Tesla va SpaceX asoschisi Ilon Maskning boyligi 2025 yil boshidan beri 100 milliard dollardan ortiqqa kamaydi. Birja tahlilchilari va OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Tesla hamda boshqa kompaniyalar aksiyalari qiymatining pasayishi natijasida Maskning boyligi hozirda 330 milliard dollarga baholanmoqda. Bu yil boshidagi ko‘rsatkichdan 102 milliard dollarga kamdir.
Moliyaviy tahlilchilarning fikricha, Amerika fond bozoridagi tushish bir qator yirik korporatsiyalarning aksiyalari qiymatini pasaytirgan. Bu holat natijasida nafaqat Mask, balki boshqa amerikalik milliarderlar ham moliyaviy yo‘qotishlarga uchragan. Masalan, Oracle korporatsiyasi asoschisi Larri Ellisonning boyligi 19 milliard dollarga, Amazon asoschisi Jeff Bezosniki esa 17 milliard dollarga kamaygan.
Shuningdek, Tesla aksiyalarining tushishi va Maskning boyligidagi yo‘qotishlar jamoatchilik va investorlarning uning siyosiy harakatlariga nisbatan munosabatlari bilan bog‘liqligi aytilmoqda. Xususan, AQSH va Yevropada Maskning Donald Tramp ma’muriyati bilan aloqalari va siyosiy bayonotlari sababli norozilik namoyishlari kuchaygan. Bu esa Tesla'ning ayrim bozorlardagi sotuvlariga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Shu bilan birga, The Guardian nashri o‘tgan yilning dekabrida Ilon Mask 2027 yilgacha dunyodagi birinchi dollardagi trillionerga aylanishi mumkinligini taxmin qilgan edi. Biroq hozirgi vaziyatda uning moliyaviy kelajagi fond bozoridagi o‘zgarishlar va global iqtisodiy sharoitlarga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Богатство Илона Маска уменьшилось на 100 миллиардов долларов
Состояние Илона Маска, основателя Tesla и SpaceX, с начала 2025 года уменьшилось более чем на 100 миллиардов долларов. По данным биржевых аналитиков и СМИ, состояние Маска в настоящее время оценивается в 330 миллиардов долларов из-за падения стоимости акций Tesla и других компаний. Это на 102 миллиарда долларов меньше, чем в начале года.
По мнению финансовых аналитиков, падение на американском фондовом рынке привело к снижению стоимости акций ряда крупных корпораций. В результате этого не только Маск, но и другие американские миллиардеры понесли финансовые потери. Например, состояние Ларри Эллисона, основателя корпорации Oracle, уменьшилось на 19 миллиардов долларов, а состояние Джеффа Безоса, основателя Amazon, — на 17 миллиардов долларов.
Также сообщается, что падение акций Tesla и потери Маска связаны с общественным и инвесторским отношением к его политическим действиям. В частности, в США и Европе усилились протесты против Маска из-за его связей с администрацией Дональда Трампа и политических заявлений. Это негативно сказалось на продажах Tesla на некоторых рынках.
В то же время, газета The Guardian в декабре прошлого года предположила, что Илон Маск может стать первым триллионером в долларах к 2027 году. Однако в текущей ситуации его финансовое будущее остается зависимым от изменений на фондовом рынке и глобальных экономических условий.