Xalqaro astronomlar jamoasi ALMA mikroto‘lqinli teleskopi yordamida hozircha eng qadimgi va bizdan eng uzoqda joylashgan JADES-GS-z14-0 galaktikasida sezilarli miqdordagi kislorod ionlari mavjudligini aniqladi. Bu galaktikani biz Katta Portlashdan 290 million yil o‘tgandagi holatida ko‘rmoqdamiz, deya xabar bermoqda Yevropa janubiy observatoriyasi (ESO) matbuot xizmati.
“Ushbu kashfiyot eng qadimgi galaktikaning juda tez shakllangani va juda tez rivojlanganini ko‘rsatadi. Bu koinotning dastlabki galaktikalarining shakllanish jarayoni ilk borliqda biz ilgari taxmin qilganimizdan ancha tezroq boshlanganini yana bir bor tasdiqlaydi”, deydi Leyden rasadxonasi ilmiy xodimi Sander Sxauvs.
Olimlarning ta’kidlashicha, JADES-GS-z14-0 galaktikasi 2024 yilda JADES dastlabki kuzatuvlar dasturi doirasida “Jeyms Uebb” orbital observatoriyasi tomonidan kashf etilgan. U Pechi yulduz turkumida Yerdan 13,4 milliard yorug‘lik yili masofada joylashgan. Shu tufayli uni Borliq mavjudligining dastlabki davrlaridagi holatida, uning qalinligi elektromagnit to‘lqinlar uchun shaffof bo‘lganidan keyin deyarli darhol ko‘rish mumkin.
Bu fakt olimlarni JADES-GS-z14-0 ni Atakama cho‘lining Chili qismidagi Chaxnantor baland tog‘ observatoriyasiga o‘rnatilgan ALMA mikroto‘lqinli teleskopi yordamida har tomonlama o‘rganishga undagan. Ushbu teleskop eng sovuq gaz molekulalari chiqaradigan mikroto‘lqinli nurlanishni tutib qolish qobiliyatiga ega. Bu esa undan qadimgi galaktikalarning kimyoviy tarkibini va koinotning kimyoviy evolyutsiyasini o‘rganish uchun foydalanish imkonini beradi.
Tadqiqotchilarning aytishicha, ular dastlab JADES-GS-z14-0 galaktikasida nisbatan kam miqdordagi astronomik “metallar” - vodorod va geliydan og‘irroq elementlar bo‘lishini kutishgan. Chunki uning yulduzlari katta miqdordagi og‘ir yadrolarni hosil qilmasligi kerak edi. Biroq bu kutilmalardan farqli o‘laroq, ALMA ma’lumotlari ushbu galaktikada juda katta miqdordagi uglerod va kislorod mavjudligini ko‘rsatdi. Ularning ulushi Quyosh materiyasidagi konsentratsiyasidan taxminan 5-20 baravar kam.
Olimlarning ta’kidlashicha, ALMA bilan o‘tkazilgan bunday o‘lchov natijalari nazariyotchilarning bashoratlaridan taxminan o‘n baravar yuqori bo‘lib chiqqan. Bu esa koinotdagi dastlabki galaktikalarning o‘sish sur’atlari va uning kimyoviy evolyutsiyasi tezligi jiddiy ravishda past baholanganini ko‘rsatadi.
“JADES-GS-z14-0 ustidagi keyingi kuzatuvlar va xuddi shunday qadimiy boshqa galaktikalarni qidirish ularning chegaralarida kislorod va boshqa “metallar" aynan qanday paydo bo‘lganini va bu yulduzlar to‘plamlari qachon vujudga kelganini tushunishga yordam beradi”, deydi olimlar.

пасмурно ветер 1.5 м/с, С
Международная команда астрономов с помощью радиотелескопа ALMA обнаружила значительное количество ионов кислорода в галактике JADES-GS-z14-0, которая является самой древней и удаленной от нас. Мы наблюдаем эту галактику в состоянии, которое было 290 миллионов лет после Большого взрыва, сообщает пресс-служба Европейской южной обсерватории (ESO).
“Это открытие показывает, что самая древняя галактика сформировалась очень быстро и развивалась стремительно. Это еще раз подтверждает, что процесс формирования первых галактик во Вселенной начался гораздо быстрее, чем мы предполагали ранее”, - говорит научный сотрудник Лейденской обсерватории Сандер Схаувс.
По словам ученых, галактика JADES-GS-z14-0 была открыта в 2024 году в рамках программы первоначальных наблюдений JADES с помощью орбитального телескопа “Джеймс Уэбб”. Она расположена в созвездии Печи на расстоянии 13,4 миллиарда световых лет от Земли. Поэтому ее можно увидеть почти сразу в состоянии, когда она была в ранние времена существования Вселенной, когда ее толщина была прозрачна для электромагнитных волн.
Этот факт побудил ученых всесторонне изучить JADES-GS-z14-0 с помощью радиотелескопа ALMA, установленного на высокогорной обсерватории Чахнантор в чилийской части пустыни Атакама. Этот телескоп способен улавливать микроволновое излучение, испускаемое самыми холодными газовыми молекулами. Это позволяет использовать его для изучения химического состава древних галактик и химической эволюции Вселенной.
Исследователи отмечают, что изначально они ожидали, что в галактике JADES-GS-z14-0 будет относительно небольшое количество астрономических “металлов” - элементов тяжелее водорода и гелия. Поскольку ее звезды не должны были образовывать большое количество тяжелых ядер. Однако, в отличие от этих ожиданий, данные ALMA показали, что в этой галактике присутствует очень большое количество углерода и кислорода. Их доля примерно в 5-20 раз меньше концентрации в солнечном веществе.
Ученые подчеркивают, что результаты таких измерений с ALMA оказались примерно в десять раз выше прогнозов теоретиков. Это указывает на то, что темпы роста первых галактик во Вселенной и скорость их химической эволюции были серьезно недооценены.
“Последующие наблюдения за JADES-GS-z14-0 и поиски других подобных древних галактик помогут понять, как именно кислород и другие “металлы” появились на их границах и когда образовались эти звездные скопления”, - говорят ученые.