Isroil G‘azo sektorida Hamasga qarshi keng ko‘lamli hujumlarni qayta boshladi
Isroil mudofaa kuchlari Hamas harakati nazoratidagi G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi davomida to‘xtatilgan yirik hujumlarni qayta boshladi. 18 mart kuni Isroil Mudofaa kuchlarining Telegram-kanalida ma’lum qilinganidek, «siyosiy eshelon qaroriga muvofiq, SAHAL va ISA hozirda G‘azo sektoridagi Hamas tashkilotiga tegishli terrorchilik obyektlariga keng miqyosli zarbalar bermoqda». Shuningdek, Isroilning G‘azo sektori bilan chegaradosh shaharlaridagi maktablar keyingi 24 soat davomida yopiq qolishi e’lon qilindi.
Hamas va xalqaro munosabatlar
Hamasning yuqori martabali rasmiylaridan biri Reuters agentligiga Isroil G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini bir tomonlama bekor qilganini ma’lum qildi. Guruh AQSH, Qatar va Misrni kelishuvning buzilishi uchun Isroilni to‘liq javobgarlikka tortishga va BMT Xavfsizlik kengashini Isroilni urushni tugatishga majburlovchi rezolyutsiyani qabul qilish uchun favqulodda yig‘ilish o‘tkazishga chaqirdi.
Hamas rasmiylari, shuningdek, bosh vazir Binyamin Netanyahu hukumatining Isroil harbiy harakatlarini qayta boshlash haqidagi qarori Hamas tomonidan garovga olinganlarni «taqdir hukmiga tashlab qo‘yishini» bildirdi.
Yangi qurbonlar va vayronagarchiliklar
Isroilning yangilangan zarbalari oqibatida halok bo‘lganlar soni kamida 130 kishiga yetdi, deb yozmoqda The Times of Israel nashri. Xabarga ko‘ra, kamida 300 kishi, jumladan, bir nechta bolalar jarohatlangan. Hujumlar natijasida Dayr al-Bala, G‘azo, Xon Yunus va Rafah shaharlaridagi binolar vayron bo‘lgan.
O‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi va uning buzilishi
Isroil va Hamas o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi 19 yanvar kuni kuchga kirgan edi. Kelishuvning birinchi bosqichi Isroil G‘azo sektoriga katta hajmdagi insonparvarlik yordami oqimini ochish, qo‘shinlarni aholi zich joylashgan hududlardan olib chiqish va garovga olinganlarni mahbuslarga almashtirishni o‘z ichiga olgan edi. Birinchi bosqich mart oyida tugadi va Isroil kelishuvning ikkinchi qismiga o‘tish o‘rniga uni uzaytirishni talab qildi. Ammo kelishuvning buzilishi urushning yanada avj olishiga olib kelishi mumkin.

Израиль вновь начал масштабные атаки против ХАМАСа в секторе Газа
Израильские оборонительные силы возобновили крупные атаки в секторе Газа, контролируемом движением ХАМАС, во время соглашения о прекращении огня. 18 марта на Telegram-канале Израильских оборонительных сил было сообщено, что «в соответствии с решением политического эшелона, ЦАХАЛ и ИСА в настоящее время наносят масштабные удары по террористическим объектам, принадлежащим организации ХАМАС в секторе Газа». Также было объявлено, что школы в городах Израиля, прилегающих к сектору Газа, останутся закрытыми в течение следующих 24 часов.
ХАМАС и международные отношения
Один из высокопоставленных чиновников ХАМАС сообщил агентству Reuters, что Израиль односторонне отменил соглашение о прекращении огня в секторе Газа. Группа призвала США, Катар и Египет привлечь Израиль к полной ответственности за нарушение соглашения и провести экстренное заседание Совета Безопасности ООН для принятия резолюции, обязывающей Израиль прекратить войну.
Официальные лица ХАМАС также заявили, что решение правительства премьер-министра Биньямина Нетаньяху о возобновлении военных действий Израиля «бросит судьбу захваченных в заложники на произвол судьбы».
Новые жертвы и разрушения
По данным издания The Times of Israel, число погибших в результате обновленных ударов Израиля достигло как минимум 130 человек. Согласно сообщениям, не менее 300 человек, в том числе несколько детей, получили ранения. В результате атак были разрушены здания в городах Дейр аль-Бала, Газа, Хан Юнис и Рафа.
Соглашение о прекращении огня и его нарушение
Соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС вступило в силу 19 января. Первый этап соглашения включал открытие большого потока гуманитарной помощи в сектор Газа, вывод войск из густонаселенных районов и обмен заложников на заключенных. Первый этап завершился в марте, и вместо перехода ко второму этапу Израиль потребовал продлить соглашение. Однако нарушение соглашения может привести к дальнейшему обострению войны.