Amerika Qo‘shma Shtatlari Federal qidiruv byurosi (FQB) Eronga harbiy texnologiyalarni noqonuniy yetkazib berishda ayblanayotgan xitoylik Chjunni qo‘lga olish uchun 15 million dollarlik mukofot tayinladi.
FQB ma’lumotiga ko‘ra, Xitoy fuqarosi Amerika elektron komponentlarini Xitoy va Gonkong orqali Eronning Islom inqilobi gvardiyasi va uning Quds kuchiga yetkazib bergan. AQSH ushbu tashkilotlarni xorijiy terrorchi tashkilotlar ro‘yxatiga kiritgan bo‘lib, ular dronlar, ballistik raketalar va boshqa harbiy texnikalar ishlab chiqarishda aynan shu komponentlardan foydalangan deb hisoblaydi.
Shuningdek, 2024 yilda AQSH Adliya departamenti Chjundan tashqari yana uch nafar xitoylikni Eron uchun harbiy maqsadlarda foydalaniladigan komponentlarni noqonuniy yetkazib berishda ayblagan.
AQSH Davlat departamenti bayonotida qayd etilishicha, Eronning Islom inqilobi gvardiyasi dunyodagi ko‘plab terrorchilik guruhlari, jumladan, HAMAS, “Hizbulloh” va Iroqdagi Eron tarafdori bo‘lgan qurolli guruhlarni moliyalashtirib keladi. Moliyalashtirishning bir qismi harbiy texnika, jumladan, dronlar sotish orqali amalga oshirilmoqda.
Ma’lumot o‘rnida, AQSH prezidenti Donald Tramp ikki hafta avval Eron oliy rahnamosi Ali Xomanaiyga yadroviy qurol yaratilishining oldini olish uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni boshlash taklifini o‘z ichiga olgan maktub yo‘llaganini ma’lum qildi.

США пообещали 15 миллионов долларов за задержание китайца, обвиняемого в продаже технологий Ирану
Федеральное бюро расследований США (ФБР) назначило вознаграждение в 15 миллионов долларов за поимку китайца Чжунь, обвиняемого в незаконной поставке военных технологий в Иран.
По данным ФБР, гражданин Китая поставлял американские электронные компоненты в Иран через Китай и Гонконг для Корпуса стражей исламской революции и его сил Кудс. США внесли эти организации в список иностранных террористических организаций, полагая, что они использовали именно эти компоненты для производства дронов, баллистических ракет и другой военной техники.
Кроме того, в 2024 году Министерство юстиции США также обвинило троих других китайцев в незаконной поставке компонентов, используемых для военных целей в Иране.
В заявлении Государственного департамента США отмечается, что Корпус стражей исламской революции финансирует множество террористических групп по всему миру, включая ХАМАС, «Хизбаллу» и вооруженные группы, поддерживающие Иран в Ираке. Часть финансирования осуществляется через продажу военной техники, включая дроны.
Для справки, президент США Дональд Трамп сообщил, что две недели назад он отправил письмо верховному лидеру Ирана Али Хаменеи с предложением начать прямые переговоры для предотвращения создания ядерного оружия.