Robot maxsus kamera bilan jihozlangan bo‘lib, butun provinsiya bo‘ylab o‘rnatilgan videokuzatuv tizimiga ulangan. Shuningdek, u real vaqt rejimida dronlardan olingan ma’lumotlarni qabul qilib, ko‘chalardagi vaziyatni tahlil qiladi va yig‘ilgan ma’lumotlarni boshqaruv markaziga uzatadi.
Robotning eng muhim xususiyatlaridan biri – odamlarning yuzini tanish imkoniyatidir. U xavfli guruhlarga mansub yoki qidiruvda bo‘lgan shaxslarni tezda aniqlab beradi. Bundan tashqari, robot odamlarning tashqi ko‘rinishini, bo‘yi, jinsi, tana tuzilishi, kiyimi va hatto xatti-harakatlarini ham tahlil qila oladi.
Agar jamoat joylarida janjal yoki zo‘ravonlik boshlansa, AI Police Cyborg 1.0 buni zudlik bilan qayd etadi. Robot pichoq yoki tayoq kabi xavfli buyumlarni osonlik bilan ajratishi mumkin, ammo bayramlarda suv sepish uchun foydalaniladigan o‘yinchoq to‘pponchalarni xavfli vosita sifatida qabul qilmaydi.
Politsiya vakillari fikricha, bu robot xavfsizlikni ta’minlashda yangi bosqichdir. Chunki robot odamlar kabi charchoq his qilmasdan doimiy ravishda kuzatuv olib borishi mumkin. Uning sun’iy intellekti xavfli vaziyatlarga bir lahzada javob qaytarishga qodir.
Bunday zamonaviy tizim Xitoyda ham muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Mamlakatdagi robotlar odamlar bilan muloqot qiladi, ularning savollariga javob qaytaradi va politsiya patrullariga yordam beradi. Xitoydagi shunday robotlardan biri – PM01 modeli o‘tgan yilning dekabr oyidan xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Mart oyida esa Logon Technology kompaniyasining RT-G modeli sinovdan o‘tkazilgan, u soatiga 35 kilometr tezlikda harakatlana oladi.

В Таиланде начала работу первая робот-полиция с искусственным интеллектом
В провинции Накхонпатхом в Таиланде был протестирован первый в стране робот-полицейский с искусственным интеллектом. Как сообщает Interesting Engineering, это современное устройство под названием AI Police Cyborg 1.0 продемонстрировало свои возможности в обеспечении безопасности во время праздника Сонгкран.
Робот оснащен специальной камерой и подключен к установленной по всей провинции системе видеонаблюдения. Кроме того, он принимает данные с дронов в реальном времени, анализирует ситуацию на улицах и передает собранную информацию в центр управления.
Одной из самых важных характеристик робота является возможность распознавания лиц. Он может быстро идентифицировать людей, принадлежащих к опасным группам или находящихся в розыске. Кроме того, робот способен анализировать внешность людей, их рост, пол, телосложение, одежду и даже поведение.
Если в общественных местах начнется драка или насилие, AI Police Cyborg 1.0 немедленно зафиксирует это. Робот может легко отличить опасные предметы, такие как нож или палка, но не считает игрушечные пистолеты, используемые для обливания водой на праздниках, опасным оружием.
По мнению представителей полиции, этот робот является новым этапом в обеспечении безопасности. Поскольку робот может вести наблюдение постоянно, не испытывая усталости, его искусственный интеллект способен мгновенно реагировать на опасные ситуации.
Такая современная система успешно функционирует и в Китае. Роботы в стране общаются с людьми, отвечают на их вопросы и помогают полицейским патрулям. Один из таких роботов в Китае – модель PM01, которая начала свою службу в декабре прошлого года. В марте была протестирована модель RT-G компании Logon Technology, которая может двигаться со скоростью до 35 километров в час.