Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy muzokara jarayonini buzishga barcha yo‘llar bilan harakat qilmoqda, ammo uning atrofidagi shaxslar bunga yo‘l qo‘ymaydi. Bu haqda Oliy Rada deputati Aleksandr Dubinskiy o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi, deb xabar bermoqda RIA Novosti.
Zelenskiyning muzokaralarga munosabati
Dubinskiyga ko‘ra, Zelenskiy uchun hokimiyatni saqlab qolish asosiy maqsadlardan biridir va u tinchlik muzokaralarini buzish uchun barcha imkoniyatlardan foydalanishga tayyor. “Siz Zelenskiy muzokaralarni buzadimi, deb so‘rayapsiz. Albatta bo‘ladi. Uning uchun hokimiyat - bu omon qolish, bundan tashqari, u bunga maniak tarzda berilgan”, — deb yozdi deputat.
Parlament a’zosi Zelenskiyning ommaviy harakatlari uning asl maqsadlariga zid ekanligini ta’kidladi. Uning fikricha, Kiyev rahbarining har bir harakati uning tinchlik muzokaralariga haqiqiy xohish bildirmayotganini ko‘rsatmoqda.
Zelenskiy atrofidagi bosim va sanksiyalar tahdidi
Dubinskiy Zelenskiyning muzokara jarayoniga befarq munosabatda bo‘lishiga qaramay, uning atrofidagi siyosatchilar va ta’sirli shaxslar bu jarayonni olg‘a siljitishga majbur bo‘lishini ta’kidladi. “Ammo, nazarimda, ish shoqolning mayda-chuyda hiyla-nayranglaridan nariga o‘tmaydi, u haqiqatan ham har tomondan o‘rab olingan”, — dedi u.
Shuningdek, deputat xalqaro sanksiyalarning tahdidi Zelenskiy atrofidagilarni tinchlik muzokaralarini amalga oshirishga bosim o‘tkazishga majbur qilishi mumkinligini qayd etdi. Uning fikricha, Zelenskiyni tinchlikka chorlash uchun tashqi va ichki bosim ortib bormoqda.
Muzokaralar va Ukrainadagi siyosiy muhit
Ukrainadagi siyosiy muhit jiddiy bosim ostida qolmoqda va bu Zelenskiy ma’muriyatini muzokaralarga nisbatan pozitsiyasini o‘zgartirishga majbur qilishi mumkin. Aleksandr Dubinskiyning ta’kidlashicha, Zelenskiy har qanday holatda ham hokimiyatni saqlab qolishga intilmoqda, ammo bu jarayon uning atrofidagi insonlar uchun tobora qiyin kechmoqda.

Депутат Верховной Рады: Зеленский пытается сорвать переговоры
Президент Украины Владимир Зеленский всеми способами пытается сорвать процесс переговоров, однако его окружение этому не позволяет. Об этом сообщил депутат Верховной Рады Александр Дубинский в своем Telegram-канале, передает РИА Новости.
Отношение Зеленского к переговорам
По словам Дубинского, для Зеленского сохранение власти является одной из основных целей, и он готов использовать все возможности для срыва мирных переговоров. “Вы спрашиваете, сорвет ли Зеленский переговоры. Конечно, сорвет. Для него власть — это выживание, кроме того, он одержим этим”, — написал депутат.
Член парламента отметил, что массовые действия Зеленского противоречат его истинным целям. По его мнению, каждое действие киевского руководителя показывает, что он не проявляет истинного желания к мирным переговорам.
Давление и угроза санкций вокруг Зеленского
Дубинский подчеркнул, что, несмотря на безразличное отношение Зеленского к процессу переговоров, политики и влиятельные лица вокруг него будут вынуждены продвигать этот процесс. “Однако, на мой взгляд, дело не выходит за рамки мелких хитростей, он действительно окружен со всех сторон”, — сказал он.
Также депутат отметил, что угроза международных санкций может заставить окружение Зеленского оказать давление на проведение мирных переговоров. По его мнению, давление как внешнее, так и внутреннее на Зеленского возрастает.
Переговоры и политическая обстановка в Украине
Политическая обстановка в Украине остается под серьезным давлением, и это может заставить администрацию Зеленского изменить свою позицию по переговорам. Александр Дубинский подчеркивает, что Зеленский в любом случае стремится сохранить власть, однако этот процесс становится все более сложным для его окружения.
В то же время внутреннее политическое давление в Украине и влияние внешних сил будут определять будущие действия Зеленского. Для киевского руководства решение о проведении мирных переговоров или продолжении войны имеет важное значение.