Minnesota shtatida besh nafar respublikachi senator "Trampga murosasizlik sindromi" (TDS)ni ruhiy kasallik sifatida tasniflashni ko‘zda tutuvchi qonun loyihasini taqdim etmoqchi. Bu tashabbus prezident Donald Trampga nisbatan haddan ortiq nafratni va uning siyosatiga qarshi "paranoyaning o‘tkir boshlanishi"ni ruhiy salomatlik bilan bog‘liq qonunlarga kiritishni nazarda tutadi. Bu haqda Newsweek nashri xabar berdi.
Qonun loyihasi respublikachi senatorlar tomonidan Minnesota Senatining Sog‘liqni saqlash va aholiga xizmat ko‘rsatish qo‘mitasi muhokamasiga 17 mart kuni kiritilishi rejalashtirilgan.
Respublikachilarga ko‘ra, Trampga murosasizlik sindromining asosiy belgilari qatoriga "Tramp sabab yuzaga kelgan umumiy isterika", og‘zaki nafrat ifodalari hamda Tramp tarafdorlariga nisbatan tajovuzkor va zo‘ravonlik harakatlari kiradi. Ularning fikriga ko‘ra, ushbu sindrom sababli ko‘plab odamlar Trampning siyosiy qarorlarini ruhiy kasallik alomatlari sifatida talqin qilishadi.
Ammo ushbu tashabbus sog‘liqni saqlash sohasidagi ekspertlar va fuqarolik jamiyati vakillari tomonidan jiddiy xavotir bilan qarshi olinmoqda. Ular ruhiy salomatlik diagnostikasining siyosiylashuvi insonlarning siyosiy fikrini bildirish erkinligini cheklash vositasiga aylanib qolishidan xavfsiramoqda. Shuningdek, bu tashabbus boshqa haqiqiy ruhiy kasalliklarga bo‘lgan e’tiborning kamayishiga olib kelishi mumkin, degan xavotirlar mavjud.
Avvalroq, Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt va kommunikatsiya direktori Stiven Cheung ko‘plab Tramp tanqidchilarini ushbu sindrom bilan ayblagan edi, ammo uni rasmiy tashxis sifatida qabul qilishga harakat qilinmagan edi.
Qonun loyihasining muhokamasi nafaqat Minnesota, balki butun mamlakat miqyosida keng bahslarga sabab bo‘lishi kutilayotgan bir paytda, mutaxassislar mazkur tashabbusning ruhiy salomatlik sohasiga salbiy ta’sir ko‘rsatishidan xavotir bildirmoqda.

Ненависть к Трампу может быть признана психическим заболеванием
В штате Миннесота пятеро республиканских сенаторов намерены представить законопроект, который классифицирует «синдром неприемлемости к Трампу» (TDS) как психическое заболевание. Эта инициатива предполагает включение в законы о психическом здоровье чрезмерной ненависти к президенту Дональду Трампу и «острого начала паранойи» против его политики. Об этом сообщает издание Newsweek.
Законопроект планируется к обсуждению в Комитете по здравоохранению и обслуживанию населения Сената Миннесоты 17 марта.
По мнению республиканцев, к основным признакам синдрома неприемлемости к Трампу относятся «общая истерия, вызванная Трампом», устные выражения ненависти, а также агрессивные и насильственные действия против сторонников Трампа. Они считают, что из-за этого синдрома многие люди интерпретируют политические решения Трампа как симптомы психического заболевания.
Однако эта инициатива вызывает серьезную озабоченность со стороны экспертов в области здравоохранения и представителей гражданского общества. Они опасаются, что политизация диагностики психического здоровья может стать средством ограничения свободы выражения политических взглядов. Также существуют опасения, что эта инициатива может привести к снижению внимания к другим реальным психическим заболеваниям.
Ранее пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт и директор по коммуникациям Стивен Чжун обвиняли многих критиков Трампа в этом синдроме, однако попыток официально принять его в качестве диагноза не предпринималось.
Обсуждение законопроекта ожидается не только в Миннесоте, но и на уровне всей страны, и эксперты выражают опасения, что эта инициатива негативно скажется на области психического здоровья.