AQSH tarixida birinchi marta sun’iy intellekt (SI) o‘lgan shaxsga o‘z qotiliga hukm o‘qilishi chog‘ida sudda «so‘zlash» imkonini berdi. Arizonada 2021 yilda yo‘l-transport hodisasi oqibatida yuzaga kelgan janjalda otib o‘ldirilgan Kristofer Pelki oilasi uning nomidan videomurojaat yaratish uchun sun’iy intellektdan foydalandi.
Tashabbus Kristoferning singlisi Steysi Uels tomonidan ilgari surildi, u eri va dugonasi (ikkalasi ham sun’iy intellekt bo‘yicha mutaxassis) bilan birgalikda videoni tayyorladi.
Murojaatda Pelki ​​o‘z qotili Gabriel Xorkasitasni kechirganini ma’lum qildi.
«Meni otib o‘ldirgan Gabriel Xorkasitas bu qilmishidan chuqur afsusda, balki boshqa hayotda biz do‘st bo‘lishimiz mumkin edi. Men kechirimli bo‘lishga va kechirimli Xudoga ishonaman. Har doim ishonganman va hozir ham ishonaman», dedi Pelki sun’iy intellekt yordamida.
Ta’kidlanishicha, sudya Todd Lang videodan ta’sirlanib, Xorkasitasni qotillik uchun 10,5 yil qamoq jazosiga hukm qildi, bu esa prokuratura talab qilgan 9,5 yildan ko‘proq edi.
Arizona Oliy sudi bosh sudyasi Enn Skott Timmer SI «adliya tizimida katta samaradorlikni yaratish va yuridik ma’lumotga ega bo‘lmaganlarga o‘z ishini yaxshiroq ifodalashda» yordam berish uchun salohiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Biroq, SI noto‘g‘ri ishlatilsa, adolatga to‘sqinlik qilishi yoki hatto o‘zgartirishi ham mumkinligini aytdi.
«Eng yaxshi yondashuv - muvozanatli yondashuv. Shu munosabat bilan sud sun’iy intellektdan foydalanishni o‘rganish va undan qanday yaxshi foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berish uchun sun’iy intellekt qo‘mitasini tuzdi... Sun’iy intellektdan foydalanadiganlar, jumladan sudlar ham qarorlarning to‘g‘riligi uchun javobgardir», dedi u.
13 mart kuni Qirg‘iziston Bosh prokuraturasi huzuridagi sud ijrochilari xizmati rahbar o‘rinbosari Kubanichbek Kapalov o‘z joniga qasd qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqida 24.kg nashri
Dunyo Bugun, 19:28
Yaqin Sharqdagi mojaro murakkablashmoqda AQSH va Eron ziddiyati kuchaymoqda
Yaqin Sharqdagi qonli to‘qnashuvlar uchinchi haftasiga kirib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Dunyo jamoatchiligi Oq uy bilan Tehron o‘rtasidagi keskin ziddiyatga e’tibor qaratayotgan bir
Tojikistonda 2026 yil Ramazon oyi 29 kun davom etadi
Tojikistonda 2026 yil uchun muqaddas Ramazon oyi 29 kun davom etadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Shuningdek, Iyd al-Fitr bayrami, ya’ni Ramazon hayiti, 20 mart kuni nishonlanishi ma’lum qilindi.
Eronning Moskvadagi elchisi Kazem Jaloliy mamlakatning yangi oliy rahbari Mujtabo Homanaiyning Rossiyada davolanayotgani haqidagi xabarlarni qat’iyan rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2019 yilda Jeff Bezos bilan ajrashish jarayoni tugagach, Makkenzi Skott qo‘lida 38 milliard dollarlik Amazon aksiyalari paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Shu tariqa u dunyoning eng boy
Dunyo Bugun, 17:20
Mashhur amerikalik siyosatshunos, “Tarixning oxiri” nazariyasi muallifi Fransis Fukuyama Amerika Qo‘shma Shtatlarining hozirgi siyosiy yo‘nalishiga tanqidiy qaradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

В истории впервые жертва убийства заговорила в суде с помощью искусственного интеллекта (видео)
В истории США впервые искусственный интеллект (ИИ) позволил умершему человеку «говорить» в суде во время вынесения приговора его убийце. Семья Кристофера Пелки, который был застрелен в результате дорожного инцидента в Аризоне в 2021 году, использовала искусственный интеллект для создания видеозаписи от его имени.
Инициативу выдвинула сестра Кристофера Стейси Уэлс, которая вместе с мужем и подругой (оба являются специалистами в области искусственного интеллекта) подготовила видео.
В обращении Пелки сообщил, что простил своего убийцу Габриэля Хоркаситаса.
«Габриэль Хоркаситас, который застрелил меня, глубоко сожалеет о своем поступке, и, возможно, в другой жизни мы могли бы стать друзьями. Я верю в прощение и в прощающего Бога. Я всегда верил и сейчас верю», — сказал Пелки с помощью искусственного интеллекта.
Отмечается, что судья Тодд Ланг, будучи впечатленным видео, приговорил Хоркаситаса к 10,5 годам тюремного заключения, что превышает запрашиваемые прокуратурой 9,5 лет.
Глава Верховного суда Аризоны Энн Скотт Тиммер отметила, что ИИ имеет потенциал «создавать большую эффективность в системе правосудия и помогать тем, кто не имеет юридических знаний, лучше выражать свои дела»
Однако она также сказала, что ИИ может препятствовать справедливости или даже изменять ее, если его использовать неправильно.
«Лучший подход — это сбалансированный подход. В связи с этим суд создал комитет по искусственному интеллекту для изучения использования ИИ и предоставления рекомендаций о том, как его лучше использовать... Использующие искусственный интеллект, включая суды, несут ответственность за правильность своих решений», — добавила она.
В Стамбуле женщина из Узбекистана погибла в результате убийства своим мужем
В районе Молтепе Стамбула в 2019 году пропала узбекская женщина Хуррият Турсунбоева, и было установлено, что её убил муж Эрсин Й. Об этом сообщил Zamin.uz. Тело сначала скрывали в течение месяца,
Мир Сегодня, 19:34
13 марта заместитель руководителя службы судебных исполнителей при Генеральной прокуратуре Кыргызстана Кубаничбек Капалов покончил с собой. Об этом сообщил Zamin.uz. Об этом сообщило издание 24.kg.
Мир Сегодня, 19:28
Конфликт на Ближнем Востоке усложняется, противостояние между США и Ираном усиливается
Кровопролитные столкновения на Ближнем Востоке вступают в третью неделю. Об этом сообщает Zamin.uz. В то время как мировое сообщество обращает внимание на острое противостояние между Белым домом и
Мир Сегодня, 18:43
В Таджикистане в 2026 году месяц Рамадан продлится 29 дней
В Таджикистане священный месяц Рамадан в 2026 году продлится 29 дней. Об этом сообщает Zamin.uz. Также было объявлено, что праздник Ид аль-Фитр, то есть Рамазан-Хаит, будет отмечаться 20 марта. Об