Isroil qurolli kuchlari Suriya poytaxti Damashq shahridagi prezident saroyi yaqinida joylashgan obyektga hujum uyushtirdi. Bu haqda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va mamlakat mudofaa vaziri Israel Kas 2 may kuni qo‘shma bayonot bilan chiqib, butun dunyo hamjamiyatiga xabar berishdi.
«Bu hujum Suriya rejimi uchun juda aniq signal bo‘lib xizmat qiladi. Biz hech qachon Damashq janubiga harbiy kuchlar kiritilishi yoki darziylar jamoatiga tahdid qilish kabi holatlarga yo‘l qo‘ymaymiz», — deyiladi Reuters axborot agentligi tarqatgan rasmiy bayonotda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Isroil so‘nggi bir necha kun ichida Suriya hududida ikkinchi bor havo zarbalari uyushtirmoqda. Ushbu harakatlar Isroil hukumati Suriyaning muvaqqat prezidenti Ahmad al-Sharaga nisbatan chuqur ishonchsizlik bilan qarayotganini namoyish etadi, deya ta’kidlamoqda xalqaro axborot agentliklari.
O‘z navbatida, Amerika Qo‘shma Shtatlari Suriyadagi darziylar ozchiligiga qarshi zo‘ravonlik va bosim o‘tkazish holatlarini keskin qoraladi. AQSH Davlat departamenti vakili Temmi Bryus 1 may kuni chiqish qilib: «Biz Suriyadagi darziylar jamoati a’zolariga qarshi amalga oshirilgan so‘nggi zo‘ravonliklarni va xavfli ritorikani mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan holat deb hisoblaymiz», — deb bildirdi.
Shuningdek, AQSH rasmiysi Damashqdagi o‘tish davri hukumatini jangovar harakatlarni zudlik bilan to‘xtatishga chaqirib, jinoyatlarga aloqador shaxslarni mas’uliyatga tortish hamda barcha suriyalik fuqarolar xavfsizligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Xalqaro siyosatshunoslarning fikricha, Suriyada vaziyatning yana keskinlashishi, mintaqada yangi mojarolarning kelib chiqishi ehtimolini oshiradi. Shu bois, ushbu hujumdan so‘ng xalqaro hamjamiyat, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan vaziyatning yanada chuqurlashmasligi uchun diplomatik choralar ko‘rilishi lozimligi aytilmoqda.

Израиль нанес авиаудары по столице Сирии: Нетаньяху отправил серьезный сигнал Дамаску
Израильские вооруженные силы нанесли удар по объекту, расположенному рядом с президентским дворцом в столице Сирии, городе Дамаск. Об этом сообщили премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны страны Исраэль Кац 2 мая в совместном заявлении, адресованном всему мировому сообществу.
«Этот удар служит очень четким сигналом для сирийского режима. Мы никогда не допустим ввода военных сил на юг Дамаска или угрозы со стороны шиитских групп», — говорится в официальном заявлении, распространенном информационным агентством Reuters.
По данным, Израиль во второй раз за последние несколько дней наносит авиаудары по территории Сирии. Эти действия демонстрируют глубокое недоверие израильского правительства к временно исполняющему обязанности президента Сирии Ахмаду аль-Шара, отмечают международные информационные агентства.
В свою очередь, Соединенные Штаты Америки резко осудили случаи насилия и давления на шиитское меньшинство в Сирии. Представитель Госдепартамента США Темми Брус 1 мая заявил: «Мы считаем последние акты насилия и опасную риторику против членов шиитского сообщества в Сирии абсолютно неприемлемыми».
Также американский чиновник призвал переходное правительство в Дамаске немедленно прекратить боевые действия, привлечь к ответственности виновных в преступлениях и обеспечить безопасность всех сирийских граждан.
По мнению международных политологов, дальнейшее обострение ситуации в Сирии увеличивает вероятность возникновения новых конфликтов в регионе. Поэтому после этого удара международное сообщество, включая Организацию Объединенных Наций, должно предпринять дипломатические меры, чтобы предотвратить дальнейшее углубление ситуации.