Ukraina Pokrovsk va Toretsk atrofida qarshi hujumga o‘tdi. Bu nima bilan bog‘liq?
Bahor kelishi bilan Rossiya armiyasining Ukrainadagi hujum amaliyotlari susaydi, hujumlar intensivligi va oldinga siljish sur’ati sezilarli darajada pasaydi. Ukraina qo‘shinlari esa faollashib, ketma-ket qarshi hujumlar uyushtirdi va yo‘qotilgan hududlarning kichik qismini qaytarib oldi.
BBC rus xizmati harbiy sharhlovchisi Rossiya-Ukraina frontida nimalar sodir bo‘layotgani haqida qisqacha sharh berdi.
Yakunlangan hafta davomida Rossiya qo‘shinlari turli hududlarda, ayniqsa Donetsk g‘arbida hujumlarni faol davom ettirdi. Velikamixaylovsk yo‘nalishida ular Mokriye Yali daryosi shimoliga, Kuraxovo yo‘nalishida esa Konstantinopol shahriga yorib o‘tishga harakat qilishdi.
Rossiyaning hujum amaliyotlari boshqa uchastkalarda ham davom etdi – Xarkivdan sharqda Kupyansk va shimoli-sharqda Vovchansk hududlarida, Donetskdan shimolda Liman va Seversk hududlarida, Kramatorskdan janubi-sharqda Chasiv Yar hududida, Pokrovsk hududida, Zaporijjyadan janubi-sharqda Orixiv hududida, shuningdek, Kursk oblastida.
Aksariyat yo‘nalishlarda rus qo‘shinlarining oldinga siljishi kuz-qish kampaniyasidagiga qaraganda arzimas darajada bo‘lmoqda. Amerika Urushni o‘rganish instituti (ISW) 5 mart kungi hisobotida Rossiya armiyasining butun front chizig‘idagi tasdiqlangan muvaffaqiyatlarini topmadi.
Shu bilan birga, ko‘plab manbalar, jumladan, rossiyaliklar ham Donetsk g‘arbi va shimolida Ukraina qurolli kuchlari faollashgani haqidagi xabarlarni tasdiqladi.
Umuman olganda, janglarning qizg‘inligi saqlanib qolmoqda, ammo jiddiy natijalar yo‘q.
Davomli qarshi hujumlarda Ukraina qo‘shinlari Pokrovskka hujum qilayotgan Rossiya bo‘linmalarini biroz ortga chekintirib, o‘z pozitsiyalarini tiklashga muvaffaq bo‘lgan.
Ukraina qurolli kuchlarining qarshi zarbalari geografiyasi e’tiborga molik – shaharning g‘arbiy (Kotlino, Udachne, Novosergiyivka, Uspenovka hududida) va sharqiy (Vozdvijenka va Vodyanoye Vtoroye hududida) qanot chiziqlari bo‘ylab, shuningdek, janubda – Dachanskoye va Shevchenko qishloqlari hududida.
«5 mart kuni e’lon qilingan geolokatsiya kadrlari Rossiya qo‘shinlari Shevchenko sharqida (Pokrovskdan janubda) Ukraina zirhli mashinalariga zarba berayotganini ko‘rsatmoqda, bu esa Ukraina kuchlari yaqinda bu hududda oldinga siljiganini ko‘rsatadi», – deb yozadi ISW.
Ukraina qo‘shinlari yana bir qarshi zarbani Toretskda berdi. To‘lig‘icha Rossiya armiyasi nazoratiga o‘tgandek ko‘ringan shahar yana jang maydoniga aylandi – Ukraina bo‘linmalari shaharga yorib kirgani va deyarli Toretsk markazida otishmalar bo‘lgani xabar qilingan.
Rossiya mudofaa vazirligi 7 fevral kuni Toretsk egallab olinganini e’lon qilgandi (Rossiya harbiy idorasi ma’lumotlarida Ukrainaning bu shahri eski nomi bilan Dzerjinsk deb atalgan). Biroq, Ukraina qurolli kuchlari shahar chekkalarini nazorat qilishda davom etdi va fevral oyi oxirida ukrain harbiylari yana Toretsk markaziga kirdi. «Meduza»ning so‘nggi harbiy hisobotida aytilishicha, ular Toretskdagi rus bo‘linmalari rotatsiya qilinganidan foydalangan. Ukraina harbiylari ta’kidlashicha, Toretsk ham Chasiv Yar kabi RF qo‘shinlarining oylab davom etayotgan urinishlariga qaramay, hali qulamadi. Ukraina nashrlari mart oyi boshida rossiyalik harbiy Svyatoslav Golikovning telegram-kanalidagi postiga iqtibos keltirgan, unda Rossiya Mudofaa vazirligi Toretskni «kredit»ga olgani, shahardagi haqiqiy vaziyat esa «dahshatli va mavhum» ekani aytilgan.
