Rossiya urushi uchun 1000 keniyalik yollangani aytilmoqda
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaro turli mamlakatlar fuqarolarining ham taqdiriga ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda Keniya razvedkasi tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya Ukrainadagi urushda ishtirok etish uchun 1000 nafardan ortiq keniyalikni yollagan bo‘lishi mumkin. Bu raqam avvalgi taxminlardan ancha yuqori ekani qayd etilgan.
Keniya parlamentining Milliy assambleyasida ko‘pchilik yetakchisi Kimani Ichungva deputatlarga taqdim etgan hisobotga ko‘ra, yollash ishlari bir necha bosqichli tarmoq orqali amalga oshirilgan. Bu jarayonda korrupsiyaga aloqador amaldorlar va odam savdosi bilan shug‘ullanuvchi shaxslar ishtirok etgani aytilmoqda.
Yollanganlar orasida sobiq harbiylar, politsiya xodimlari va ishsiz fuqarolar bor. Ularga yuqori daromad va’da qilinib, xavfli safarga jalb etilgan.
Razvedka hisobotida fevral oyiga kelib, 89 nafar keniyalik Ukraina frontida bo‘lgani, 39 nafari shifoxonalarda davolanayotgani va 28 nafari bedarak yo‘qolgani qayd etilgan. Yollash jarayonlari avvaliga turistik vizalar orqali amalga oshirilgan bo‘lsa, keyinchalik bu yo‘nalishlar o‘zgartirilgan.
Endi rekrutlar boshqa davlatlar orqali yuborilmoqda. Reuters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, bu jarayonda ayrim aeroport xodimlari, immigratsiya xizmatlari va hatto diplomatik vakolatxonalar aloqador bo‘lgan.
Ammo Rossiyaning Nayrobidagi elchixonasi noqonuniy yollashda ishtirok etmaganini ta’kidlamoqda. Shu bilan birga, Keniya tashqi ishlar vaziri Musaliya Mudavadi vaziyatni o‘rganish uchun Rossiyaga tashrif buyurishni rejalashtirayotganini ma’lum qilgan.
Bu voqea odam savdosi, korrupsiya va aldovning jiddiy muammolarini yana bir bor yodga soladi. Keniyalik professional sportchi Evans Kibetning hikoyasi bunga misol bo‘la oladi.
U Rossiyaga sport musobaqasida qatnashish uchun chaqirilganini, ammo keyinchalik aldov yo‘li bilan urushga yuborilganini bildirgan. Xulosa shuki, bunday holatlar nazorat qilinishi, ochiq muhokama qilinishi va odamlarni himoya qilish mexanizmlari kuchaytirilishi zarur.
Urush va odam savdosini turli niqoblar ostida yashirish inson hayotiga nisbatan befarqlikdir. Bu masalaga jiddiy e’tibor qaratish har bir davlat zimmasidagi mas’uliyatdir.