, особенно для развивающихся стран, экономика которых основана на дешевой рабочей силе.
Технологическое неравенство и глобальная диспропорция
Развитие технологий может еще больше усилить глобальное экономическое неравенство. По данным ЮНКТАД, 40 процентов средств, выделяемых на исследования и разработки в области искусственного интеллекта, приходятся на 100 компаний, работающих в основном в США и Китае. Рыночная капитализация таких технологических гигантов, как Apple, Nvidia и Microsoft, равна валовому внутреннему продукту всего африканского континента, что еще больше увеличивает разницу в уровне развития между странами.
Развивающимся странам необходимы осторожность и инициатива
В отчете ЮНКТАД подчеркивается, что развивающиеся страны должны активно участвовать в формировании международных нормативно-этических стандартов в области развития и управления ИИ. ООН рекомендует реализовать следующие меры:
• Обеспечение прозрачности данных по искусственному интеллекту – наличие четких и открытых данных для лучшего понимания влияния технологий ИИ.
• Создание общей инфраструктуры – расширение возможностей использования искусственного интеллекта.
• Поддержка открытых моделей искусственного интеллекта – равномерное распределение технологических ресурсов.
• Развитие обмена знаниями и ресурсами – создание возможностей для обмена опытом и идеями для развивающихся стран.
Искусственный интеллект – угроза или возможность?
Согласно отчету ЮНКТАД, искусственный интеллект может стать одним из основных драйверов технологического прогресса, однако этот процесс должен быть организован на основе справедливых и равных возможностей. Важно, чтобы государства и международные организации сотрудничали в регулировании ИИ и развитии его через стратегические инвестиции.
Сегодня, когда искусственный интеллект проникает в различные сферы жизни человека, необходимо внимательно следить за его экономическими и социальными последствиями, разрабатывать соответствующую и безопасную стратегию для каждой страны. Только тогда технологический прогресс сможет стать инструментом, создающим равные возможности и устойчивое развитие.