AQSH Luiziana shtatida azot gazidan foydalangan holda birinchi qatl amalga oshirildi. Amerika matbuotiga ko‘ra, Oliy sud okrug sudyasining o‘lim jazosini ijro etishni to‘xtatib turish haqidagi buyrug‘ini bekor qilganidan so‘ng, 46 yoshli mahbus Jessi Hoffman jazoga tortildi.
Uning advokati Sesiliya Kappel so‘zlariga ko‘ra, qatl «ma’nosiz» bo‘ldi, chunki mahbusning hozirgi ahvoli 18 yoshda bo‘lgan va qotillikni sodir etgan davrdagi bilan «bir xil emas» edi.
Hoffman 1996 yilda 28 yoshli reklama direktori Meri Elliottni qurol o‘qtalgan holda o‘g‘irlab ketgan. So‘ngra, bankomatdan 200 dollar yechib olishga majburlagan. Keyinchalik zo‘rlagan va otib tashlagan.
Qayd etilishicha, Hoffmanga nisbatan o‘lim jazosining ijrosi Luiziana shtatida so‘nggi 15 yil ichida birinchi marta sodir bo‘ldi. Shuningdek, bu shtatda birinchi marta mahbus azot gazi yordamida qatl etildi.
Fevral oyida Hoffman qatlni kechiktirishni so‘rab shtat ustidan sudga murojaat qilgan edi. Himoya tomoni mart oyi boshida bo‘lib o‘tgan tinglovda azotdan foydalanish AQSH Konstitutsiyasiga ko‘ra «shafqatsiz» usul ekanligini ta’kidladi.
12 mart kuni okrug sudi sudyasi Shelli Dik azot gazi ijrosini taqiqlashga oid dastlabki qaror chiqardi. Biroq AQSH Oliy sudi bu qarorni bekor qildi.
Qo‘shma Shtatlarda o‘lim jazosi federal darajada va aksariyat shtatlarda qonuniy bo‘lib qolmoqda, garchi uning qo‘llanilishi juda xilma-xil bo‘lsa ham.
2024 yil holatiga o‘lim jazosi 24 shtatda qonuniydir. 23 shtat uni rasman bekor qilgan. Qolgan shtatlarda moratoriy ostida.
Jazoni ijro etishning eng keng tarqalgan usuli — in’eksiya. Ammo ba’zi shtatlarda elektr stuli, otish, gaz kamerasi va osish kabi usullar ham qo‘llanadi.

В США был осуществлен первый слой с использованием азотного газа
В США, в штате Луизиана, была проведена первая казнь с использованием азотного газа. По данным американской прессы, после отмены приказа Верховного суда о приостановлении исполнения смертного приговора, 46-летний заключенный Джесси Хоффман был казнен.
По словам его адвоката Сесилии Каппель, казнь была «бессмысленной», так как текущее состояние заключенного было «не таким, как в 18 лет», когда он совершил убийство.
Хоффман в 1996 году похитил 28-летнюю рекламного директора Мэри Эллиотт с оружием. Затем он заставил ее снять 200 долларов с банкомата. Позже он изнасиловал и застрелил ее.
Сообщается, что исполнение смертного приговора в отношении Хоффмана произошло в Луизиане впервые за последние 15 лет. Также это была первая казнь с использованием азотного газа в этом штате.
В феврале Хоффман подал в суд на штат с просьбой отложить казнь. Защита на слушании в начале марта отметила, что использование газа является «жестоким» методом по Конституции США.
12 марта судья окружного суда Шелли Дик вынесла предварительное решение о запрете исполнения казни с использованием азотного газа. Однако Верховный суд США отменил это решение.
Смертная казнь остается законной на федеральном уровне и в большинстве штатов, хотя ее применение весьма разнообразно.
На 2024 год смертная казнь законна в 24 штатах. 23 штата официально отменили ее. В остальных штатах она находится под мораторием.
Наиболее распространенный метод исполнения приговора — инъекция. Однако в некоторых штатах также применяются электрический стул, расстрел, газовая камера и повешение.