Yaponiya va Xitoy o‘rtasidagi ziddiyat kuchaymoqda
Yaponiya hukumati Xitoyda yashayotgan fuqarolariga xavfsizlik choralariga rioya qilish va odamlar gavjum bo‘ladigan joylardan uzoqlashishni tavsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ogohlantirish Yaponiya bosh vaziri Sanae Takaichining Xitoyning Tayvanga ehtimoliy hujumi Yaponiyaning xavfsizligiga tahdid solishi va bunga harbiy javob berilishi mumkinligi haqidagi bayonotidan so‘ng e’lon qilindi. Mazkur bayonot Tokiyo va Pekin o‘rtasida diplomatik munosabatlarning yanada keskinlashishiga olib keldi.
Xitoy hukumati Yaponiya bosh vaziridan bu so‘zlarini qaytarishni talab qildi. Biroq Yaponiya hukumati o‘z pozitsiyasida qat’iy turib, Tayvan masalasi tinch yo‘l bilan hal qilinishi lozimligini ta’kidladi.
Vaziyatning keskinlashuvi fonida Xitoy o‘z fuqarolariga Yaponiyaga safar qilishdan tiyilishni tavsiya qildi. Shu sababli sayyohlik kompaniyalari Yaponiyaga parvozlarni bekor qilmoqda va chipta pullarini qaytarib bermoqda.
Bundan tashqari, Xitoyda yapon filmlarining namoyishi ham to‘xtatildi. Bu holat Yaponiya turizmi va iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazmoqda, chunki Xitoy sayyohlari mamlakatga keladigan xorijiy sayyohlarning sezilarli qismini tashkil etadi.
Xitoy kemalarining Senkaku orollari atrofidagi bahsli suv hududlariga kirishi vaziyatni yanada murakkablashtirdi. AQSh esa Yaponiyani ittifoq shartnomasiga muvofiq himoya qilishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shu tariqa, mintaqadagi siyosiy va harbiy keskinlik davom etmoqda.
Eron: Hujumlarda yuqori martabali amaldorlar halok bo‘ldi
Eron davlat televideniyesining xabar berishicha, mamlakatda yuqori lavozimda faoliyat yuritgan yetti nafar amaldor halok bo‘lgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu hodisa Isroil va AQSh tomonidan

Япония и Китай: обострение конфликта
Правительство Японии рекомендовало своим гражданам, проживающим в Китае, соблюдать меры безопасности и избегать мест с большим скоплением людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предупреждение было объявлено после заявления премьер-министра Японии Санаэ Такаичи о том, что возможное нападение Китая на Тайвань представляет угрозу безопасности Японии и может вызвать военный ответ. Это заявление привело к дальнейшему обострению дипломатических отношений между Токио и Пекином.
Правительство Китая потребовало от премьер-министра Японии отозвать эти слова. Однако японское правительство твердо придерживается своей позиции, подчеркивая, что вопрос Тайваня должен быть решен мирным путем.
На фоне обострения ситуации Китай рекомендовал своим гражданам воздержаться от поездок в Японию. В связи с этим туристические компании отменяют рейсы в Японию и возвращают деньги за билеты.
Кроме того, в Китае приостановлен показ японских фильмов. Эта ситуация наносит серьезный ущерб японскому туризму и экономике, поскольку китайские туристы составляют значительную часть иностранных посетителей страны.
Вход китайских судов в спорные водные территории вокруг островов Сенкаку усложнил ситуацию. США заявили о готовности защищать Японию в соответствии с союзным договором.
Таким образом, политическая и военная напряженность в регионе продолжается.
Или:
Иран временно управляется Алиризо Арафием
Еще один вариант:
Арафий – новый временный руководитель Ирана
Alirizo Арафий назначен временным руководителем Ирана Или: Иран временно управляется Алиризо Арафием Еще один вариант: Арафий – новый временный руководитель Ирана