«Pokrovsk ostonasida hammasi juda murakkab, logistika izdan chiqmoqda, odamlar yo‘q, – deb yozadi oldingi chiziqdagi Rossiya qismlari ta’minoti bilan shug‘ullanuvchi rossiyalik harbiy bloger «BCH 3». – Chasiv Yar yaqinida biroz oldinga yuramiz, lekin o‘sha manzara – logistikani buzishmoqda, odamlar yo‘q. Toretsk bo‘yicha ham shu gap – shahar janglari, Ukraina qurolli kuchlari qarshi hujumga o‘tmoqda. Barcha darajadagi rahbarlarga lag‘mon osishda davom etamiz».
«Nega odamlar yo‘q? Nima uchun havodagi ustunlik raqibda va bu ustunlik barqaror o‘sish tendensiyasiga ega? Ularning osmonda 24/7 vaqt davomida parvozda bo‘luvchi qanotlari, Baba-Yaga dronlari, kamikadzelarga 20 km masofaga uchish imkonini beruvchi retranslyatorlari bor. Umuman olganda, bizda hamma narsa kamtarroq. FPV dronlar bo‘yicha ustunlik ilgari 1 ga 6 edi, endi yanada kattaroq. Bu bizda dronlar kamligidan emas, garchi bu ham bo‘lsa. Bizda operatorlar kamroq», – deb hisoblaydi rossiyalik bloger.
Ukraina qurolli kuchlarida dronlar chindan ham juda ko‘p va yanada ko‘payib bormoqda. Foto: EPA
«Taktik darajadagi cheklangan qarshi hujumlar»
Rossiya hujumi sur’atlari pasayishi va Ukraina qurolli kuchlari faollashuvi sabablari turlicha bo‘lishi mumkin.
Katta ehtimol bilan, bir necha oylik uzluksiz hujumlardan so‘ng Rossiya bo‘linmalari holdan toygan va endi dam olish, qayta tashkil etish va qayta guruhlanishga muhtoj.
Iqlim sharoitlari ham ta’sir ko‘rsatadi – bahor kelishi bilan yo‘llar yomonlashadi va ob-havo ukrainlar foydalanayotgan dronlar parvozi uchun qulaylashadi.
Yanvar oyi oxirida Ukraina qurolli kuchlari quruqlikdagi qo‘shinlari qo‘mondoni general Mixaylo Drapatiy Donbassda jang qilayotgan «Hortitsa» qo‘shinlari operativ-strategik guruhi rahbari etib tayinlangani ham o‘z rolini o‘ynagan bo‘lishi mumkin.
U boshqaruvga kelishi bilan Ukraina qo‘shinlari tez-tez passiv mudofaa taktikasidan chetga chiqib, javob zarbalari berishni va qarshi tahdidlarni yaratishni boshladi.
Pokrovsk yo‘nalishida – qarshi hujum emas, balki «taktik darajadagi cheklangan qarshi hujumlar» amalga oshirilmoqda, deb tushuntiradi ukrainalik harbiy jurnalist Bogdan Miroshnikov.

пасмурно ветер 2 м/с, СВ
С приходом весны наступательные операции российской армии в Украине ослабевают, интенсивность атак и скорость продвижения значительно снижаются. Украинские войска, в свою очередь, активизировались, провели ряд контратак и вернули небольшую часть утраченных территорий.
Русская служба BBC предоставила краткий обзор того, что происходит на российско-украинском фронте.
На протяжении завершившейся недели российские войска активно продолжали атаки в различных районах, особенно на западе Донецка. В направлении Великамихайловки они пытались прорваться на север от реки Мокрые Ялы, а в направлении Курехова – к городу Константинополь.
Наступательные операции России продолжались и на других участках – на востоке от Харькова в районах Купянска и на северо-востоке в Вовчанске, на севере от Донецка в районах Лимана и Северска, на юго-востоке от Краматорска в районе Часового Яра, в районе Покровска, на юго-востоке от Запорожья в районе Орихова, а также в Курской области.
