Tramp: «Ukraina har qanday holatda ham omon qolmasligi mumkin»
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Ukraina rahbari Volodimir Zelenskiy bilan tortishib qolganidan beri Ukraina prezidentining Oq uyga qaytib kelishi va nodir metallar bo‘yicha bitim imzolanishini kutib qolmoqda. Bu haqda Tramp Fox News telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Tramp: «Zelenskiy minnatdor emas»
Tramp intervyu davomida Vashington tomonidan Ukrainaga berilgan yordam uchun Zelenskiy yetarlicha minnatdorlik bildirmayapti, deb hisoblashini aytdi. «U aqlli yigit. Va u dangal yigit. U Bayden ma’muriyati davrida yosh boladan konfet olgandek, pul oldi. Xuddi shunday munosabatda. Bu juda oson edi! Uni minnatdor deb o‘ylamayman», — dedi Tramp.
Fox News boshlovchisi sobiq prezidentga «agar yordam berishni to‘xtatsangiz, Ukrainaning omon qola olmasligi sizni qoniqtiradimi?», deya savol berdi. Tramp esa: «Ukraina har qanday holatda ham omon qolmasligi mumkin», — deb javob qaytardi. Bu so‘zlar AQSH siyosatida yangi tortishuvlarga sabab bo‘lishi mumkin.
Rossiya-Ukraina urushi bo‘yicha pozitsiya
Jurnalist Trampga ayrim kuzatuvchilar uning Rossiya-Ukraina urushida Moskvani qo‘llab-quvvatlayotganini iddao qilayotganini eslatganida, u bunday fikrni rad etdi. «Hech kim Rossiya bilan Donald Trampchalik keskin munosabat olib bormagan», — dedi sobiq prezident. Shuningdek, u Vladimir Putin bilan «yaxshi kelishishini» ham ta’kidladi.
Nodir metallar bitimi va Zelenskiyning Vashingtonga tashrifi
28 fevral kuni AQSH va Ukraina o‘rtasida nodir metallar bo‘yicha bitim imzolanishi kerak edi. Biroq, Zelenskiyning Vashingtonga tashrifi davomida Tramp va vitse-prezident Jey Di Vens o‘rtasida tortishuv yuz berdi. Bu tortishuvdan so‘ng Zelenskiy Oq uyni muddatidan oldin tark etdi. Bu voqea bitim imzolanishini cho‘zilishga olib keldi.
Bir necha kun o‘tgach, Tramp bitim «o‘lmagani», ammo Zelenskiy Ukrainaga AQSH tomonidan berilgan yordam uchun minnatdor bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Bu esa Tramp ma’muriyati Ukrainaga nisbatan siyosatini o‘zgartirishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Ukrainaga yordam shartlari o‘zgarishi mumkin
NBC News manbalariga ko‘ra, Tramp o‘z yordamchilari bilan suhbatda Ukrainaga harbiy yordam va razvedka ma’lumotlari berishni qayta tiklash uchun endi nodir metallar bo‘yicha bitimni imzolashning o‘zi yetarli emasligini aytgan. Tramp Volodimir Zelenskiydan Rossiya bilan tinchlik muzokaralarini boshlash va Moskvaning bosib olgan hududlardan voz kechishga tayyorligini bildirishini talab qilmoqda. Bundan tashqari, u Zelenskiyning prezidentlik lavozimidan ketishi haqida ham yon bosishini kutayotgani ma’lum qilindi.
Tramp va Zelenskiy munosabatlarining kelajagi
Tramp va Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlar ancha murakkab tus olmoqda. Zelenskiy AQSHning Ukrainaga yordami davom etishini xohlasa, Tramp undan qator yon berishlarni talab qilmoqda. Bu esa Ukraina va AQSH o‘rtasidagi siyosiy va diplomatik muloqotga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozircha Zelenskiyning bu talablarga qanday javob berishi noma’lum bo‘lib qolmoqda. Ukraina va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarning kelgusi rivoji ko‘p jihatdan Trampning keyingi qarorlariga bog‘liq bo‘lib turibdi.

Трамп: «Украина в любом случае может не выжить»
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что президент Украины Владимир Зеленский ждет возвращения в Белый дом и подписания соглашения по редким металлам с тех пор, как они поссорились. Об этом Трамп сообщил в интервью телеканалу Fox News.
Трамп: «Зеленский не благодарен»
Трамп в ходе интервью сказал, что считает, что Зеленский недостаточно благодарен за помощь, предоставленную Украине Вашингтоном. «Он умный парень. И он наглый парень. Он получил деньги, как ребенок, который берет конфеты у Байденовской администрации. Такое же отношение. Это было очень просто! Я не думаю, что он благодарен», — сказал Трамп.
Ведущий Fox News задал бывшему президенту вопрос: «Если вы прекратите помощь, вас удовлетворит, что Украина может не выжить?» Трамп ответил: «Украина в любом случае может не выжить». Эти слова могут вызвать новые споры в американской политике.
Позиция по российско-украинской войне
Когда журналист напомнил Трампу, что некоторые наблюдатели утверждают, что он поддерживает Москву в российско-украинской войне, он отверг это мнение. «Никто не имел таких резких отношений с Россией, как Дональд Трамп», — сказал бывший президент. Он также отметил, что у него «хорошие отношения» с Владимиром Путиным.
Соглашение по редким металлам и визит Зеленского в Вашингтон
28 февраля должно было быть подписано соглашение между США и Украиной по редким металлам. Однако во время визита Зеленского в Вашингтон произошла ссора между Трампом и вице-президентом Джей Ди Вэнсом. После этого инцидента Зеленский покинул Белый дом раньше срока. Этот инцидент привел к затягиванию подписания соглашения.
Через несколько дней Трамп заявил, что соглашение «не мертво», но Зеленский должен быть благодарен за помощь, предоставленную Украине США. Это указывает на то, что администрация Трампа может изменить свою политику в отношении Украины.
Условия помощи Украине могут измениться
По данным источников NBC News, Трамп в разговоре со своими помощниками заявил, что для возобновления военной помощи и разведывательных данных Украине недостаточно просто подписать соглашение по редким металлам. Трамп требует от Владимира Зеленского начать мирные переговоры с Россией и заявить о готовности отказаться от оккупированных Москвой территорий. Кроме того, стало известно, что он ожидает, что Зеленский уйдет с поста президента.
Будущее отношений Трампа и Зеленского
Отношения между Трампом и Зеленским становятся довольно сложными. Если Зеленский хочет, чтобы помощь США продолжалась, Трамп требует от него ряда уступок. Это может серьезно повлиять на политический и дипломатический диалог между Украиной и США.
Пока неизвестно, как Зеленский ответит на эти требования. Будущее отношений между Украиной и США во многом зависит от дальнейших решений Трампа.