Eron AQSH bilan muzokara o‘tkazishni rad etdi
Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy AQSH va qudratli davlatlar tomonidan taklif etilayotgan muzokaralarni keskin rad etdi. Uning fikricha, bu kabi muzokaralar haqiqiy muammolarni hal qilish uchun emas, balki siyosiy hukmronlik va bosim o‘tkazish maqsadida taklif qilinmoqda.
«Ayrim qudratli davlatlarning muzokara takliflari muammolarni hal qilish uchun emas, balki hukmronlik qilish va o‘z manfaatlarini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan. Eron ularning umidlarini albatta qabul qilmaydi», — dedi Xomanaiy.
Eron AQSHning muzokara taklifini rad etdi
So‘nggi kunlarda AQSH prezidenti Donald Tramp Eron rahbariyatiga maktub yo‘llagani va mamlakatning yadroviy dasturi bilan bog‘liq xavotirlar yuzasidan muzokaralar o‘tkazishni taklif qilgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Biroq, Eronning BMTdagi vakolatxonasi hech qanday maktub qabul qilinmaganini ma’lum qildi. Tehron muzokaralar o‘tkazish ehtimolini ham rad etdi.
Yadroviy bitim va Yevropa bilan munosabatlar
Xomanaiy nutqida Yevropa davlatlarini ham tanqid qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Eronning yadroviy kelishuv bo‘yicha majburiyatlarini bajarmagani haqida gapirmoqda, lekin o‘zlari bu bitimni amalga oshirish uchun harakat qilmagan.
«Siz Eron o‘z majburiyatlarini bajarmaganini da’vo qilasiz. Xo‘sh, o‘zingiz bu majburiyatlarni bajardingizmi? Siz birinchi kundanoq beharakatsiz», — dedi Eron oliy rahbari.
Shuningdek, Xomanaiy AQSH birinchi bo‘lib yadroviy kelishuvdan chiqqanini va Yevropaning bu bo‘yicha hech qanday real chora ko‘rmaganini ta’kidladi.
Trampning munosabati va Erondagi siyosiy qarama-qarshilik
Tramp o‘tgan oy Eron bilan yangi yadroviy kelishuvga erishish imkoniyati borligini bildirgan. U Eronni «bombardimon qilmasdan» kelishuvga erishmoqchi ekanligini aytgan.
7 mart kuni Tramp «Eron bilan munosabatlarda qiziq vaqtlar yaqinlashyapti» deb ta’kidladi.
Shu bilan birga, Eron prezidenti Mas’ud Pizishkiyon AQSH bilan muzokaralar o‘tkazish zarurligini bildirgan edi. Biroq, Ali Xomanaiy bunga qarshi chiqdi va mamlakat pozitsiyasi qat’iy ekanini ma’lum qildi.
Bu hodisa Erondagi ichki siyosiy ziddiyatlarni ham ko‘rsatib turibdi – bir taraf muzokaralar tarafdori bo‘lsa, oliy rahbarlik bunga yo‘l qo‘ymayapti.

Иран отказался от переговоров с США
Высший лидер Ирана Али Хаменеи резко отверг предложенные США и могущественными государствами переговоры. По его мнению, такие переговоры предлагаются не для решения реальных проблем, а с целью политического доминирования и давления.
«Предложения некоторых могущественных государств о переговорах направлены не на решение проблем, а на установление доминирования и реализацию своих интересов. Иран, безусловно, не примет их надежд», — сказал Хаменеи.
Иран отказался от предложения США о переговорах
В последние дни появились сообщения о том, что президент США Дональд Трамп отправил письмо иранскому руководству и предложил провести переговоры по поводу ядерной программы страны.
Однако иранская миссия при ООН сообщила, что никакое письмо не было получено. Тегеран также отверг возможность проведения переговоров.
Ядерное соглашение и отношения с Европой
Хаменеи также раскритиковал европейские государства в своем выступлении. По его словам, Европа говорит о том, что Иран не выполняет свои обязательства по ядерному соглашению, но сами они не предприняли никаких действий для его реализации.
«Вы утверждаете, что Иран не выполнил свои обязательства. Так вы сами выполнили эти обязательства? С первого дня вы бездействуете», — сказал высший лидер Ирана.
Кроме того, Хаменеи подчеркнул, что США первыми вышли из ядерного соглашения, и Европа не предприняла никаких реальных мер по этому поводу.
Реакция Трампа и политическое противоречие в Иране
Трамп в прошлом месяце заявил, что есть возможность достичь нового ядерного соглашения с Ираном. Он сказал, что хочет достичь соглашения «без бомбардировок».
7 марта Трамп отметил, что «в отношениях с Ираном приближаются интересные времена».
В то же время президент Ирана Масуд Пизишкиян заявил о необходимости проведения переговоров с США. Однако Али Хаменеи выступил против этого и заявил, что позиция страны остается твердой.
Этот инцидент также подчеркивает внутренние политические противоречия в Иране — с одной стороны, есть сторонники переговоров, а высшее руководство этому не способствует.