Ukrainada ilk bor optik tola orqali boshqariladigan va uzoq masofaga ucha oladigan FPV-dronlarni sinovdan o‘tkazildi. Ushbu dronlar bir necha o‘n kilometr masofani bosib o‘tish qobiliyatiga ega, deb yozadi Brave1.
Sinov davomida 15 dan ortiq pilotsiz parvoz qurilmalari ishlab chiqaruvchilari o‘zlaring mahsulotlarini poligonda sinovdan o‘tkazdilar. Sinovlarda dronlar 20 kmdan ortiq masofani to‘siqsiz bosib o‘tib, va nishonga yaqinlashishni imitatsiya qilgan.
Shu paytgacha avval bunday dronlarning uchish masofasi atigi 5–10 kmni tashkil etgan bo‘lsa, bu gal 20 kmdan ortiq masofadagi nishonlarni ura oladigan yechimlar muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazildi.
Foto: Brave1
Optik tolali FPV-dronlarning ustunliklari quyidagilardan iborat:
• Radioelektron kurash vositalariga to‘liq chap beradi —bunday dronlar radioelektron to‘siqlarga qaramay jangovar vazifalarni bajara oladi;
• Dushman uchun ko‘rinmas — radioto‘lqinlar chiqarmasligi sababli, radiorazvedka vositalari ularni aniqlay olmaydi;
• Sifatli aloqa — uzoq masofalardan turib ham video tasvirni barqaror va aniq uzatish imkonini beradi;
• Radiogorizont ta’sir qilmaydi — radiosignalga bog‘liq bo‘lmagani uchun dronlar uzoq masofada ham samarali boshqariladi.
Tadbirda shuningdek optik tola orqali boshqariladigan yetti turdagi yer usti robotlashtirilgan kompleks (YEURK)lar ishlab chiqaruvchilari ham ishtirok etib, sinov boshqaruvni namoyish etib berishdi.
«Optik tola — aloqa va radioelektron kurash sohasidagi o‘yin qoidalarini o‘zgartiruvchi omil, chunki u REK vositalari ta’sir qila olmaydigan barqaror aloqani ta’minlaydi. Biz optik tolani joriy etishga juda qiziqayapmiz, chunki bu orqali bizning YEURKlarimiz uzoq masofalarda harakat qilib, dushmanni yanada samarali yo‘q qilishimizga yordam beradi», – dedi «Da Vinchi bo‘rilari» batalionining robotlashtirilgan tizimlar xizmati rahbari kapitan Oleksandr Yabchanka.
Optik tolali dron — bu operator tomonidan boshqariluvchi FPV-dron bo‘lib, u bilan optik tolali kabel orqali aloqa qilinadi. Video signali ham shu kabel orqali uzatiladi. Shu tariqa, bunday dronni boshqarishda radiochastotalar qo‘llanilmaydi va u radioelektron kurash vositalarining ta’siriga tushmaydi.

В Украине были протестированы оптические волоконные FPV-дроны, способные летать на расстояние 20 км
В Украине впервые протестировали FPV-дроны, управляемые через оптическое волокно и способные летать на большие расстояния. Эти дроны, как сообщает Brave1, обладают способностью преодолевать несколько десятков километров.
Во время испытаний более 15 производителей беспилотных летательных аппаратов протестировали свои продукты на полигоне. В ходе испытаний дроны преодолели расстояние более 20 км без препятствий и имитировали приближение к цели.
До этого максимальная дальность полета таких дронов составляла всего 5–10 км, но на этот раз были успешно протестированы решения, способные поражать цели на расстоянии более 20 км.
Фото: Brave1
Преимущества оптических волоконных FPV-дронов заключаются в следующем:
• Полностью игнорируют средства радиоэлектронной борьбы — такие дроны могут выполнять боевые задачи, несмотря на радиоэлектронные помехи;
• Невидимы для противника — из-за отсутствия радиоволн средства радиразведки не могут их обнаружить;
• Качественная связь — позволяет стабильно и четко передавать видеосигнал на больших расстояниях;
• Радиогоризонт не влияет — поскольку дроны не зависят от радиосигнала, их можно эффективно управлять на больших расстояниях.
На мероприятии также участвовали производители семи типов наземных роботизированных комплексов (НУРК), управляемых через оптическое волокно, которые продемонстрировали управление в испытаниях.
«Оптическое волокно — это фактор, меняющий правила игры в области связи и радиоэлектронной борьбы, так как оно обеспечивает стабильную связь, на которую не могут повлиять средства РЭБ. Мы очень заинтересованы в внедрении оптического волокна, так как это поможет нашим НУРК более эффективно действовать на больших расстояниях и уничтожать противника», — сказал капитан Александр Ябчанка, руководитель службы роботизированных систем батальона «Давинчи».
Оптический волоконный дрон — это FPV-дрон, управляемый оператором, с которым связь осуществляется через оптический волоконный кабель. Видеосигнал также передается по этому кабелю. Таким образом, при управлении таким дроном не используются радиочастоты, и он не подвержен воздействию средств радиоэлектронной борьбы.