Rossiya Ukraina bo‘yicha AQSH bilan kelishuvga tayyorligini bildirdi
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov AQSH bilan Ukraina bo‘yicha tinchlik kelishuviga erishishga tayyorligini ma’lum qildi, deb xabar bermoqda CBS. Biroq u mazkur kelishuvning ba’zi jihatlari hali to‘liq ishlab chiqilmaganini va qayta ko‘rib chiqishga muhtojligini urg‘uladi.
«AQSH prezidenti kelishuvning aniq shartlari va tafsilotlarini e’lon qilmagan, shu sababli men ham bu haqda hozircha gapirmayman. AQSH rahbarining bayonotidan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, biz to‘g‘ri yo‘nalishdamiz. Biz kelishuvga tayyormiz, ammo ba’zi jihatlarni yanada takomillashtirish kerak», – dedi Lavrov.
Shuningdek, Lavrov «Ukrainadagi vaziyat» bo‘yicha Amerika bilan muloqot davom etayotganini ma’lum qildi.
Rossiya tashqi ishlar vaziriga ko‘ra, AQSH prezidenti Donald Tramp bu mojaroning kelib chiqish sabablarini tan olgan yagona yirik davlat rahbari bo‘lishi mumkin. «Prezident Tramp Ukrainani NATOga jalb qilishga bo‘lgan urinishni jiddiy xatolik sifatida baholadi. Bu xatoni Bayden ma’muriyati sodir etgan va hozir AQSH buni tuzatmoqchi», – deb ta’kidladi Lavrov.
Tramp fikricha, Ukraina mojarosi bo‘yicha tinchlik kelishuvi yo‘lida ma’lum darajada oldinga siljish mavjud. Ammo CBS muxbirining «Ukraina tinchlik evaziga o‘z hududining bir qismini Rossiyaga berishga majbur bo‘ladimi?» degan savoliga AQSH prezidenti quyidagicha javob bergan:
«Bu qaysi hudud ekani bilan bog‘liq... Biz Ukraina bilan ishlashni davom ettiramiz, ammo ular allaqachon ko‘plab hududlarini yo‘qotgan», – dedi Tramp. Uning fikricha, Rossiya harbiy kuchlarining Ukrainaning butun hududini bosib olmagani ham Rossiya tomonidan qilingan muayyan yon berish deb baholanishi mumkin.
Ukrainaning tinchlik formulasi qanday?
Ukraina tomoni urushning to‘liq yakunlanishi uchun Rossiya qo‘shinlari 1991 yilgi chegaralarga qaytishini talab qilmoqda. Bunda 2014 va 2022 yillarda Rossiya tomonidan anneksiya qilingan Qrim, Donetsk, Lugansk, Xerson va Zaporoje viloyatlari nazarda tutilgan. Shuningdek, Ukraina tinchlik erishilgandan keyin Rossiya tomonidan yana hujumlar amalga oshirilmasligi uchun xalqaro xavfsizlik kafolatlari berilishini talab qilyapti. Bu esa Ukrainaga xalqaro tinchlikparvar kuchlarning joylashtirilishini anglatadi. Moskva esa Ukraina taklif qilgan «tinchlik formulasi» bo‘yicha muzokaralar olib borish imkoniyatini rad etgan hamda xorijiy kuchlarning Ukraina hududiga kiritilishiga qarshi ekanini ma’lum qilgan.
Rossiyaning shartlari qanday?
Rossiya prezidenti Vladimir Putin urushni to‘xtatish uchun bir qator talablarni ilgari surdi. Unga ko‘ra, Ukraina harbiy kuchlari o‘zini mustaqil deb e’lon qilgan Donetsk va Lugansk xalq respublikalari, Xerson va Zaporoje viloyatlari hududlaridan olib chiqilishi lozim. Bundan tashqari, mazkur to‘rt viloyat hamda Qrim yarimoroli xalqaro hamjamiyat tomonidan Rossiya hududi sifatida tan olinishi, Ukrainaning NATOga qo‘shilish rejasidan voz kechishi va Rossiyaga nisbatan kiritilgan sanksiyalarning bekor qilinishi talab qilinmoqda. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy esa bu talablarni «qabul qilib bo‘lmas va ishonchsiz ultimatum» deb atagan.
Hozirda xalqaro jamoatchilik Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroni diplomatik yo‘l bilan hal qilishga chaqirmoqda. Biroq ikki tomon o‘rtasidagi muzokaralar va kelishuvlar hozircha jiddiy natija bermagan.

Россия заявила о готовности к соглашению с США по Украине
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил о готовности достичь мирного соглашения с США по Украине, сообщает CBS. Однако он подчеркнул, что некоторые аспекты данного соглашения еще не полностью разработаны и нуждаются в пересмотре.
«Президент США не объявил конкретные условия и детали соглашения, поэтому я тоже пока не буду об этом говорить. Исходя из заявления американского лидера, мы движемся в правильном направлении. Мы готовы к соглашению, но некоторые аспекты необходимо доработать», – сказал Лавров.
Также Лавров сообщил, что продолжается диалог с Америкой по «ситуации в Украине».
По словам министра иностранных дел России, президент США Дональд Трамп может быть единственным крупным мировым лидером, который признал причины возникновения этого конфликта. «Президент Трамп оценил попытку привлечь Украину в НАТО как серьезную ошибку. Эту ошибку совершила администрация Байдена, и теперь США хотят это исправить», – подчеркнул Лавров.
По мнению Трампа, существует определенный прогресс на пути к мирному соглашению по украинскому конфликту. Однако на вопрос корреспондента CBS: «Будет ли Украина вынуждена отдать часть своей территории России в обмен на мир?», президент США ответил:
«Это зависит от того, какая это территория... Мы продолжим работать с Украиной, но они уже потеряли много своих территорий», – сказал Трамп. По его мнению, то, что российские военные не захватили всю территорию Украины, также можно рассматривать как определенные уступки со стороны России.
Какова формула мира Украины?
Украинская сторона требует, чтобы российские войска вернулись к границам 1991 года для полного завершения войны. При этом подразумеваются аннексированные Россией в 2014 и 2022 годах Крым, Донецк, Луганск, Херсон и Запорожская области. Также Украина требует международные гарантии безопасности, чтобы после достижения мира не было новых атак со стороны России. Это подразумевает размещение международных миротворческих сил в Украине. Москва же отвергла возможность ведения переговоров по предложенной Украиной «формуле мира» и заявила о своем противодействии введению иностранных сил на территорию Украины.
Каковы условия России?
Президент России Владимир Путин выдвинул ряд требований для прекращения войны. Согласно его условиям, украинские вооруженные силы должны быть выведены из территорий самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик, а также из Херсонской и Запорожской областей. Кроме того, эти четыре области и Крым должны быть признаны международным сообществом как часть России, Украина должна отказаться от плана вступления в НАТО, а также потребовать отмены введенных против России санкций. Президент Украины Владимир Зеленский назвал эти требования «неприемлемым и недостоверным ультиматумом».
В настоящее время международное сообщество призывает к дипломатическому разрешению конфликта между Украиной и Россией. Однако переговоры и соглашения между двумя сторонами пока не принесли серьезных результатов.