Ilon Mask va Tramp maslahatchisi o‘rtasida bojlar yuzasidan og‘zaki «jang‘»: Tesla haqiqatdan ham Amerika kompaniyasi emasmi?
AQSHda import bojlari masalasida ziddiyatlar yanada keskinlashmoqda. Ilgariroq Tesla asoschisi Ilon Mask Jo Bayden ma’muriyatining bojlar siyosatiga qarshi ekani haqida xabaralar tarqalgan edi. Endi esa mojaro yanada shiddat oldi — Mask bojlar g‘oyasini ilgari surgan Tramp maslahatchisi Piter Navvaroni ochiq tanqid qildi.
Tesla — “Amerikalik” emasmi?
Piter Navvaro CNBC telekanaliga bergan intervyusida Tesla kompaniyasini yetarlicha Amerika kompaniyasi deb hisoblamasligini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tesla avtomobillari asosan xorijiy qismlardan yig‘iladi:
“Masalan, akkumulatorlar Yaponiya va Xitoydan, elektronika Tayvandan keltiriladi. Biz esa shunday mashina xohlaymizki — uning shinasi Akrondan, uzatmalar qutisi Indianapolisdan, dvigateli esa Flint va Saginodan bo‘lsin. Va eng muhimi, u AQSHda ishlab chiqarilsin”, — dedi Navvaro.
Uning fikricha, Ilon Mask bojlarga qarshi chiqish orqali faqat o‘z kompaniyasining manfaatlarini himoya qilmoqda.
Maskning javobi uzoq kuttirmadi
Ilon Mask Navvaroning bu fikrlariga o‘zining X ijtimoiy tarmog‘ida javob qaytardi. U maslahatchini qattiq tanqid qildi:
“Navvaro — haqiqiy ahmoq. Uning aytganlari yolg‘on. Tesla haqiqiy Amerika kompaniyasi. U bir qop g‘ishtdan ham ahmoqroq”, — deb yozdi Mask.
Fikrlar to‘qnashuvi ortida nima bor?
Bild nashrining yozishicha, bu tortishuv ortidagi asosiy sabab — sanoat kompaniyalari va proteksionistik (ya’ni mahalliy ishlab chiqaruvchilarni himoya qiluvchi) savdo siyosati o‘rtasidagi qarama-qarshilikdir. Masalan, Tesla kabi yirik texnologik kompaniyalar yangi bojlar ularning xalqaro o‘sishiga jiddiy xavf tug‘dirishi mumkinligidan xavotirda.
Trampning bojlari va Yevropa javobi
Eslatib o‘tamiz, 2 aprel kuni AQSH prezidenti Donald Tramp dunyo bo‘ylab ko‘plab davlatlarga nisbatan 10% dan 50% gacha bojlar joriy etilishini e’lon qilgan edi. Ular 9 apreldan kuchga kirdi. Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar esa Yevropa komissiyasining AQSHga nisbatan javob choralari ko‘rish taklifini ma’qulladi.
Ilon Mask va Piter Navvaro o‘rtasidagi og‘zaki “jang‘” — bu bojlar siyosatining texnologik kompaniyalarga qanday ta’sir ko‘rsatayotganini yaqqol ko‘rsatadi. Davlat siyosatlari va xususiy biznes manfaatlari to‘qnashuvi esa kelgusida yanada shiddatli tortishuvlarga sabab bo‘lishi mumkin.

Илон Маск и советник Трампа устроили устную «битву» по поводу тарифов: действительно ли Tesla не является американской компанией?
Илон Маск и советник Трампа в устной «битве» по тарифам: действительно ли Tesla не американская компания?
В США вопросы импортных тарифов становятся все более острыми. Ранее сообщалось, что основатель Tesla Илон Маск выступает против тарифной политики администрации Джо Байдена. Теперь конфликт обострился — Маск открыто раскритиковал советника Трампа Питера Наварро, который выступал за тарифы.
Tesla — не «американская»?
Питер Наварро в интервью телеканалу CNBC заявил, что не считает компанию Tesla достаточно американской. По его словам, автомобили Tesla в основном собираются из иностранных компонентов:
«Например, аккумуляторы привозят из Японии и Китая, электроника — с Тайваня. Мы хотим, чтобы такая машина имела шины из Акрона, трансмиссию из Индианаполиса, а двигатель — из Флинта и Сагино. И самое главное, чтобы она производилась в США», — сказал Наварро.
По его мнению, Илон Маск выступает против тарифов только для защиты интересов своей компании.
Ответ Маска не заставил себя ждать
Илон Маск ответил на эти слова Наварро в своей социальной сети X. Он жестко раскритиковал советника:
«Наварро — настоящий идиот. То, что он говорит, — ложь. Tesla — настоящая американская компания. Он глупее мешка с кирпичами», — написал Маск.
Что стоит за столкновением мнений?
По данным издания Bild, основной причиной этого спора является противоречие между промышленными компаниями и протекционистской (то есть защищающей местных производителей) торговой политикой. Например, крупные технологические компании, такие как Tesla, обеспокоены тем, что новые тарифы могут серьезно угрожать их международному росту.
Тарифы Трампа и ответ Европы
Напомним, 2 апреля президент США Дональд Трамп объявил о введении тарифов в размере от 10% до 50% на множество стран по всему миру. Они вступили в силу с 9 апреля. Государства-члены Европейского Союза одобрили предложение Европейской комиссии о принятии ответных мер против США.
Устная «битва» между Илон Маском и Питером Наварро ярко демонстрирует, как тарифная политика влияет на технологические компании. Столкновение государственных политик и интересов частного бизнеса может привести к еще более острым спорам в будущем.