На большинстве направлений продвижение российских войск наблюдается на незначительном уровне по сравнению с осенне-зимней кампанией. Американский институт изучения войны (ISW) в отчете от 5 марта не нашел подтвержденных успехов российской армии на всем фронте.
В то же время множество источников, включая российских, подтвердили сообщения о том, что украинские вооруженные силы активизировались на западе и севере Донецка.
В целом, интенсивность боев сохраняется, однако серьезных результатов нет.
В ходе продолжающихся контратак украинские войска смогли немного оттянуть российские подразделения, атакующие Покровск, и восстановить свои позиции.
География контратак украинских вооруженных сил заслуживает внимания – вдоль западного (в районах Котлино, Удачное, Новосергеевка, Успеновка) и восточного (в районах Воздвиженка и Водяное Второе) флангов города, а также на юге – в районах Дачанского и Шевченко.
«Геолокационные кадры, опубликованные 5 марта, показывают, что российские войска наносят удары по украинским бронемашинам к востоку от Шевченко (на юг от Покровска), что указывает на то, что украинские силы недавно продвинулись в этом районе», – пишет ISW.
Украинские войска также нанесли еще один контрудар в Торецке. Город, который казался полностью находящимся под контролем российской армии, снова стал полем боя – сообщается, что украинские подразделения прорвались в город, и почти в центре Торецка произошли перестрелки.
Министерство обороны России объявило о захвате Торецка 7 февраля (в данных российской военной ведомства этот город Украины называется старым именем Дзержинск). Однако украинские вооруженные силы продолжали контролировать окраины города, и в конце февраля украинские военные снова вошли в центр Торецка. В последнем военном отчете «Медузы» говорится, что они воспользовались ротацией российских подразделений в Торецке. Украинские военные подчеркивают, что Торецк, как и Часовой Яр, несмотря на многомесячные попытки российских войск, все еще не пал. Украинские издания в начале марта процитировали пост российского военного Святослава Голикова в телеграм-канале, в котором говорилось, что Министерство обороны России взяло Торецк «в кредит», а реальная ситуация в городе «ужасная и неопределенная».
«На Покровском направлении все очень сложно, логистика выходит из-под контроля, людей нет, – пишет российский военный блогер «BCH 3», занимающийся снабжением передовых частей. – Мы немного продвигаемся рядом с Часовым Яром, но картина та же – логистика нарушена, людей нет. То же самое и по Торецку – городские бои, украинские вооруженные силы переходят в контрнаступление. Мы продолжаем давить на руководителей всех уровней».
«Почему людей нет? Почему воздушное превосходство на стороне противника и эта превосходство имеет тенденцию к стабильному росту? У них в небе 24/7 летающие крылья, дроны Баба-Яга, ретрансляторы, позволяющие камикадзе лететь на расстояние 20 км. В общем, у нас все скромнее. Преимущество по FPV-дронам раньше было 1 к 6, теперь еще больше. Это не из-за нехватки дронов у нас, хотя это тоже есть. У нас меньше операторов», – считает российский блогер.
В украинских вооруженных силах дронов действительно очень много и их количество продолжает расти. Фото: EPA
«Ограниченные контратаки на тактическом уровне»
Причины снижения темпов российской атаки и активизации украинских вооруженных сил могут быть различными.
С высокой вероятностью, после нескольких месяцев непрерывных атак российские подразделения истощены и теперь нуждаются в отдыхе, реорганизации и перегруппировке.
Климатические условия также оказывают влияние – с приходом весны дороги ухудшаются, а погода становится более благоприятной для полетов дронов, используемых украинцами.
В конце января назначение генерала Михаила Драпатия на должность командующего сухопутными войсками в Донбассе, возглавляющего оперативно-стратегическую группу «Хортица», также могло сыграть свою роль.
С его приходом украинские войска начали чаще отходить от пассивной оборонительной тактики и начали наносить ответные удары и создавать контругрозы.
На Покровском направлении проводятся не контратаки, а «ограниченные контратаки на тактическом уровне», объясняет украинский военный журналист Богдан Мирошников.
«Противник все равно пытается осуществлять наступательные действия на большинстве участков. Кроме того, они [россияне] пытаются перегруппироваться, чтобы ответить на наши контратаки. Но общий смысл понятен – противник сильно устал от 1,5 лет непрерывных атак. Мы только начинаем этим пользоваться», – пишет он.